O kominie, którego … nie ma

Po kominie dawnej cegielni usytuowanej niegdyś w pobliżu ul. Gdańskiej, wydawałoby się, pozostało tylko wspomnienie. Okazuje się jednak, że nie. Wspomniana cegielnia powstała na początku XX wieku. Po zakończeniu działalności powoli niszczała i...znikała.

Mimo, iż po cegielni nie pozostał ślad, to nadal figuruje w dokumentach.   |  fot. (ro)

Jedynie część biurowa owej cegielni została wiele lat temu zaadaptowana przez ZGM na cele mieszkalne. Ostatnią pozostałością po części produkcyjnej cegielni był ceglany komin, który zresztą został zdemontowany u progu lat 90 - tych, a zatem grubo ponad 20 lat temu.

Na tym miejscu stoi już kilka domów, obok wytyczono ul. Majkowskiego. Wydaje się logiczne, że taki stan faktyczny powinien mieć odzwierciedlenie także w rozmaitych dokumentach planistycznych miasta. Jest jednak inaczej. Na ślad tej niekonsekwencji wpadł już kilka lat temu radny Kazimierz Drewek, który systematycznie domagał się usunięcia tych błędów, zwłaszcza ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Chojnice.

Warto podkreślić, że aktualizację tego studium uchwalali radni podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Chojnicach. Drewek apelował najpierw na wspólnym posiedzeniu komisji a potem na sesji. Były nawet głosy, by odłożyć uchwalenie studium na kolejne miesiące, aby poprawić ten dość opasły dokument. Jednak nie wszyscy radni poszli za tym głosem.

- Bardziej precyzyjne są plany miejscowe, tam wykreśliliśmy już wiele nieaktualnych miejsc, chociażby niestniejące już przedszkole na Placu Piastowskim – tłumaczył Waldemar Gregus, dyrektor planowania przestrzennego UU w Chojnicach. - Poza tym dane do studium otrzymywaliśmy od wielu instytucji m.in. konserwatora zabytków.

Niestety, miejski konserwator zabytków jest na urlopie do końca lipca, dlatego z tego źródła nie otrzymaliśmy informacji o wspomnianym już kominie. Pewien trop dał natomiast Jacek Marczewski, dyrektor Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami. - Planistyczna część studium w ogromnej części jest oparta na mapach topograficznych, niegdyś zamawianych do celów wojskowych – wyjaśnia Marczewski. - Procedury zmian tamtejszych zapisów są bardzo czasochłonne, to trwa całymi latami.

(ro)

  1. 24 lipca 2016  09:32   stare ,dobre czasy..bawiłem ...   robert

    stare ,dobre czasy..bawiłem się swego czasu w tym rejonie,wiele razy wchodziłem do komina ,był naprawdę wysoki

    0
    0
  2. 21 lipca 2016  08:21   Do chwili obecnej z ...   spacerowicz

    Do chwili obecnej z zabudowań cegielni zachował się dwukondygnacyjny budynek (obecnie w gestii ZGM-u) położony przy ulicy Majkowskiego 6, mieszczący dawniej pomieszczenia biurowe i socjalne cegielni.

    0
    0
  3. 20 lipca 2016  23:44   =-------= (2)   =-------=

    Niedaleko miejsca w którym znajdował się komin, to ulica Andrzeja Modrzewskiego... A nie, Majkowskiego.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 21 lipca 2016  09:41   A jednak   H.L.

      Niestety to jednak ul. Majkowskiego. W Google Maps w tym miejscu Chojnic jest kilka błędów. Ul. Modrzewskiego to następna w kierunku wschodnim. Wg Google Maps Ul Majkowskiego nie skręca w prawo lecz idzie prosto i kończy się na schodach. Już widziałem jak niektórzy próbowali tam zjechać samochodem.

      0
      0
    • 21 lipca 2016  08:19   Chyba jednak ...   anonim

      Chyba jednak Majkowskiego!Modrzewskiego to raczej ta krótka uliczka - od parkingu przykościelnego do Gdańskiej.

      0
      0