O biskupie. Legitymacje i tabaka

W Czytelni MBP w Chojnicach we wtorek 19.10.2021 roku gościł Bogdan Wiśniewski, który mówił o książce „Biskup Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny”.

Spotkanie odbyło się w ramach trwających Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej, organizowanych przez chojnicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.   |  fot. MBP Ch-ce

Zebranych przywitał prezes chojnickiego ZKP Jarosław Kuklewski, który na wstępie zaprosił do obejrzenia filmu „Życie w opinii świętości. Ks. bp Konstantyn Dominik”. Następnie głos zabrał Bogdan Wiśniewski, redaktor książki „Biskup Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny”. Jak gość podkreślił, publikacja zawiera materiały z konferencji popularnonaukowej z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”, która odbyła się 7 listopada 2020 roku w 150-lecie urodzin biskupa Dominika.

Konstantyn Dominik urodził się 7 listopada 1870 roku w Gnieżdżewie, tam uczęszczał do szkoły ludowej, po czym wstąpił do Collegium Marianum w Pelplinie. Następnie kontynuował naukę w Królewskim Gimnazjum Katolickim w Chełmnie, gdzie w 1893 roku zdał egzamin dojrzałości. Po ukończonych studiach w Seminarium Duchownym w Pelplinie, 25 marca 1897 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele parafialnym w Swarzewie. Przez całą swoją posługę był zaangażowany w sprawy kościoła, był rektorem i kanonikiem Seminarium Duchownego w Pelplinie, radcą Kurii Biskupiej, egzaminatorem i sędzią synodalnym, a w późniejszym czasie wikariuszem generalnym i administratorem diecezji. Pełnił również funkcję dyrektora diecezjalnego Unii Apostolskiej Duchowieństwa, pracował w akcji misyjnej, Bractwie Najświętszego Sakramentu i prowadził sodalicję Dzieci Maryi przy klasztorze Sióstr Miłosierdzia. 20 stycznia 1928 roku został mianowany biskupem tytularnym i sufraganem diecezji chełmińskiej.

– „Konstantyn Dominik zawsze podkreślał, że posiada kaszubski rodowód, jednak mówił o sobie, że najpierw jest księdzem, a później dopiero Kaszubą” – stwierdził Bogdan Wiśniewski. Prelegent podczas spotkania przytoczył kilka anegdot na temat biskupa, a opowieść zakończył słowami księdza Janusza Pasierba, który mówił o biskupie Dominiku: „Jeżeli zostanie kiedyś ogłoszony błogosławionym, a może i świętym, będzie patronem prostoty, życzliwości i łagodności, przyjacielem prostych, skromnych i nieśmiałych ludzi”. Biskup Konstantyn Dominik jest patronem roku 2021 ustanowionym przez ZKP.

Ostatnim akcentem spotkania były sprawy organizacyjne oddziału – prezes wręczył nowym członkom zrzeszeniowe legitymacje. Mogli oni także zażyć tabaki.

Tekst i zdjęcie - MBP