Nowi honorowi obywatele Chojnic?

Z taką inicjatywą wyjdą wkrótce przedstawiciele Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Ich zdaniem na ten tytuł zasługują Helena i Leon Stoltmannowie.

- To zasłużeni regionaliści i darczyńcy, popularyzatorzy historii Chojnic, którzy mieszają obecnie w Niemczech – wyjaśnia Kazimierz Jaruszewski z ChTPN.   |  fot. red.

Małżeństwo Helena (z domu Pietruch) i Leon Stoltmannowie z Chojnic wyjechali do niemieckiego Bielefeld w 1979 roku. Swój dom jednorodzinny przy ul. Żwirki i Wigury przekazali na rzecz miasta Chojnice, które utworzyło tam potem Dom Dziennego Pobytu.

Państwo Stoltmannowie przekazują też do Chojnic cenne, historyczne zbiory, m.in. źródła historyczne z lat 1466 - 1772 dotyczące obecnego powiatu chojnickiego. W jednym z przesłanych z Niemiec zbiorów znalazły się też materiały źródłowe dotyczące historii Zakonu Krzyżackiego w latach 1310-1466. Zbiory te znajdują się w chojnickiej Wszechnicy.

(olo)

Zapisz

  1. 4 kwietnia 2018  08:02   mr   tec

    mr.jaruszewskyyyy ! bardzo inteligentny,mądry i otwarty człowiek, W szkole pomimo że uczy polskiego tlumaczyl nawet matme i biologie. Tu warto zaznaczyc ze tlumaczyl skutecznie(!). Reszty nie znam:) Ukłony mr. ...

    11
    3
    Odpowiedz