Nowe spojrzenie na rewitalizację

Dotychczas pojęcie rewitalizacja było utożsamiane tylko z odnową zabytkowych obiektów. Od kilku lat tego typu działania są skierowane także bezpośrednio wobec osób zagrożonych wykluczeniem ze społeczeństwa.

Podczas sympozjum była rzecz jasna mowa o chojnickich sukcesach urbanistycznej rewitalizacji.   |  fot. (ro)

Tego typu program zamierza realizować wraz z partnerami miejski samorząd. Wyzwaniom dotyczącym społecznej rewitalizacji było poświecone dzisiejsze (7.10.) sympozjum w ratuszu.

Pomysłodawcą jest senator Roman Zaborowski a zaproszenie przyjęli także Wiesław Byczkowski wicemarszałek województwa oraz dr inż. Monika Zajkowska, rektor Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania. - Chojnice mogą być dobrym miejscem, gdzie rozpoznajemy te nowe mechanizmy - informował senator Zaborowski. -

To trudny proces, ustawa nie jest prosta, jej realizacja wymaga odpowiedzialności wszystkich partnerów.  Rewitalizacja przez Unię jest traktowana jako jedno z najważniejszych zadań. Nasze województwo jak przekonywał marszałek Byczkowski ma już doświadczenia w działaniach dotyczących społecznej sfery rewitalizacji: w Tczewie Słupsku, Wejherowie i Trójmieście.

O potrzebie partnerstwa w tego typu przedsięwzięciach zajmująco mówiła pani rektor Zajkowska. - Wedle wzorów skandynawskich Aż 80 procent naszego czasu i energii powinno się przeznaczyć na przygotowanie projektu, wówczas tylko 20 procent wystarczy na sprawne jego przeprowadzenie.

Joanna Gappa przypomniała o licznych nagrodach dla chojnickiej starowki i Parku 1000 – lecia. Obecnie przygotowujemy się do nowego programu, którym objęta będzie dzielnica dworcowa. Praktycznie ten program będzie wdrażany od 2016 roku. Wówczas będą uruchomione fundusze zarówno na renowację obiektów, jak i na realna pomoc dla mieszkańców.

(ro)

fotoreportaz.jpg