Nowa wystawa w chojnickim Muzeum

Świetnie komponuje się z gotyckimi murami Bramy Człuchowskiej, otwarta 2 czerwca br., nowa muzealna ekspozycja pt. „Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego w średniowiecznym Gdańsku”.

Ciekawe eksponaty są atutem wystawy.   |  fot. nadesłane

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ze zbiorów własnych - zawierających najbogatszą w Polsce i drugą w Europie kolekcję zabytków związanych z kultem Najświętszej Maryi Panny.

Kuratorami ekspozycji są: dyrektor MAG Ewa Trawicka oraz Beata Ceynowa – konserwator i zarazem kierownik gabinetu numizmatycznego. Wystawa ma na celu zobrazowanie wyjątkowego miejsca, jakie zajmował kult Maryi Panny w indywidualnych praktykach religijnych mieszkańców średniowiecznego Gdańska.

Na podstawie znalezisk archeologicznych prześledzić można stopniowe narastanie popularności tego zjawiska począwszy od XIV w. i jego gwałtowny upadek na początku XVI stulecia. Wśród eksponowanych zabytków można obejrzeć przeróżne, wykonane ze stopu cyny z ołowiem lub mosiądzu, ażurowe plakietki pielgrzymie, zawieszki oraz dzwonki, okucia pasów z inskrypcjami maryjnymi, monety i liczmany, ampułki na wodę z cudownych źródeł, a także przedmioty codziennego użytku opatrzone wizerunkami i inskrypcjami maryjnymi (naczynia, kafle piecowe, przybory itp.).

Uwagę zwraca, posiadająca niezwykle interesującą historię, szesnastowieczna figura Madonny z Dzieciątkiem czy szklanica z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem malowanym barwnymi emaliami, datowana na 1. poł. XVII w. Na ekspozycji można też spotkać średniowiecznego pielgrzyma wędrującego z Gdańska do jednego z maryjnych sanktuariów. Wystawę wzbogacają pięknie ilustrowane plansze, a także prezentacje medialne. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum.

Hanna Rząska