Nowa ekspozycja w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zakończył realizację projektu dotyczącego zorganizowania stałej ekspozycji muzealnej w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach pn.: „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją”.

Taki unikat można też podziwiać na wystawie.   |  fot. nad.

Scenariusz wystawy opracowała Grażyna Szelągowska, aranżacją plastyczną natomiast zajęła się Barbara Górka. Na wystawie prezentowane są zbiory dokumentujące życie codzienne Zaboraków od połowy XIX w do chwili obecnej. Historia i tradycje regionu przedstawione są poprzez dawne przedmioty codziennego użytku, archiwalia, sztukę ludową, materiał wizualny i audio.

Obiekty muzealne prezentowane na wystawie zostały przekazane przez mieszkańców sołectwa – większość z nich została poddana renowacji i konserwacji przez profesjonalistów z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wystawa jest  prezentowana w dwóch działach tematycznych: DOM i PRACA. Dział DOM podzielony jest na dwie części.

W pierwszej z niej prezentowane są obiekty związane z wnętrzem izby kaszubskiej. Druga część tego działu została poświęcona zajęciom  domowym, m.in.  obróbka włókna, szycie ubrań, pranie, maglowanie, prasowanie czy przygotowywanie pożywienia. Wśród obiektów prezentowanych w tej strefie wystawy  zobaczyć  można m.in. przedmioty służące do przygotowywania pokarmów mącznych ( żarna, czy formy do pieczenia  wafli) i pokarmów mlecznych: masielnice, formy do masła, centryfugę (urządzenie służące do oddzielenia śmietany z mleka).

W dziale PRACA podziwiać można eksponaty związane z głównymi zajęciami ludności kaszubskiej: rolnictwem, hodowlą zwierząt oraz tymi poza gospodarstwem: pozyskiwaniem torfu czy pracą w lesie. Dokonano już uroczystego otwarcia wystawy. W wernisażu udział wzięli głównie samorządowcy z gminy Chojnice, gminni radni i zaproszeni goście.

Osoby, które miały okazję być w Kaszubskim Domu przed uporządkowaniem ekspozycji doceniły ogrom pracy włożonej w przygotowanie wystawy. Zachęcamy wszystkich mieszkańców i gości regionu do odwiedzenia Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Zwiedzanie wystawy jest nieodpłatne. Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, poza sezonem turystycznym  jest otwarty od wtorku do piątku od godziny 10.00 do godz. 17.00, a w soboty do godz. 16.00.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Lucyna Bucław

Zapisz

 1. 29 grudnia 2018  21:57   a co ty myślisz, że my ...   stary kaszub

  a co ty myślisz, że my takich telewizorów nie mieliśmy?

  8
  0
  Odpowiedz
 2. 29 grudnia 2018  15:20   tv (1)   roman

  Ten telewizor nie pasuje do tej chaty,dotychczasowe eksponaty były ok,wystawcie to na jakiejś stronie czasy PRL a nie w Chacie,psuje to wizerunek wystawy

  6
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 stycznia 2019  17:10   ale...   anonim

   ...ten telewizor był tam cały czas. Tyle że teraz jest aktywny.

   1
   0
 3. 29 grudnia 2018  09:32   Nudne jak flaki z olejem (2)   anonim

  Nudne jak flaki z olejem

  4
  13
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz