Niższa dotacja na przedszkolaków przez … strajk

Nauczyciele z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Chojnicach kilka miesięcy temu przyłączyli się do ogólnopolskiego strajku i m.in. konsekwencją tego będzie niższa... dotacja na dziecko dla właścicieli prywatnych przedszkoli.

Grzegorz Czarnowski, dyrektor wydziału edukacji w chojnickim ratuszu.   |  fot. olo

Niektórzy, zwłaszcza mniejsi, zaplanowali więc podwyżkę za pobyt dziecka w przedszkolu. Miasto chce się więc wytłumaczyć. M.in. przez strajk oraz ruchy kadrowe koszty funkcjonowania i wydatki Przedszkola Samorządowego nr 3 uległy pomniejszeniu. A to bezpośrednio przekłada się na niższą dotację dla wszystkich przedszkoli niepublicznych. I dlatego – po obowiązkowej aktualizacji - w listopadzie i grudniu dotacja na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym będzie niższa.

Od stycznia 2020 roku dotacja jednak nie tylko wróci do poprzedniego stanu, ale ma być nieco wyższa (ok. 5,7 tys. zł). Obecnie dotacja na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym wynosi w skali roku 5,5 tys. zł i jest wypłacana w 12 transzach. Dwie ostatnie transze będą jednak niższe niż 10 pozostałych, gdyż będą naliczone nie od kwoty 5,5 tys. zł na dziecko, a 5,1 tys. zł. Czy więc właścicieli prywatnych przedszkoli „oberwali rykoszetem” za strajk koleżanek z Przedszkola Samorządowego?

- Tak to można nazwać – przyznaje dyrektor miejskiej oświaty Grzegorz Czarnowski, który tłumaczył dziś te zawiłości na prośbę burmistrza Arseniusza Finstera. Ten zareagował i poprosił dyrektora o wyjaśnienia, gdyż na jego facebooku pojawił się wpis jednego z rodziców, który zapytał wprost, dlaczego ten obciął dotację dla przedszkoli.  - Obniżamy dotację na dziecko, ale my nie mamy wpływu na kwotę za opłatę stałą za pobyt dziecka w przedszkolu, gdyż to jest w gestii dyrektorek – mówi Grzegorz Czarnowski. - A obniżenie dotacji wynika po prostu z ustawy i konkretnych artykułów, gdyż dwa razy w roku mamy obowiązek aktualizacji dotacji na podstawie kosztów w naszym publicznym przedszkolu i obniżka dotacji jest konsekwencją tej właśnie aktualizacji.

Dyrektor przyznał, że na obniżenie dotacji wpłynął m.in. strajk, gdyż to obniżyło koszty funkcjonowania Przedszkola Samorządowego i tym samym zmniejszyło dotację dla prywatnych. Właścicielki przedszkoli prywatnych odczują to więc na własnych kieszeniach. - Obniżenie dotacji na dwa miesiące szczególnie dla małych placówek rodzi duże konsekwencje. Rozumiem więc, dlaczego zareagowały i podwyższają opłatę za pobyt dziecka o tę różnicę, ale od stycznia będzie już „po staremu”, a nawet dotacja będzie wyższa niż w październiku 2019 roku i wtedy opłata dla rodziców powinna wrócić na poprzednią wysokość. My jednak nie mamy na to wpływu – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

- W styczniu będziemy ponownie docierać z informacją do rodziców, bo od nowego roku nie będzie można tłumaczyć już podwyżki w przedszkolu niższą dotacją – dodaje Finster. W ratuszu wystosowali więc pismo do dyrektorek przedszkoli, aby za ich pośrednictwem docierać do rodziców i opublikowali je na stronie miasta, tłumacząc sposób ustalania i przekazywania dotacji przedszkolnych.

Treść listu do rodziców - zobacz

(olo)

 1. 21 listopada 2019  16:06   Ciekawa jestem czy ... (1)   Gagarin

  Ciekawa jestem czy nauczyciele dostali 100 %pensji za ten strajk!? Bylo wyrównanie w nagrodach?? Jesli tak,to jest to niesprawiediwosc! Nie zycze sobie finansowania nieróbstwa z moich podatkow. Jesi nie, to te pieniadze niech przeznaczy na dotacje dla tych przedszkoli, tam uczciwie panie pracowaly.

  2
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 28 listopada 2019  18:49   Spokojnie, za 5-10 lat będą ...   Łajka

   Spokojnie, za 5-10 lat będą prywatne przedszkola i szkoły, wtedy nie z podatków a bezpośrednio z kieszeni ludzie zapłacą ;) Osobiście dziwi mnie to, że nauczyciele jeszcze pracują w publicznych szkołach, znoszą te brednie, ale przyjdzie ten dzień kiedy ich zabraknie :)

   0
   0
 2. 20 listopada 2019  12:18   Ciekawe czy pracownicy ...   chojniczanin

  Ciekawe czy pracownicy przedszkoli nie odczują obcięcia dotacji,poprzez zawirowania płac czy innych dodatków ? Na pewno dyrekcje wyjdą obronną ręką.Polecam czujność UM

  1
  1
 3. 19 listopada 2019  06:56   Mam hasło reklamowe dla ...   anonim

  Mam hasło reklamowe dla miasta. Chojnice - miasto paradoksu! :)

  17
  4
 4. 18 listopada 2019  22:54   to ważne   to ważne

  Proste obliczenie pan Czarnowski napisał, że teraz dotacja na rok 5,5 tysiąca : na 12 miesięcy= 458zł/ miesiąc na dziecko, w przyszłym roku 5,7 : na 12 miesięcy = 475zł/miesiąc na dziecko, czyli od nowego roku wzrasta dotacja o 17zł miesięcznie na dziecko. A ktoś zauważył, że wynagrodzenia wzrastają? Zusy wzrastają? Media wzrastają i inne opłaty, które muszą ponieść dyrektorki przedszkoli? Dlaczego uważacie, że podwyżka powinna być tylko na dwa miesiące to z czego zapłacić od stycznia pracownikom? Wszystko idzie w górę a dotacja o 17zł na dziecko. Niestety nie pokryje to kosztów podwyżek, które szykuje nam rząd.

  14
  8
 5. 18 listopada 2019  22:33   Do cholery kilka lat temy ...   anonim

  Do cholery kilka lat temy 100% przedszkoli zostało sprywatyzowanych dzieki głównemu menagerowi miasta !!!

  19
  5
 6. 18 listopada 2019  18:18   Moze oszczedzać na ...   anonim

  Moze oszczedzać na posiłkach milusinskich już raz to Burmistrz robil i zapłacił eh prywatne miasto

  20
  6
 7. 18 listopada 2019  18:16   Granda, wstyd mi. Tylko w ...   anonim

  Granda, wstyd mi. Tylko w Chojnicach można sie tak tłumaczyć wstyd

  18
  7
 8. 18 listopada 2019  18:16   A na podgrzewaną murawę odbierzemy dzieciom i damy na MKS!   Kibic

  To nie my to oni wredni strajkujący nauczyciele zabierają naszym dzieciom pogodne lata przedszkola. Trzeba zabrać wszystkim i dać na podgrzewaną murawę stadionu TYLKO DLA TRAMPKARZY MKS!!! Lekkoatleci won do lasku miejskiego ćwiczyć biegi polowe! Tylko piłka i ochłapy na boks!

  30
  6