Nie żyje ks. biskup Jan Bernard Szlaga

Dziś (25.04.) w szpitalu powiatowym w Starogardzie Gdańskim o godz. 6:25 zmarł biskup diecezji pelplińskiej ks. Jan Bernard Szlaga. Ks. biskup w niedzielę trafił do szpitala i był operowany.

Ks. biskup Jan Bernard Szlaga   |  fot. arch.red.

Szpital nie podaje na razie przyczyny zgonu. Ks. biskup miał poważne kłopoty zdrowotne związane z przewodem pokarmowym.

Przypomnijmy, że ks. biskup był ordynariuszem diecezji pelplińskiej od 1992 roku. W maju br. skończyłby 72 lata.

Kościół Pelpliński trwa w modlitwie za zmarłego biskupa. W Bazylice Katedralnej w Pelplinie w środę o godz. 8 rozpoczęła się msza św.

(red)

Informacja z Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim:

Śp. Jego Ekscelencja ks. Biskup Jan Bernard Szlaga  został przywieziony do Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w dniu 21.04.2012 r. w godzinach południowych z powodu zasłabnięcia.

Po wstępnej diagnozie został przyjęty do Oddziału Kardiologicznego, gdzie rozpoczęto leczenie. W oddziale przebywał do dnia 22.04.2012 r. W związku z pogorszeniem stanu zdrowia i wystąpieniem nowych objawów śp. Ksiądz Biskup został przekazany do Oddziału Chirurgicznego, gdzie w godzinach nocnych wykonano zabieg operacyjny z powodu masywnego krwawienia z przewodu pokarmowego spowodowanego rozwijającym się wrzodem dwunastnicy.

Po zabiegu śp. Ksiądz Biskup został przekazany do Oddziału Intensywnej Terapii. Lekarze określili stan zdrowia jako krytyczny. Przez cały okres hospitalizacji w tym Oddziale śp. Ksiądz Biskup był nieprzytomny, w stanie wstrząsu krwotocznego.

W dniu dzisiejszym w godzinach porannych nasiliły się cechy niewydolności krążenia, doszło do zatrzymania akcji serca w mechanizmie asystolii. Podjęto dwukrotnie reanimację. Pierwsza zakończyła się powrotem własnej czynności serca. Po krótkiej chwili nastąpiło kolejne załamanie – druga reanimacja zakończyła się niepowodzeniem. O godzinie 6.25 lekarze Oddziału stwierdzili zgon.

Magdalena Jankowska

Aktualizacja

Uroczystości pogrzebowe zmarłego dzisiaj biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi odbędą się w sobotę 28 kwietnia o godz. 10 w Pelplinie pod przewodnictwem  nuncjusza apostolskiego abpa Celestino Migliore. Homilię wygłosi abp Henryk Muszyński, prymas polski senior.

Eksportacja ciała zmarłego biskupa do katedry pelplińskiej odbędzie się w piątek, 27 kwietnia o godz. 17 pod przewodnictwem abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Homilie wygłosi bp włocławski Wiesław Mering.

Zapisz

 1. 27 kwietnia 2012  18:18   szkoda biskupa   miejscowy

  tylko co teraz poczną aktywiści parafialni,może nareszcie Bóg ukrócił włażenie w t...k ,przyjdzie nowy i może wróci wszystko do normy

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 27 kwietnia 2012  16:32   Spotkania z Biskupem   Sabina Budkiewicz

  Kilka lat temu miałam przyjemność wysłuchać wykładu ks. biskupa B. Szlagi na temat filozofii życia. Wykład ten zrobił na mnie ogromne wrażenie ! Co więcej: wcale nie był on "religijny", ale raczej ... "ludzki". Wiele musiałabym tu pisać, by wytłumaczyć sens tego wykładu. Krótko mówiąc: usłyszałam coś, co pozwoliło mi uwierzyć w sens życia ! Tym bardziej jest mi przykro, że odezwało się we mnie tzw. "zboczenie zawodowe". Już wtedy zauważyłam, że ks. biskup ma niestety sporą "nadwagę" i tym samym zagrożony jest bardzo poważnymi chorobami układu krążenia. Szkoda, że wśród swoich przyjaciół nie znalazł kogoś, kto mógłby mu pomóc w poprawie stanu zdrowia.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. 26 kwietnia 2012  21:47   ...   \\m/

  komentarz usunięty przez moderatora

  0
  0
  Odpowiedz
 4. 25 kwietnia 2012  21:33   Smutek...   Anonim

  To jest wielki smutek szczególnie do parafii M.B.K.P. którą maiał odwiedzić 3 maja na mszy odpustowej o godzinie 12:00. Nie dożył... Polecajmy go w modlitwie! WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE...

  0
  0
  Odpowiedz
 5. 25 kwietnia 2012  20:02   Miałem kiedyś przyjemność ...   m

  Miałem kiedyś przyjemność rozmawiania z obecnym prymasem Polski. Na pytanie z jakiej diecezji pochodzę, odparłem że z pelplińskiej. Na to ekscelencja prymas odparł, "macie tam świetnego mówce". Miałem kilka krotnie okazje słuchać homili śp. biskupa Szlagi. Takiego mówcy nie było, nie ma i już nie będzie. Świeć Panie nad jego pamięcią..

  0
  0
  Odpowiedz
 6. 25 kwietnia 2012  17:20   Bp Jan   Karol

  Wspaniały człowiek o niezwykłej wiedzy. Zaszczytem było posługiwanie Ks. Biskupowi jako ceremoniarz. Polecajmy duszę Ś.P Biskupa Jana w modlitwach.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. 25 kwietnia 2012  16:56   Troszczyl sie i o kosciol i o ...   oko

  Troszczyl sie i o kosciol i o ludzi a mial tez slabosci jak kazdy z nas .Wyrazy wspolczucia dla rodzijy i wiernych

  0
  0
  Odpowiedz
 8. 25 kwietnia 2012  16:39   Szkoda Biskupa...   anonim

  Szkoda Biskupa...

  0
  0
  Odpowiedz
 9. 25 kwietnia 2012  15:37   niech spoczywa w pokoju (1)   karol

  to wielka rana dla diecezji :(

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 25 kwietnia 2012  15:52   dsadsa   kupidyn

   karol to ty ?

   0
   0
 10. 25 kwietnia 2012  11:00   ...   pelpliak

  komentarz usunięty przez moderatora z powodu niestosownego wpisu.

  0
  0
  Odpowiedz
 11. 25 kwietnia 2012  08:45   (1)   anonim

  http://www.pelplin.diecezja.org/14-aktualnosciwyroznione/116-zmarl-biskup-pelplinski

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz