Nie tylko na smog. Oczyszczacz powietrza przyniesie ulgę w alergii i astmie

W Polsce oczyszczacz powietrza kupuje się zwykle z myślą o ochronie przed smogiem. Tymczasem odpowiednio dobrane i prawidłowo użytkowane urządzenie może znacząco poprawić komfort życia osób, które zmagają się z alergią wziewną i astmą.

Warto pamiętać, że oczyszczacz powietrza ma szeroki wachlarz działania. Warto mieć go włączonego właściwie przez cały rok.   |  fot. nad.

Usunie bowiem z powietrza zanieczyszczenia odpowiedzialne za występowanie objawów chorobowych. 

Filtr HEPA – niezbędny w oczyszczaczu dla alergików

Aby oczyszczacz powietrza był w stanie skutecznie zatrzymywać alergeny, musi być wyposażony w odpowiedni filtr. Najlepiej sprawdza się pod tym względem filtr HEPA, a więc ten sam, który oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych, głównego składnika smogu. Na https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza dostępne są oczyszczacze z technologią HEPA dostosowane do potrzeb różnych użytkowników.

HEPA + węgiel – idealny zestaw dla astmatyka

W przypadku alergii filtr HEPA jest w pełni wystarczający, jednak przy astmie należy wybrać oczyszczacz powietrza, który ma również filtr węglowy. Ważne jest bowiem to, aby urządzenie było w stanie usuwać wszystkie zanieczyszczenia, których wdychanie może doprowadzić do wystąpienia ataku astmatycznego. Na tej liście znajdują się:

alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni,

drażniące zapachy,

tlenki azotu i siarki,

dym papierosowy.

Jak widać, lista ta obejmuje zarówno cząsteczki stałe, jak i zanieczyszczenia gazowe. Z takim połączeniem najlepiej radzą sobie właśnie oczyszczacze z filtrem HEPA i węglem aktywnym. Filtr węglowy pochłania szkodliwe gazy i neutralizuje zapachy, czyli radzi sobie z tym, z czym nie poradzi sobie technologia HEPA.

Dobra wiadomość jest taka, że znaczna część urządzeń wykorzystuje oba te filtry. Znajdziemy je m.in. w takich oczyszczaczach powietrza jak Klarta Forste 3, LIFAair LA350+, Vestfrost VP-A1M30WH albo Sharp FP-J40EUW.

Dobra wydajność gwarancją skutecznego oczyszczania powietrza

Kolejną ważną cechą dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika lub astmatyka jest dobra wydajność. Wydajność nigdy nie jest za duża. Nie ma zatem przeszkód, aby w pokoju o powierzchni 20 m² umieścić sprzęt, który według producenta pasuje do pomieszczeń dwukrotnie większych. Błędem jest natomiast zakup oczyszczacza dedykowanego do mniejszych powierzchni. Utrzymanie dobrej jakości powietrza będzie wówczas trudne.

Jak używać oczyszczacza powietrza na alergię i astmę? Trzy ważne zasady

Wybór właściwego oczyszczacza powietrza to jeszcze nie wszystko. Aby urządzenie było naprawdę pomocne dla alergika lub astmatyka, konieczne jest prawidłowe użytkowanie go. Oto najważniejsze zasady, jakich trzeba przestrzegać.

1. Jeden oczyszczacz na jedno pomieszczenie

Oczyszczacz powietrza – nawet ten o bardzo wysokiej wydajności – przeznaczony jest do pracy w jednym pomieszczeniu. Powietrze nie krąży między pokojami tak swobodnie, aby jedno urządzenie mogło obsłużyć na raz całe mieszkanie. W celu skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami należy zatem umieścić oczyszczacze w oddzielnych pomieszczeniach. Najlepiej zacząć od wyposażenia w nie sypialni alergika lub astmatyka oraz pokoju, w którym spędza on najwięcej czasu w ciągu dnia.

2. Korzystanie z oczyszczacza przez cały rok (lub sezon pylenia), 24 h na dobę

W ramach ochrony przed smogiem oczyszczacza powietrza używa się głównie w sezonie grzewczym, ponieważ to właśnie wtedy stężenie smogu w powietrzu jest najwyższe. Jednak przy astmie i alergii z urządzenia należy korzystać przez cały rok, ze względu na stałe ryzyko kontaktu z zanieczyszczeniami odpowiedzialnymi za występowanie objawów chorobowych. Wyjątek stanowi alergia na pyłki roślin, która ma charakter sezonowy.

Oczyszczacz powietrza powinien być włączony przez całą dobę. Często praktykuje się wyłączanie go przed wyjściem z domu. Wtedy jednak alergeny i inne zanieczyszczenia nie są na bieżąco usuwane i przed ponownym włączeniem oczyszczacza, część osiądzie już na meblach czy podłodze. Lepszy efekt uzyskamy wtedy, gdy urządzenie będzie pracować w sposób ciągły. 

3. Regularna kontrola stanu filtrów

Filtry obecne w oczyszczaczu powietrza mają ograniczoną żywotność. Obecnie w wielu urządzeniach znajduje się wskaźnik ich zużycia, który sygnalizuje potrzebę wymiany. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wskaźnik ten włącza się zazwyczaj po tym, jak oczyszczacz przepracuje określoną liczbę godzin. 

Tymczasem na tempo zużywania filtrów wpływa także stan powietrza w miejscu użytkowania urządzenia. Warto zatem co jakiś czas obejrzeć filtry. Jeśli filtr HEPA był biały, a stał się ciemnoszary lub czarny, to znaczy, że pora zastąpić go nowym.

(nad.)