Nie tylko "Military Party"

XIX Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie już za nami ! Dokładnym miejscem Zlotu była słynna już "Patelnia" w Darłówku Wschodnim - bagnisto - wydmowy teren w bezpośrednim sąsiedztwie nadmorskiej plaży.

Takie atrakcje m.in. jak przejaźdźka czekały na uczestników zlotu.   |  fot. D. Wałdoch

Utarło się już, że impreza ta otwiera sezon turystyczny w tej miejscowości. Pasjonaci historycznych pojazdów militarnych mogli oglądać liczne czołgi, transportery, samochody i motocykle wojskowe. Pokazowi  pojazdów towarzyszyły i inne atrakcje jak występy zespołów artystycznych, zawody strzelnicze, przejażdżki pojazdami wojskowymi, pokazy fajerwerków i inne.

Z każdym rokiem, zarówno liczba prezentowanych pojazdów jak i i ilość atrakcji zwiększa się, co dobitnie świadczy o utrzymującej się na "fali" popularności darłowskiej imprezy. Funkcjonował - a jakże - bazar militarny, na którym można było zaopatrzyć się w różnorakie elementy umundurowania, praktycznie wszystkich armii świata. I co najważniejsze - nie są to jakieś tandetne chińskie podróbki (chociaż i takie można spotkać) ale oryginalny kontraktowy "szpej" wojskowy.

W piątek, około godziny 16:00 nastąpiło oficjalne otwarcie Zlotu, gdzie nastąpiło powitanie wszystkich uczestników Zlotu. W ciągu dnia odbyły się konkursy na najlepszą dioramę i najbardziej odpowiadający oryginałowi historyczny pojazd wojskowy. O 20:00 rozpoczął się blok koncertowy (zespoły "Nadmiar" i " Oil Saints"), po którym w ogromnym namiocie zlotowym odbyło się już sławne "Military Party".

Sobota to parada pojazdów militarnych na plac Kościuszki w Darłowie, która była wielką atrakcją, zarówno dla mieszkańców jak i turystów, którzy z podziwem obserwowali poruszającą się kolumnę pojazdów wojskowych.  Furorę zrobiła batalistyczna inscenizacja Bitwy pod Lenino, gdzie bomby, wystrzały armatnie, a przede wszystkim żołnierze stworzyli namiastkę niemal prawdziwej wojny.

Zdaniem organizatora imprezy Mariana Laskowskiego  w tegorocznym XIX  Zlocie udział wzięło około tysiąca pojazdów. Patronat honorowy nad XIX Zlotem Pojazdów  objął Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Mirosław Różański oraz Arkadiusz Klimowicz - burmistrz Darłowa.  Darłowski Zlot stał się marką znaną już nie tylko w Polsce i daje jedną z niewielu okazji do spotkań w licznym gronie miłośników militariów, kolekcjonerów i pasjonatów historii.

Największym atutem tego wydarzenia jest ogromne bogactwo prezentowanej militarnej techniki. Jego główne idee, to wyłonienie najcenniejszych eksponatów z punktu widzenia restauratorskiego, szerzenie zainteresowań militarno-kolekcjonerskich, a także swobodny dostęp zwiedzających do eksponatów.

Kolejne spotkanie - na którą wybiera się liczna grupa chojniczan - to V Piknik Militarny w Jastrowiu ( 05. - 07. 2016) oraz XIII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo 2016 (12 - 15 sierpień 2016). Do zobaczenia na kolejnych imprezach militarnych.

D. Wałdoch

fotoreportaz.jpg

 1. 10 lipca 2016  16:37   ...cool impreza !!! ...jazdy ...   anonim

  ...cool impreza !!! ...jazdy po tankodromie tak szybko nie zapomnę. Podobno w Bornem Sulinowie jest jeszcze lepiej?!

  0
  0
 2. 7 lipca 2016  09:09   Może by pokusić się o ... (1)   chojniczanin

  Może by pokusić się o zorganizowanie podobnej imprezy w Chojnicach lub najbliższej okolicy?! Entuzjastów tego hobby jest u nas dużo.

  0
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 3. 6 lipca 2016  23:01   pozdrowienia dla chłopaków ...   Roya

  pozdrowienia dla chłopaków z falochronu :-)))

  0
  0
 4. 6 lipca 2016  15:55   Była świetna zabawa - ...   anonim

  Była świetna zabawa - pozdrawiam zlotowiczów z Chojnic !

  0
  0
 5. 5 lipca 2016  22:22   ...impreza udana ale nie ma ...   anonim

  ...impreza udana ale nie ma to jak Borne Sulinowo

  0
  0
 6. 5 lipca 2016  21:19   Widziałyśmy tych ... (3)   Paula

  Widziałyśmy tych legionistów (fot.1) ale nigdy bym nie pomyślała,że to Chojniczanie :-) Szkoda,że nie zrobiłam sobie z nimi zdjęcia :-(

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 9 lipca 2016  08:51   do Jean   Cloud

   Prawdę mówisz.

   0
   0
  • 8 lipca 2016  06:31   Prawda jest taka,że aby ...   Jean

   Prawda jest taka,że aby zdobyć takie mundury Legii Cudzoziemskiej trzeba mieć bezpośrednie dojście do żołnierzy Legii Cudzoziemskiej lub ...sam być byłym żołnierzem tej formacji.

   0
   0
  • 7 lipca 2016  09:06   fajne te mundury Legii ...   anonim

   fajne te mundury Legii Cudzoziemskiej !

   0
   0
 7. 5 lipca 2016  20:54   Brakuje tu tylko fotek z ...   uczestnik

  Brakuje tu tylko fotek z sobotniego popołudnia,kiedy to nad Darłowem przeszła ulewa i wichura - prawdziwy Armagedon! Ale warto było jechać.

  0
  0