Nie taki Straszny Dwór …

W minioną niedzielę ,w placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach po raz trzeci odbyły się audycje muzyczne pod hasłem „Mini opery i operetki”.

Wartości patriotyczne i historyczne zawarte w przedstawieniu zostały ukazane widzom w sposób dowcipny, a momentami satyryczny.   |  fot. nad.

Tym razem w Sworegaciach, Silnie i Ogorzelinach można było usłyszeć najpiękniejsze arie z dzieła Stanisława Moniuszki pt.: „Straszny Dwór” – jednej z najczęściej wystawianej w Polsce oper.  Audycja była autorskim opracowaniem edukatorki muzycznej – Adrianny Wdziękońskiej.

Współpracownikami p. Adrianny byli artyści z Opery Nova w Bydgoszczy: Monika LitwinDyngosz, Krystyna Nowak, Wojciech Dyngosz i Adam Zaremba. Dzięki nim widzowie mogli przenieść się do  czasów, kiedy Polska była pod zaborami i poznać tajemnice „strasznego dworu”.

Pani Adrianna przedstawiła zgromadzonym genezę powstania opery i przybliżyła jej libretto - zawierające elementy romantyczne i komediowe zarazem oraz nacechowane silnym zabarwieniem patriotycznym.

Akcja rozgrywająca się na dworze Miecznika w Kalinowie i przedstawiająca perypetie miłosne jego dwóch córek, bardzo wciągnęła licznie zgromadzoną publiczność. Widzowie nie tylko z zapartym tchem śledzili wydarzenia rozgrywające się w szlacheckim dworku, ale też z przyjemnością wysłuchali  przepięknych i najpopularniejszych arii ze „Strasznego Dworu”.

straszny.jpg

Niektórzy z przybyłych tego dnia na spektakl mogli też pokazać się na scenie. Z publiczności zostali wyłonieni m.in. dwaj bracia zakochujący się w córkach MiecznikaZbigniew i Stefan, których zadaniem było odtańczenie z pannami poloneza. Aktorzy – amatorzy z poczuciem humoru wcielili się w wyznaczone im role, za co zebrali zasłużone brawa.

Audycja była elementem projektu „Nie taki straszny dwór” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Dorota Chmara