„Nie mam optymistycznego scenariusza, na to co się będzie działo w najbliższym czasie”

Tymi słowami podczas wczorajszej (23.03.) sesji, burmistrz rozpoczął temat konsekwencji, m.in. dla lokalnej gospodarki, jakie niesie za sobą koronawirus i okres izolacji, który dotyczy, i dotyka, obecnie nie tylko chojniczan, ale wszystkich Polaków.

Burmistrz Chojnic podczas sesji rady miejskiej odniósł się. m.in. do pomocy przedsiębiorcom, wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, wyborów prezydenckich i wsparcia rządu polskiego.   |  fot. A. Zajkowska

Na początek burmistrz Chojnic podkreślił, że samorząd, państwo i przedsiębiorcy to system naczyń połączonych. Zadał także kilka pytań, które na ten moment zdają się mieć charakter retoryczny. - W jaki sposób samorząd może pomóc przedsiębiorcom? Ludziom, których ta epidemia bezpośrednio dotknęła? Którzy nie mogą wykonywać swojego zawodu, którzy dzisiaj są w domu, kończą im się oszczędności i za chwilę nie będą mili z czego zrobić podstawowych zakupów?

Odroczenie, rozłożenie na raty, anulowanie odsetek, umorzenie

Arseniusz Finster, przedstawił też kilka, istotnych dla miasta liczb. Przedstawił jak plasują się wpływy z podatków pochodzących od osób prawnych i fizycznych. W Chojnicach firmy, będące jednocześnie pracodawcą, do miejskiej kasy, rocznie, z podatku od nieruchomości, wpłacają około 12 mln zł. Osoby fizyczne natomiast do miejskiej sakiewki „dokładają” blisko 8 mln zł. - Urząd miasta też jest pracodawcą. Co prawda nie przedsiębiorcą, który musi wyprodukować i sprzedać, żeby mieć pieniądze. My dystrybuujemy pieniądze, ale jesteśmy pracodawcą dla ponad tysiąca osób w naszych różnych jednostkach i placówkach.

- Dlatego nie mogę podjąć decyzji, takiej np. że zwalniamy wszystkich przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Chciałbym taką decyzję podjąć, ale wówczas państwo polskie musiałoby samorządowi zrekompensować te środki. Ja nie mogę online umorzyć tych podatków, a potem powiedzieć, że nie mam pieniędzy na wypłatę dla nauczycieli, przedszkolanek, na dotacje dla przedszkoli, na pomoc społeczną, na Dom Dziennego Pobytu i tak dalej - tłumaczył burmistrz.

W temacie ewentualnych ulg podatkowych dla zatrudniających, Arseniusz Finster zapowiada, że zgodnie z obowiązującym prawem będzie realizował zasadę czterech kroków: odroczenie, rozłożenie na raty, anulowanie odsetek, umorzenie. - Ten system będziemy rozpatrywać w ciągu roku. Będziemy każdego przedsiębiorcę traktować bardzo indywidualnie. To samo dotyczy najmów, realizowanych przez ZGM, czy przez urząd miasta - mówił.  

- Apeluję też do prywatnych właścicieli kamienic, żebyście państwo, zechcieli zrozumieć, że tych, którzy dziś od was wynajmują lokal, już teraz, w kolejnym miesiącu, nie będzie stać żeby zapłacić wam czynszu. Nie mają z czego, bo nie mają przychodów - kontynuował.

Stan klęski żywiołowej

Burmistrz zauważył, że w kontekście tego co dzieje się, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zarówno w Polsce jak i w innych krajach, uważa, że konieczne jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. - Nie mówię tego w kontekście wyborów. Nie politykuję zupełnie, ale uważam, że jest to stan klęski żywiołowej. Ta epidemia jest katastrofą naturalną. Dotyczy w tej chwili każdego człowieka, każdego przedsiębiorcy, każdego, który mieszka w Chojnicach i w naszym kraju - podkreślał. - Apeluję, jako burmistrz, do rządzących, żeby ogłosili stan klęski żywiołowej. Apeluję też do rządzących, żeby jak najszybciej podjęli działania związane z tym, aby pomóc przedsiębiorcom z jednej strony, ale też osobom fizycznym, które pracują na samozatrudnieniu - dodał.

Burmistrz nie krył też rozczarowania wolnymi, w jego ocenie, działaniami rządu. Podnosił, że Niemcy za dwa tygodnie uruchamiają pierwsze środki, że w Wielkiej Brytanii każdy kto nie będzie mógł pracować z przyczyn związanych z epidemią otrzyma po 2 tys. 500 funtów miesięcznie. - 212 miliardów robi wrażenie, ale 212 miliardów, o których mówi pan premier to jest mniej więcej połowa budżetu naszego kraju. Niemcy zadysponowali 822 mld euro. Uważam, że trzeba przejrzeć budżet naszego kraju. Mamy prawo to mówić jako obywatele. I z tego budżetu wyjąć, przesunąć rzeczy zbędne, od zakupów samolotów, poprzez przekop Mierzei wiślanej, po budowę centralnego portu lotniczego i innych rzeczy.

- To jest lekko około 70 mld zł - wyliczał Finster. Ze względu na szerzącą się w szybkim tempie epidemię, włodarz podkreśla, że decyzje te powinny być podejmowane w ekspresowym tempie, bo spadek dochodów wszystkich obywateli jest widoczny gołym okiem. - Zdajemy dziś wielki egzamin, jako chojniczanie, jako Polacy, rządzący i jako ci, którymi ktoś rządzi. Trzymamy kciuki za tych, którzy podejmują decyzje, żeby to były decyzje roztropne. Żebyśmy też jako samorząd mogli funkcjonować razem z przedsiębiorcami, bo też jesteśmy połączeni z nimi bezpośrednio finansowo.

Na zakończenie Arseniusz Finster dodał, że nie czas myśleć teraz o wyborach prezydenckich, a obecnie sprawujący ten urząd Andrzej Duda, jego zdaniem, może to robić jeszcze przez rok, a nawet dwa, „bylebyśmy tylko skończyli z koronawirusem, żeby Polacy nie umierali i mogli dalej egzystować i żyć”.

Komentarz opozycji

Głos w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i wycieczek burmistrza w kierunku rządu skomentowali radni Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Bluma i Janina Kłosowska. Radny zwracał uwagę, że walka z wirusem jest nierówna i nikt nie jest w stanie przewidzieć jak ona się potoczy. - Podzielam oczywiście zdanie pana burmistrza, że ta sytuacja wymaga odpowiednich działań. Natomiast patrząc na działania podejmowane przez rząd, lekarzy, samorządowców, w całym kraju, to są one takie, jakie teraz są możliwe do realizacji.

- Pan apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Pytanie czy ten stan by nam obecnie pomógł, czy nie zaszkodził bardziej – mówił Bartosz Bluma. - Rząd też nie ma środków z tytułu wydruku pieniędzy. On też środki ma z podatków. Więc wszyscy musimy kalkulować, i zdać sobie sprawę, że środków będzie mniej również w budżecie państwa - dodał. Janina Kłosowska zwróciła natomiast uwagę, że „niepotrzebne są wycieczki do rządu, do tego co robią rządzący i co zamierzają robić. Mamy lokalne problemy i na nich się pan skupia”.

Anna Zajkowska

Kilka wniosków po zakończeniu sesji Rady Miasta w Chojnicach.


Źródło facebook Arseniusza Finstera.

 1. 7 kwietnia 2020  08:22   Finio włącz myślenie   Kapitalista

  Od innych oczekujesz zawieszenia inwestycji ? To sam zawieś wszystkie w Chojnicach, remont stadionu, i wszystkie inne rozpoczęte inwestycje, i będzie kasa na zwolnienie z podatków. Sam powiedziałeś w tv ze masz układ, ale z mieszkańcami, to pokaz ze nie z kilkoma (takimi jak Bonna, Paluch, Marbruk) tylko z wszystkimi, zrezygnuj z wydania tych mln i zwolni z wszystkich podatków, jak powiedziałeś 20 mln, dasz radę , może jak Ty pokażesz to i twoim śladem inni pójdą.

  0
  0
 2. 26 marca 2020  06:41   Nowe, służbowe Volvo ... (2)   józek

  Nowe, służbowe Volvo starosty pod młotek. Nie stać nas teraz na takie ekstrawagancje.

  8
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 28 marca 2020  04:52   Odciąć chojnice i tyle i ...   BbB

   Odciąć chojnice i tyle i wirusa da się uniknąć a wszelkie inne logistyczne sprawy pod ścisłą kontrolą. A jaak! Moje zdanie na szybko. . Pozdr wszystkich!!!

   0
   2
  • 26 marca 2020  12:35   Pod młotek   GCH

   to możesz podstawić swój pusty łeb cymbale, najpierw połóż go na kowadle.

   0
   5
 3. 25 marca 2020  20:11   Jak mocno ma rozbudowane ...   Kazik

  Jak mocno ma rozbudowane własne ego człowiek który w czasie pandemii zwołuje sesje rady miasta? Jak wielka buta i arogancją trzeba się wykazać żeby z pozycji samorządowca małej mieściny wygłaszać jakieś deliberacje na temat pracy rządu centralnego wybranego przez 8 milionów Polek i Polaków! Panie Finster pan się nie bawi w politykę! Największy pożytek w Pana przypadku da milczenie i pomoc dla rządu a nie krytyka. Pana koledzy tak ryczą żeby wybory za 6 tygodni odwołać a Pan zwołuje sesje?! Pan wygłasza apele do rządu o stan klęski a Pana koledzy z PO na siłę zwołują wszystkich posłów do Sejmu!? Bo regulamin! Opamiętaj się Pan panie Finster a może wówczas za Pana przykładem pójdą koledzy z PO i przestaną szkodzić a zaczną pomagać!

  8
  9
 4. 25 marca 2020  02:04   No to serdeczny przyjaciel P. Leszek Bonna niech odda to co zagrabil z szpitala przez te lata! (4)   Rozliczyć przyjaciela L Bonne

  No to serdeczny przyjaciel P. Leszek Bonna niech odda to co zagrabil z szpitala przez te lata z szpitala i państwa naszych podatków! Nie będzie trzeba się głowic co i jak robić bo starczy na wszystko co na chwile obecna jest potrzebne w szpitalu! I starczy jeszcze żeby pół roku nikt 1 zł podatku nie dał i jeszcze na zostanie!!!

  21
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 marca 2020  13:15   P. Anita Gargas   Program Anity Gargas

   A wiec wszyscy maja milczeć a programie były pomówienia? Bo skoro tak to oczywiście osobę poczynającego je trzeba prawnie pociągnąć do odpowiedzialności ponieważ reszta z pewnością bazuje na tym programie! A jeśli to są fakty to nie należy się odpowiedzialność prawna?

   9
   2
  • 25 marca 2020  12:12   Pani prowadzaca   Pomówienia a fakty to 2 różne kwestie!

   A wiec prowadząca program tv ujawniająca publicznie kradzież w biały dzień powinna już w łagrach siedzieć! Za prawdę kłopoty ciekawe? A za przekręty nie??? Hmmm? Bardzo to ciekawe...

   8
   2
  • 25 marca 2020  12:09   Minusy   Minusy dają ci co terz korzystali z procederu

   Minus daje ten który brał w kieszeń przy procederze przekrętu jest ich 2 ujawnijcie się! Ciekawi mnie kto strawił moje podatki!

   8
   2
  • 25 marca 2020  08:28   Za te pomówienia   Prawo

   będziesz miał kłopoty, duże kłopoty przed sądem. Ale może wtedy inni ugryzą się w język zanim zaczną wypisywać podobne pomówienia!

   4
   13
 5. 25 marca 2020  01:56   Do Dvs (1)   FG

  Piszesz "RZad sie stara i trzeba to docenic,". Rząd nie ma się starać i nie ma być doceniany. Rząd ma robić i wiedzieć jak to robić -PŁACIMY IM MY PODATNICY MNÓSTWO KASY ZA TO plus OBRABIAJĄ JESZCZE MAFIJNIE-KOLESIOWO skarb naszej szkatułki czyli skarb państwa, który im zawierzyliśmy. Wszyscy trafią do więzienia za nie zakupienie albo za przytrzymywanie i brak dystrybucji testów na koronawirusa, sprzętu podstawowego ochronnego i medycznego dla szpitali, lekarzy i ludności. TEN RZĄD JEST W PEŁNI ODPOWIEDZIALNY ZA WSZYSTKICH ZMARŁYCH NA KORONAWIRUSA I ZA PRZECIĄGANIE I POWODOWANIE SYTUACJI ABSOLUTNEGO KRYZYSU EKONOMICZNEGO PAŃSTWA I NAS. To jest celowe okrucieństwo i przemoc na równi z Oświęcimiem i partią nazistowską. Rząd zdegenerowanych nieudaczników, głupców i lenistwa max.

  7
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 28 marca 2020  15:58   Zakupy Bonny dla szpitala   gość

   Ciekawe czy Bonna zaopatrzył nasz szpital w maseczki, rękawiczki i te tam... W końcu długo był tam dyrektorem, miał czas. I pieniądze.

   1
   0
 6. 24 marca 2020  17:42   stan klęski??? no to moze ... (1)   dvs

  stan klęski??? no to moze poczytajmy jakie bedą ograniczenia z tego tytułu i ile realnie stracimy, bo stracimy i co? finster nam odda?? on skubie, tylko to potrafi cienki Bolek.A wycieczki do rzadu sa nie na miejscu, no chyba ze jest sie oszołomem.RZad sie stara i trzeba to docenic, jakos nie potrafie sobie wyobrazic rzadu pod przewodnictwem schetyny czy kidawy, czy juz balcerowicza .Dla tych osób w czasach prosperity to schładzac , a w czasach kryzyzu -ciąc. Więc finster zajmij sie naszymi lokalnymi problemami a politykę zostaw innym.

  20
  18
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 24 marca 2020  22:55   "dvs" ty ośle !   Marcin z Karolewa

   Nie nauczono cię cymbale, że nazwiska pisze się z dużej litery? Jeżeli nie potrafisz sobie wyobrazić innego rządu, niż rządy starego kartofla i jego kota, to gratuluję ciemniaku!

   6
   6
 7. 24 marca 2020  15:52   Kiedy Smierc Zaglada w Oczy (1)   Nawracajcie sie i wierzta w Ewangelie

  Kiedy Smierc Zaglada w Oczy

  10
  13
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 8. 24 marca 2020  14:32   Ciekawe czy radni Kłosowska i Bluma ciężko chorzy na koronawirusa będą PiS rząd chwalić (1)   Wkurzony na maxa

  i obwiniać lokalnie burmistrza za brak testów na koronawirusa i za za późne trafienie do szpitala, o ile tylko wogóle przyjmą ich do szpitala. Takie "niepotrzebne są wycieczki do szpitala i do rządu, do tego co robią rządzący i co zamierzają robić" pani radna Kłosowska? Na jakiej planecie ta radna żyje? - na planecie Jesus Christ Superstar???? "Mamy lokalne problemy i na nich się pan skupia” -pani Kłosowska nam te wszystkie lokalne problemy spowodowane PANDEMIĄ I BRAKIEM TESTÓW NA KORONAWIRUSA I NIEISTNIEJĄCĄ SŁUŻBĄ ZDROWIA RODEM Z KRAJU TRZECIEGO ŚWIATA ORAZ MEGA DZIURĄ BUDŻETOWĄ wyrąbaną przez jej kolesiów z PiS łacznie z Mrówczyńskim posłem - ona nam lokalnie te wszystkie problemy załatwi, a zacznie od odkadzania zarazy razem z innym kolesiem proboszczem Chyłą, który kadzi nienawiść i hejt na twitterze i w bożym domu. A radny Bluma powinien zacząć płakać nad stanem swojego rządu kretynów i uszyć im maseczki z płótna. Biedny Bluma nie wie nawet jak ekonomia działa w czasie kryzysu, no to płacze chłop radny nieporadny.

  24
  23
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 9. 24 marca 2020  11:51   TBS (2)   ABC

  A co z czynszami w TBS? Czy można liczyć na zmniejszenie wysokości, jeśli najemca straci pracę, bo firma, która go zatrudnia, jest zamknięta?

  27
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 24 marca 2020  12:44   teraz to jest taki problem ze ...   anonim

   teraz to jest taki problem ze nie ma czasu na to. mowmy o nich ze jacy sa tacy sa ale problem rosnie i chyba to nie jest temat na nagłówek.tu juz nie ma co robic glupkowatych memów .

   2
   9
  • 24 marca 2020  12:02   Pomyśl   Olga

   Pomyśl, nie tylko Ty możesz mieć z tym problem. Wspólnoty, spółdzielnia, wszędzie tam pracują ludzie i powoli z tą pracą jest coraz trudniej. Każdy z nich płaci i też nie wie jak długo.

   12
   8