Nie ma lipy? Wszystko wskazuje na to że zostaną ścięte

Blisko 40 stuletnich zdrowych lip ma być wyciętych wzdłuż ulicy Towarowej. Drzewa mają zostać zlikwidowane, gdyż ma tędy przebiegać trzymetrowa ścieżka rowerowa. Po interwencjach m.in. pszczelarzy w ratuszu obiecują, że jeszcze raz sprawę przeanalizują.

Rząd blisko 40 lip ma być wycięty wzdłuż ulicy Towarowej. Będzie więc „prześwit” na kolej i brak cienia nad głową.   |  fot. (olo)

Rząd prawie 40 stuletnich lip nie tylko oddziela drogę od bocznicy kolejowej przy ul. Towarowej. To też źródło tlenu w miejscu, gdzie często stacjonują pociągi i naturalny „pochłaniacz” zanieczyszczeń. Z apelem, by nie wycinać lip zwrócili się do burmistrza pszczelarze.

W prezencie zostawili nawet miód. Z takim samym apelem, by jeszcze raz wszystko przeanalizować i spróbować zmienić projekt budowy ścieżki rowerowej zwrócił się też radny Bartosz Bluma. - Wierzę że zdrowy rozsądek i troska o nasze wspólne środowisko pozwoli na zachowanie tych drzew. Apeluję do burmistrza Arseniusza Finstera o zmianę projektu by zachować te piękne, miododajne lipy. Nasze miasto potrzebuje dużych drzew. Nie chcemy betonowych łąk w naszym mieście – apeluje radny.

Solidne, zdrowe drzewa mają zostać ścięte, gdyż ma tędy przebiegać szeroka na trzy metry ścieżka rowerowa. - Drzewa są potrzebne, ale czasami stajemy przed takimi wyborami – bezpieczna ścieżka rowerowa czy drzewa. W tym miejscu będzie chodnik i byłoby absurdem, gdyby nie było ścieżki – mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Podobny dylemat mieliśmy chociażby na ulicy Bytowskiej.

Burmistrz obiecał, że sprawa zostanie jeszcze przeanalizowana. - Będziemy szukali alternatywnych rozwiązań – dodał Finster i zadeklarował, że jeśli lipy pójdą pod topór, to zasadzi nowe drzewa w innym miejscu. Szkoda, że projektanci i samorządowcy (ulica Towarowa jest drogą powiatową) nie wysilili się bardziej przed zabraniem się do pracy, tylko znów po interwencjach mieszkańców. Trochę będzie lipa, jak będzie jechać się ścieżką „przy torach”, bez naturalnego odgrodzenia od pociągów i bez cienia od koron drzew nad głową.

Tekst i fot. (olo)

 1. 20 czerwca 2019  09:43   Tragedia   karolina

  Stuletni buk pochłania rocznie nawet blisko 5 ton CO2 i produkuje 3,5 tony tlenu. To wystarcza dla 10 osób rocznie. Mimo to, w miastach wciąż wycina się stare drzewa. Prawdopodobnie odpowiedzialni za to urzędnicy nawet nie zdają sobie sprawy. Mówią: "Sadzimy przecież nowe drzewka, to nie wystarcza?" Nie, to nie wystarcza. Ten jeden stuletni buk daje nam tyle samo tlenu, co 1700 10-letnich drzewek. Wiecie ile to? Powierzchniowo blisko 265 razy więcej. Skoro drzewa wycinamy, rozumiem, że nie mamy na nie miejsca, więc raczej nie zmieścimy teraz setek tysięcy nowych drzew...

  1
  0
 2. 10 czerwca 2019  14:50   Co to za burmistrz co nie widzi drzew i nie wie jakie ich znaczenie dla tlenu, CO2, smogu   Z

  globalnego ocieplenia, i tych elementów naszego miasta które jeszcze są piękne i stare z piękną historią krajobrazu kulturowego XIX wiecznej stacji PKP i nieco starszych alei nasadzeń, które potrafiono docenić, zrobić i zadbać kiedyś ale teraz już nie! Czym mamy oddychać burmistrzu? Asfaltem i kostką, i dostawać raka skóry od promieniowania? Który wtapia nasze pieniądze w niedobre projekty, że potem trzeba płacić więcej na ich zmianę, jak w tym przypadku. Najwyższy czas przestać być kompletnym ignorantem co do naszego otoczenia i otworzyć oczy nie tylko na asfalt i rury, ale na to co Pana burmistrzu otacza! Wyjątkowy przykład niedouczenia burmistrza w sprawach podstawowych w XXI wieku. Wstyd burmistrzu. To już nie pierwszy raz taki idiotyczny numer się pojawia. Co za leniwy niedojda, bo inaczej tego już nie można nazwać, w tych sprawach ten nasz burmistrz. Wstyd burmistrzu, żebyśmy mieli podpisywać petycje o sprawy oczywiste. Powinno to być dla Pana jasne od bardzo dawna że starych drzew i dobrej historii dbania o otoczenie ludzkie w Chojnicach się nie wycina. Doprawdy, co jest w głowach samorządowców wszystkich tutaj co do tgeo, ostatnio wycięto piękne stare drzewa na plaży w Charzykowych by postawić koszmar zjeżdżalni. Witaj głęboka i wyśmiewana prowincjo! Swoimi rękami i bezmózgowiem powodujesz nasz status prowincji i zacofania. (Na granicy z parkiem narodowym! Wydawałoby się że samorządowcy dzięki temu już czegoś się nauczyli. Niestety na lenistwo nie ma rady.

  6
  0
 3. 9 czerwca 2019  20:38   Wkrótce reportaż w TV jak ...   tv

  Wkrótce reportaż w TV jak to burmistrz kosztem wieloletnich lip chce zrobić w Chojnicach ścieżkę rowerową dla kilku rowerzystów :-))) Ale będzie ubaw :-)))

  14
  0
 4. 9 czerwca 2019  19:03   BRAK SŁÓW   marek z wlkp.

  Ale sobie wybraliście burmistrza, drodzy Chojniczanie.. WSTYD! Co to za wandal ten Forster.. zastępować stuletnie drzewa takimi co mają kilka lat.. bo ścieżkę musi tam zrobić.. WANDAL

  11
  2
 5. 9 czerwca 2019  17:32   Pomysl ,za nim zniszczysz !!!!!!!!!!!   Ela

  Natura zniszczyla tyle drzew ,a te co pozostaly to jakis zarzad uchwalil aby powycinac , sciezka roewrowa nas nie ochroni od slonca i smrodu ,a my ludzie za chwile wyginiemy jak dinozaury to jest SKANDAL .

  9
  0
 6. 9 czerwca 2019  08:56   Artykuł   DT

  http://wyborcza.pl/7,75400,24875467,w-czasie-suszy-modlimy-sie-o-deszcz-gdy-leje-zeby-przestalo.html

  4
  1
 7. 9 czerwca 2019  08:54   "Szacuje się, że 400 ...   DT

  "Szacuje się, że 400 tys. drzew rosnących wzdłuż arterii Berlina jest warte 3 mld euro. W Nowym Jorku cenią sobie swoje drzewa odrobinę mniej – wartość tamtejszych 584 tys. przyulicznych drzew oszacowano na 2,3 mld dol. Nowojorskie drzewa są nie tylko piękne, ale i regulują klimat. Według badania z 2007 r. oszczędzają mieszkańcom metropolii aż 27,7 mln dol. rocznych wydatków na energię elektryczną i cieplną. Naukowcy obliczyli, że w klimacie umiarkowanym, takim jak nasz, jedno drzewo w ciągu całego swojego życia wysysa z powietrza przeszło 3 tys. kg węgla (pod postacią dwutlenku węgla); w klimacie gorącym – blisko trzykrotnie więcej. Obliczyli też, że jedno 20-30-letnie drzewo w Chicago rocznie wychwytuje z powietrza 1,19 kg zanieczyszczeń: metali ciężkich, pyłów, tlenków azotu, tlenków siarki, ozonu. Drzewa łapią też wodę, a także odparowują ją z powrotem do atmosfery. Uczeni policzyli, że drzewo nasyca się wodą aż do momentu, w którym wysokość opadów atmosferycznych sięgnie 25-50 mm. Drzewa przydają się więc bardzo podczas ulew. W Tucson w Arizonie obliczyli, że 500 tys. tamtejszych drzew oszczędza miastu 600 tys. dol., które w ciągu 30-40 lat musiałoby wydać na remonty kanalizacji burzowej. Szanujmy drzewa. Także dlatego, że to najdłużej żyjące organizmy świata. Sosny ościste rosnące w Górach Białych w Kalifornii mają nawet ponad 4,5 tys. lat. Przed podtopieniami podczas gwałtownych opadów ratują też inne rośliny oraz wszelkie zagłębienia w gruncie i przesiąkalne powierzchnie. Polska gospodarka wodna jest nakierowana na jak najszybsze odprowadzenie wody do strumieni, rzek i Bałtyku. Wybetonowane rowy melioracyjne, zabetonowane i wyasfaltowane miasta, wyprostowane rzeki sprawiają, że woda – zamiast wsiąknąć w glebę i służyć przyrodzie – przecieka nam przez palce. A kiedy mocno popada, jej szybki spływ do rzek powoduje ich gwałtowne wezbrania. Potrzebujemy więc rewolucji w gospodarce wodnej, dzięki której potrafilibyśmy zatrzymywać wodę wtedy, kiedy jest jej dużo, i oddawać ją przyrodzie i rolnictwu wtedy, kiedy opadów brakuje. W wielu krajach coraz częściej przeprowadza się proces tzw. odpieczętowania ziemi - tam gdzie jest to możliwe, zdejmuje się szczelne nawierzchnie i zastępuje je nawierzchniami chłonnymi

  10
  0
 8. 9 czerwca 2019  08:35   Niezwykle dziwi, że miasto będące sąsiadem Parku Narodowego od tylu lat   Tadeusz

  i z tym samym burmistrzem od tylu lat, jeszcze się nie zorientowało że jest tym sąsiadem i że jeśli burmistrz miałby choć trochę oleju w głowie, a przede wszystkim żywej inicjatywy i szacunku dla natury i otoczenia w jakim żyje, to dbałby o pokazanie tego i promowanie miasta dzięki parkowi narodowemu i lasom/jeziorom okolicznym. Jak tu żyję miasto nigdy nie nawiązało do tego w sposób piękny i przemyślany. Np. idea miasta-ogrodu. Tak leniwego burmistrza, i ślepo tracącego okazję podaną na tacy, jeszcze nie widziałam. Doprawdy Chojnice nigdy nie staną się wielkim miastem, więc po co udawać ładując infrastrukturę w ziemię czy zabetonowując lub kostkując wszystko co można. Burmistrzu, wiemy że deszczówki i drogi to Twój konik, ale już się wykazałeś, trendy są inne w związku z globalnym ociepleniem, więc czytaj, czytaj, naucz się i zostań człowiekiem z jakąś wizją, a nie drogowcem. O betonowaniu wszystkiego http://wyborcza.pl/7,75400,24875825,jest-sucho-bo-deszczowka-nie-utrzyma-sie-na-betonowym.html http://wyborcza.pl/7,75248,24873063,raport-o-wodzie-hydrogeolog-nie-betonowac-miasta.html

  10
  0
 9. 9 czerwca 2019  08:21   Ciekawe jakie skutki dla klimatu i suszy betonowanie Strugi Jarcewskiej będzie mieć   S

  w Chojnicach? I przez to wysuszenie ostatnich naturalnych łąk dookoła? Nic o tych skutkach od burmistrza nie słyszymy. Mamy tylko nadzieję że burmistrza NIEZWYKLE IDIOTYCZNY projekt zrobienia szosy od poprawczaka do Strzeleckiej nie dojdzie do skutku. To jest teren spacerowy, przyrody i ptaków i lasku miejskiego, a nie zatruwania spalinami. Burmistrz sie lepiej zajmie sadzeniem drzew na Bytowskiej i pilnowaniem wygladu dobrego i dobrych praktyk planowania przestrzennego w tkance miasta (kto pozwolil na dwa ohydne budynki przy Mickiewicza!!!??? architekt miejski nie wie co robi!). Jak rowniez przydaloby sie rozszerzenie parku tysiąclecia do samej Alei Brzozowej niz stawianie tam amfiteatru, park juz teraz jest za maly! I powinien byc oddzielony od ulicy i marketu powstajacego drzewami. Bo zaraz dzieki marketowi beda spaliny. Ten market zreszta zasloni ostatni widok w miescie przedluzajacy perspektywe widoku parku na zielen, na łąki.

  9
  1
 10. 8 czerwca 2019  13:08   Znawca od wszystkiego piszący wielkimi jak wół literami komentarze   Lekarz

  Znowu daje popis swojej "mądrości". Sam odpowiada na swoje komentarze, nieźle trzeba mieć zryty beret. Człowieku udaj się do odpowiedniego lekarza, żeby ci ułożył klepki pod sufitem.

  5
  3
 11. 8 czerwca 2019  12:00   Chcemy wiedziec jaki wpływ negatywny na przyrodę i ptaki w mieście ma zabetonowanie Strugi   S

  Jarcewskiej. Dlaczego burmistrz nie przedstawil miastu co tam dokladnie ma sie dziac? Czy bedziemy miec betonowe pustynie tak jak wygladaja dwa budynki nowe na Mickiewicza (kompletnie nie wpasowane w historie ulicy Mickiewicza z wielkimi parkingami ohydnymi, oddzielony jeden ohydnym plotem jak w wiezieniu i bez zadnych nasadzen i drzew, w historycznym centrum miasta blok mieszkalny i budynek biurowy). Czy tam ma wygladac miasto w centrum. Nawet w czasach lat socjalizmu w Polsce sadzono drzewa i yla madrosc na ten temat - vide zielen wsrod i na obrzezu blokow osiedla Hallera).

  13
  3
 12. 8 czerwca 2019  11:48   Niech burmistrz nie wkłada ściemy o zastępczych zasadzeniach- JEST SUSZA, DRZEWA PIĘKNE NIE WYROSNĄ   Dorota

  Jest permanentna susza i nowe nasadzenia juz takie nie wyrosną. Promujesz burmistrzu i chwalisz się historią miasta, ale te stare piękne drzewa, które wycieliście w parku tysiąclecia i na Bytowskiej (która to zabetonowana i zapolbrukowana droga prowadzącądo parku narodowego wygląda przestraszliwie - ZRÓBCIE COŚ Z TYM BO niedlugo wszyscy dostaniemy udaru slonecznego idac i jadac tam rowerem i udusimy sie od spalin) - TE DRZEWA SĄ HISTORIĄ, świadczą o wielkiej kulturze mieszkancow i zarzadzajacych Chojnicami w miedzywojniu i po wojnie. Sa krajobrazem kulturowym. A jezeli to nastepna sciema podrzucona opinii i wiadomosci mieszkancow w celu reklamowania sie burmistrza, ze burmistrz nagle wykona wspanialomyslny manewr zachowujacy drzewa (tak jak z budynkiem kolo starego szpitala) to wstyd ze w ten sposob wykorzystujecie wiare i emocje imieszkancow Chojnic. Zachowajcie te drzewa. O permanentnej suszy i by nie betonowac kostkowac i zakrywac ziemi w ostatniej Wyborczej http://wyborcza.pl/7,75248,24873063,raport-o-wodzie-hydrogeolog-nie-betonowac-miasta.html

  15
  2
 13. 8 czerwca 2019  08:24   Na Cholere tam ścieżka?   Driver

  Dla kilku baranów na rowerach? Niech łażą pieszo, a od tych drzew się odczepcie........ !

  22
  5
 14. 8 czerwca 2019  08:15   kiedy to się skończy   larry.b

  kiedy wreszcie ktoś zacznie myśleć , i nie będzie zamieniał siekierki na kijek czy to naprawdę jest konieczne ??

  19
  0
 15. 7 czerwca 2019  22:40   W końcu może zasadzą ...   Skju

  W końcu może zasadzą jakieś ładniejsze

  2
  22
 16. 7 czerwca 2019  18:03   lepiej zrezygnowac ze sciezki ...   sny

  lepiej zrezygnowac ze sciezki niz wyciąc drzewa.A swoją drogą sciezka rowerowa moze byc czescią ulicy z oznaczeniem , co z problem???Finster nie bądz szkodnikiem , bo robisz gorsza rzecz niz w Rospudzie, niszczysz miasto!!.

  23
  3
 17. 7 czerwca 2019  17:59   Nieeee   Chojniczanka

  Nie wycinajcie tych drzew....ignoranci. Co robicie! Ostatnio mówiłam że nawet Tuchola ma piękniejszy rynek bo tam rosną drzewa. U nas tylko gazony, kwiaty i bruki

  27
  2
 18. 7 czerwca 2019  16:35   NIE ustawim bo pszczolki ...   anonim

  NIE ustawim bo pszczolki padaja od glifosatu i randapu i innych opryskow, którymi nas teraz raczą

  10
  2
 19. 7 czerwca 2019  15:47   KIEDY PASIEKI Z ULAMI ...   ALE MIODZIO PYCHOTA

  KIEDY PASIEKI Z ULAMI PSZCZOLEK USTAWTA POD LIPAMI

  8
  4
 20. 7 czerwca 2019  15:40   ALE TANIOCHA USTAWI PIONOWE ...   NO PROBLEM

  ALE TANIOCHA USTAWI PIONOWE ZNAKI SCIEZKI ROWEROWEJ POTEM W LINI BIALEJ W JEZDNI WSTAWI KRAWEZNIKI A MIEDZY KRAWEZNIKIEM JEZDNI A KRAWEZNIKIEM CHODNIKA WYPELNI POLBRUKIEM ROBIAC DWUJEZDNIOWA SCIEZKIE Z POZIOMYM OZNACZENIEN DLA PEDALUJACYCH PEDALAMI ROWERA

  8
  3
 21. 7 czerwca 2019  15:33   ZMANIPULOWANI   PIAR WYBORCZEJ USTAWKI

  KOLENA WKRECANIE USTAWKA ZE NIE MOZNA TEGO ROZWIAZAC A WTEDY WKRACZA LASKAWCA WYBAWICIEL ROZWIAZUJE I PIAR POD PUBLIKE NOTOWAN WZRASTA A OWIECZKI DAJA SIE WKRECAC W USTAWKE KONTROLOWANA W TOCZACEJ SIE KAMPANI WYBORCZEJ SAMORZADOW Z OBALENIEM PANSTWA I WYBAWICIEL WSKAZUJE ZE BEZ PANSTWA SAMORZAD W EROPIE SE PORADZI

  11
  4
 22. 7 czerwca 2019  14:55   Aż ciężko uwierzyć, że ...   anonim

  Aż ciężko uwierzyć, że ktoś mógł wpaść na tak idiotyczny pomysł wycięcia tych drzew. W Ratuszu jest jakaś mania wycinania drzew, wystarczy sobie przypomnieć co zrobili z Parkiem 100-lecia. Robić z Chojnic betonową pustynię - na to nie ma zgody!

  27
  2
 23. 7 czerwca 2019  11:24   TAM ISTNIEJE SCIERZKA ... (5)   LIPA

  TAM ISTNIEJE SCIERZKA ROWEROWA W PASIE DROGOWO PIESZYM MIEDZY CHODNIKIEM A PASEM W JEZDNI DLA AUT WYMALOWANA GRUBA BIALA LINIA CO WIDAC KOMU POTRZEBNE JEST DREWNO Z ROSNACYCH DRZEW LIP

  26
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 7 czerwca 2019  14:22   A KASZUBSKA MARSZRUTA NIE ...   A CZEMU

   A KASZUBSKA MARSZRUTA NIE BIEGNIE ROWNOLEGLE PO OBUSTRONACH DROGI CZY TEZ JEST JEDNO CZY DWU KIERUNKOWA

   7
   2
  • 7 czerwca 2019  14:12   A CO ZA PROBLEM ZAMIAST ...   W CZEM PROBLEM RATUSZA

   A CO ZA PROBLEM ZAMIAST WIDOCZNEJ BIALEJ GRUBEJ LINI WSTAWCIC W TO MIEJSCE KRAWEZNIKI I ZNAKI PIONOWE

   6
   2
  • 7 czerwca 2019  14:10   A NA ZDJECIU OZNACZENIE ...   TO FAKT

   A NA ZDJECIU OZNACZENIE POZIOME WIDNIEJE JEST

   6
   2
  • 7 czerwca 2019  13:44   Tam nigdy nie było ...   anonim

   Tam nigdy nie było ścieżki. Był wydzielony pas niewiadomo na co, bo żadnego oznaczenia, ani poziomego, ani pionowego nie było.

   9
   2
  • 7 czerwca 2019  13:27   Przepisy   Wookee

   Tam była ścieżka ale jednokierunkowa. Polskie przepisy nakazują oddzielanie dwukierunkowych ścieżek krawężnikiem

   0
   8
 24. 7 czerwca 2019  11:21   UWIELBIAM WSPANIALOMYSLNOSC ... (1)   CALUSKI

  UWIELBIAM WSPANIALOMYSLNOSC BURMISTRZYNIA POZDRAWIAM SERDUCHEM

  11
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 25. 7 czerwca 2019  11:20   SCIEZKA ROWEROWA JEST W JEZDNI   PYTAM

  TOC PO DRUGIEJ STRONIE JEST TRAWNIK CO WIDAC NA ZDJECIU KTORY MOZE BYC SCIEZKA ROWEROWA JEST WYBUDOWANY CHODNI DLA PIESZYCH A NA JEZDNI WYMALOWANA CIAGLA LINI MIEDZY CHODNIKIEM A JEZDNIA DLA AUT CZYLI JEST W JEZDNI SCIEZKA ROWEROWA DLA PEDALUJACYCH ROWERAMI W CZEM PROBLEM BURMISTRZYNIU WSZYTKO WIDOCZNE PO CO SIE JESZCZE RAZ PRZYGLADAC I BUDOWAC COS CO ISTNIEJE I FUNKCONUJE

  22
  4
 26. 7 czerwca 2019  11:10   No faktycznie - na ulicy ...   anonim

  No faktycznie - na ulicy Towarowej w Chojnicach jest taki rych rowerowy jak w chińskiej prowincji Junnan (云南 Yúnnán). Może burmistrz wyśle któregoś ze swoich urzedników aby policzył ile rowerów przejechało w ciagu dnia tą ulicą ? Tylko się pospieszcie póki jeszcze drzew nie wycięli i jest jakiś cień dawany przez lipy bo inaczej urzednikowi łeb roz.......i !!!

  29
  1
 27. 7 czerwca 2019  11:02   Naszym władzom w mieście ...   Drago

  Naszym władzom w mieście brakuje właśnie cienia dawanego przez lipy bo ich czerepy za mocno przygrzało i nie wiedzą co czynią ! Trzeba mieć na*****ne we łbach aby wymyślać takie rozwiązania !

  21
  1
 28. 7 czerwca 2019  10:22   Skonczy sie jak wyciecie drzew pry Bytowskiej, masakra   Kamila

  rzed takimi wyborami – bezpieczna ścieżka rowerowa czy drzewa. To nieprawda, to decyzja po najmniejszej lini oporu

  28
  1
 29. 7 czerwca 2019  10:21   Co po drzewah w innym miejscu?   Mieszkanka

  Te drzewa potrzebne sa tam, zeby z tej sciezki byla przyjemnosc. W cywilizowanych miejscach projektanci wrecz chronia drzewa przed wycieciem a tutaj 40(!!!!!!) zdrowych zostalo skazanych bez zadnej refleksji. Wstyd

  37
  1
 30. 7 czerwca 2019  09:34   Tam jest dosyc miejsca na rowery po drugiej stronie ulicy   Ewa

  lub zrobic chodnik laczony z rowerami wlasnie po tej przeciwnej stronie ulicy. Dlaczego burmistrz ani planisci ani projektowcy nie zwrocili na to sami uwagi zanim zaczeto prace????!!!! Tylko znowu mieszkancy, pszczelarze musza tym głąbom (bo inaczej tego nie mozna nazwac w tej sytuacji) zwracac uwagę. Czy burmistrz i planujacy sa slepi? I na ostatni moment.... Nie zgadzam sie na zastepowanie starych pieknych historycznych drzew nowymi nasadzeniami. Jest permanentna susza i te drzewa juz nigdy takie nie wyrosna jak na Towarowej. Burmistrzu nie bądź ignorantem i nie wściskaj kitu tylko postaraj się!

  36
  5
 31. 7 czerwca 2019  09:24   Tnijta tnita, aż się sami ...   anonim

  Tnijta tnita, aż się sami wytnijta, tylko rżnięcie im we łbach

  23
  3