Nie każde mieszkanie nadaje się na flip. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie

Flip mieszkania to sposób na zarobienie całkiem dużych pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Jaka jest jego idea? W największym skrócie to kupowanie nieruchomości po atrakcyjnej cenie, podnoszenie jej wartości, np. poprzez wykonanie remontu.

Słowo "flip" wywodzi się z angielskiego "house flipping", co w wolnym tłumaczeniu oznacza obracanie domami.   |  fot. nad.

Następnie sprzedaż z zyskiem. Udany flip obliczony na szybką sprzedaż daje zysk natychmiastowy (oczywiście w realiach rynku nieruchomości, czyli po kilku miesiącach). Co jednak oznacza "udany"? Na to składa się kilka czynników. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego mieszkania.

Sprawdź stan prawny mieszkania

Co z tego, że kupimy nieruchomość w atrakcyjnej cenie, a jej stan techniczny będzie pozwalał na sprawne i stosunkowo szybkie wykonanie remontu, jeśli okaże się, że stan prawny mieszkania budzi wątpliwości lub wręcz jest nieunormowany? Jakie "pułapki" czekają w tym zakresie na inwestorów? Niezałatwiona sprawa spadkowa, lokatorzy czekający na eksmisję, obciążenia figurujące w księdze wieczystej, bądź też nieuregulowane kwestie związane z użytkowaniem wieczystym - wszystko to może nam zasadniczo pokrzyżować plany, a nawet wpędzić w kłopoty. Stąd też osobom, które chcą zająć się flippingiem nieruchomości poleca się wykonanie jej audytu prawnego. Specjaliści przekonują, jak na https://www.umowadeweloperska.pl/flip-mieszkania-warto-zaczac-od-audytu-prawnego-nieruchomosci/, że flip mieszkania warto zacząć właśnie od tej czynności. Sprawdzenie ksiąg wieczystych, czy też weryfikacja dokumentacji wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, do której przypisany jest lokal, pozwoli wyeliminować ryzyko w tym zakresie.

Istotny jest stan techniczny nieruchomości, w której znajduje się mieszkanie

Najprawdopodobniej trudno będzie sprzedać nawet najlepiej wyremontowane mieszkanie, jeśli będzie ono znajdowało się w zapuszczonym bloku, czy zmierzającej w kierunku ruiny kamienicy. Lokal przygotowany "na wysoki połysk" nic nie da, jeśli drzwi sąsiadów będą odrapane, a farba na ścianach klatki schodowej będzie od nich odchodziła. Równie istotny jest stan techniczny budynku na zewnątrz. Warto przyjrzeć się elewacji, oknom, czy dachowi, zwłaszcza jeśli przymierzamy się do zakupu mieszkania w starej kamienicy. Przyszli nabywcy nieruchomości z pewnością zwrócą uwagę także na takie elementy, jak wyposażenie bloku w windę, jeśli lokal, który będziemy chcieli sprzedać usytuowany jest na wyższym piętrze.

Liczy się także to, co za oknami mieszkania

Lokalizacja. To z pewnością istotny czynnik determinujący zakup konkretnej nieruchomości. To, co znajduje się w lokalu możemy zmienić wykonując remont. Tego, co za oknami już nie. Dlatego wybierając mieszkanie dla flippingu zawsze dobrze jest się wnikliwie rozejrzeć. Spokojna, szeroka ulica dająca większe poczucie prywatności (lokatorzy nie zaglądają sobie nawzajem przez okna) to na pewno atut. Z kolei usytuowanie mieszkania na niskim pierwszym piętrze, gdzie nie dochodzi światło słoneczne, przez co w lokalu panuje niemal stały półmrok to już pewien problem. Stąd też decydując się na flip mieszkania, zanim kupimy konkretną nieruchomość, sprawdźmy jeszcze co najmniej kilka innych.

(mat. partnera)