Nie będzie nowego połączenia kolejowego

W ubiegłym tygodniu Koronowo unieważniło przetarg na opracowanie studium planistyczno-prognostycznego dla budowy linii kolejowej z Bydgoszczy do Chojnic. Decyzja jest konsekwencją przewyższenia najtańszej oferty od budżetu zamawiającego.

Kujawsko-pomorska inwestycja skomunikowania Koronowa z Bydgoszczą i Chojnicami do programu "Kolej Plus" zakończyła się definitywnie.   |  fot. ilustrac./N.Wodowski

Więcej o koronowskiej inicjatywie informowaliśmy wcześniej – tutaj. Decyzja unieważniająca przetarg spowodowała, iż studium, które miało być ukończone do końca listopada nie znajdzie się na liście zadań przeznaczonych do dofinansowania. Inicjatywa koronowska była najbardziej zaawansowana w województwie kujawsko-pomorskim.

Najniższa oferta dla opracowania dokumentacji połączenia Koronowa z Bydgoszczą i Chojnicami wynosiła 799 tys., gdzie 1/3 sumy chciało przekazać województwo kujawsko- pomorskie, a po 60 tys. dołożyłaby Bydgoszcz i Chojnice. Mimo wcześniejszych deklaracji symbolicznie chciały uczestniczyć w kosztach samorządy z powiatu sępoleńskiego, bydgoskiego, co spowodowało - że nie udało się nawet zbliżyć do najtańszej oferty. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji miał wynosić od 0,5 mld do ok. 1 mld zł., co wymagałoby zabezpieczenia od 75 do 150 mln zł wkładu własnego.

(red.)