Nawet czterdzieści trzy wolne dni i siedem długich weekendów

W 2019 roku będzie trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak biorąc jeden lub dwa dni urlopu wypoczynkowego będzie można skorzystać z długich weekendów. Przy 14 dniach urlopu wypoczynkowego zyskamy nawet 43 dni wolnego, to więcej niż w 2018 r.

W 2019 roku wystarczy dobrze zaplanować urlopy, by cieszyć się kilkoma długimi weekendami.   |  fot. crtp.co

Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia, pierwszy wolny dzień będzie we wtorek. Kolejne święto to Trzech Króli, które od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Niestety przypada w niedzielę i nie przysługuje dodatkowy wolny dzień. Ale nie martwmy się. W 2019 r. będzie wiele okazji do dłuższego wypoczynku.

Święta przedłużają wypoczynek

Następne wolne dni to Wielkanoc, która przypada 21 i 22 kwietnia. Polacy będą świętować trzy dni od 20 kwietnia (Wielka Sobota). Do Sejmu trafił już projekt zakładający wprowadzenie kolejnego dnia wolnego w okresie świątecznym. Być może od 2019 r. Wielki Piątek okaże się wolny? Wtedy pracownicy mieliby 4-dniowy wypoczynek.

Dziesięć dni później, bo 1 (Święto Pracy) i 3 maja (Konstytucja 3 maja) przypadają dwa wolne dni. Jednak biorąc urlop 2 maja (czwartek), zyskujemy pięć wolnych dni. Jeśli chcemy wypoczywać aż dziewięć dni, to wystarczy wziąć urlop dodatkowo 29 i 30 kwietnia. A dla tych, którzy planują dłuższy wyjazd proponujemy wziąć siedem dni urlopu i cieszyć się 16-dniowym wypoczynkiem.

Cztery dni można będzie wypoczywać, jeśli po Bożym Ciele przypadającym 20 czerwca, urlop weźmiemy 21 czerwca (piątek). 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w czwartek. Jeśli 16 sierpnia (piątek) skorzystamy z urlopu, to zyskamy kolejny 4-dniowy weekend. Wszystkich Świętych (1 listopada) będzie w piątek, zatem bez brania urlopu mamy trzydniowy weekend. Dziesięć dni później w poniedziałek przypada 11 listopada, czyli Święto Niepodległości i każdy pracujący zyska kolejny 3-dniowy weekend.

Ostania szansa na dłuższy wypoczynek będzie pod koniec roku. Boże Narodzenie, czyli 25 i 26 grudnia wypadają w ciągu tygodnia. Jeśli 24 grudnia (Wigilia, wtorek) weźmiemy urlop, a następnie także 27 (Sylwester, piątek), to będziemy cieszyć się dziewięciodniowymi wakacjami. Projekt, którym zajmują się posłowie także uwzględnia 24 grudnia jako dzień wolny, ale czy tak się okaże dowiemy się już po nowym roku.

Bardziej spragnieni wypoczynku mogą dodatkowo wziąć urlop 30 i 31 grudnia i zyskają 9-dniowy weekend, który zahaczy już o Nowy Rok. A najbardziej wytęsknieni mogą jeszcze wziąć wolne 23 grudnia (poniedziałek) i zyskają aż 12 wolnych dni.

Dorota Kulka. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

  1. 5 stycznia 2019  20:53   jestem za , wspaniale jeśli ...   anonim

    jestem za , wspaniale jeśli Wielki Piątek byłby wolny , zawsze o tym marzyliśmy ,Wielka sobota też w handlu by się przdała ...no i wigilia też zakaz handlu .....matki nie są takie zmęczone

    1
    0
  2. 31 grudnia 2018  09:17   Taaa..   maniek

    Jak mamy gonić zachód to nie bardzo pisać takie artykuły ;p a co do wigilii i sylwestra to fakt powinny być wolne ,bo i tak większość pracuje wtedy na "pół gwizdka"

    8
    0
  3. 30 grudnia 2018  18:05   Wigilia   Wolne w Wigilię

    Moim zdaniem Wigilia powinna być wolna bo ilu ludzi pracuje w sklepach i innych zakładach wtedy na łeb i szyję muszą zdążyć na Wigilię coś przygotować to aż się nie chce już jeść tylko odpoczywać .A biedne dzieci patrzą jak ich rodzice są zmęczeni .A jak będą mieli wolne to na spokojnie mogą przygotować Kolację Wigilijną .I jestem za wolnym tylko szkoda że za naszych czasów tak nie było człowiek musiał się spieszyć żeby dzieciom przygotować kolację wigilijną .

    16
    6