„Nasze” drogi wojewódzkie w fatalnym stanie

Dróg wojewódzkich w złym stanie przybywa, tak nie może być – mówi wójt Zbigniew Szczepański. Doskonale wiedzą o tym kierowcy. Wkrótce przekona się o tym również marszałek.

Wójt Zbigniew Szczepański chce zabrać marszałka na wycieczkę po drogach wojewódzkich w gminie.   |  fot. (olo)

Po świętach wielkanocnych do Chojnic przyjedzie marszałek województwa Mieczysław Struk. Wójt Zbigniew Szczepański chce marszałkowi przedstawić fatalny stan dróg wojewódzkich, w tym drogi 235 w kierunku Kościerzyny na odcinku z Chojnic do Zbenin. Co prawda remont tej drogi jest w szerokich planach województwa (z Chojnic do Kornego), ale dopiero w granicach 2022 roku. 

Ta droga nie wytrzyma do 2022 roku, na poboczach są przełomy, asfalt się zapada, trzeba coś z nią zrobić – mówi wójt Zbigniew Szczepański. Coraz bliżej szansy realizacji jest za to remont drogi wojewódzkiej w miejscowości Swornegacie, na odcinku 1,3 km. Może to kosztować nawet 3 mln zł, ale zgodnie z zapowiedzią i deklaracją gmina bierze połowę kosztów na swoje barki i będą one z województwem dzielone na pół. W Swornegaciach.

W ramach remontu drogi planowane są wysepki od strony Chojnic i Drzewicza, będzie też zbudowana ścieżka rowerowa od strony Chojnic (przed mostem ścieżka pobiegnie w lewo w stronę Koziego Mostku). Dyskutowana jest też zmiana oświetlenia tego odcinka na ledy, a dotychczasowe oświetlenie miałoby być przeniesione na planowaną drogę w stronę plaży.

Jednak jak wskazuje wójt, problem drogi wojewódzkiej 236 to nie tylko sama miejscowość Swornegacie, ale też cały jej odcinek od Konarzynek w stronę Brus. – Teraz tą drogą odbywa się duży transport leśny, a droga ma tylko pięć metrów szerokości i nie ma poboczy. Trzeba się zastanowić czy ją poszerzyć, czy wtopić krawężniki i zrobić pobocza? W Gdańsku twierdzą, że to są koszty. Będzie to jednak omawiane podczas wizyty marszałka – dodaje Szczepański.

Warto nadmienić, że przy okazji planowanego remontu w „Sworach” będzie omawiana też likwidacja małego parkingu przed kościołem (byłby on wykorzystywany tylko w wyjątkowych okolicznościach do dojazdu np. dla nowożeńców czy podczas pogrzebu), a w zamian miałby być zbudowany nowy, duży parking „za kościołem” na ok. 80-100 samochodów. – W tym temacie chcemy spotkać się z proboszczem – mówi wójt Szczepański. – Jeśli nowy parking by powstał, w miejsce tego obecnego na kilka samochodów, mógłby powstać mały ryneczek z rzeźbą czy ławkami.

Będąc przy Swornegaciach wójt przypomniał też o planach remontu ulicy Podgórnej biegnącej w stronę plaży oraz o nowym amfiteatrze przy jeziorze w tej miejscowości. Przy okazji rozmowy o stanie dróg wojewódzkich wójt Szczepański przekazał informację, że burmistrzowie i wójtowe kilku miast i gmin leżących przy drodze 212 od Zamartego przez Chojnice  po Konarzyny, Bytów i Lębork są zaniepokojeni stanem tej drogi i również są zainteresowani rozmową z marszałkiem odnośnie jej remontu.

– Niestety, siadają wszystkie drogi wojewódzkie – dodaje wójt. I podkreśla: - Kolej podmiejska, nowe teatry czy inne dobra kultury w bogatym Trójmieście są ważne. Ale co z drogami, które są tak ważne dla rozwoju regionu, które są nerwem gospodarki? Tym bardziej, że w naszym powiecie nie mamy żadnej instytucji wojewódzkiej i sami musimy się martwić, chociażby o muzeum czy szpital kosztem innych inwestycji.

Czy te argumenty odniosą skutek rozmowie z marszałkiem dowiemy się za kilka tygodni.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 5 stycznia 2019  23:08   strajk   s6

  2022 to jakaś kpina, płacimy wysokie podatki i żądamy szybszego terminu przestańcie pie...yc że nie ma pieniędzy. Dopóki nie zacznie się remont może każdy kierowca powinien sobie odliczyc podatek drogowy na stacji od rachunku. Nadmieniam iż moje auto spala średnio 20l/100km benzyny 98 mam prawo wymagac dobrych dróg bo podatku płacę za dwóch

  0
  0
  Odpowiedz
 2. przedwczoraj 21:09   święty pokropek był przecież odprawiony   katolik

  Plebani świecili przecież wszystkie te drogi a każdy katolik dobrze wie, że uroczyste świecenie zmienia normalne szosy w niezniszczalne autostrady! Tak wiec jeżeli droga uległa zniszczeniu to znaczy, że pleban odprawiający magiczny pokropek nie przestrzegali wymaganych standardów i przepisów kanonicznych - być może kropidło było za krótkie, lub magiczne formułki wypowiedziane w zlej kolejności, albo święcona woda była przeterminowana! Tak wiec należy wnieść reklamacje do plebana, który odprawiał magiczny pokropek!

  1
  0
  Odpowiedz
 3. 15 marca 2018  20:06   dalej   kirk

  Fatalny stan drogi 235 jest na odcinku Chojnice - Męcikał, a nie tylko Chojnice - Zbeniny. Gmina Brusy, to również powiat chojnicki ;)

  0
  0
  Odpowiedz
 4. 9 marca 2018  09:17   Nie śledzę zbyt dokładnie ... (1)   Svenson

  Nie śledzę zbyt dokładnie działań Pana Wójta.Jedynie co widzę to to,że furkę ma ładną ,wypasioną.Nie zazdroszczę ,fakt jedynie stwierdziłem.Proboszcz może?-może i Wójt !

  8
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 5. 8 marca 2018  22:05   Ale jaja   Sworak

  Szczepański robi kampanię wyborczą.Gdzie był dotychczas? Co dobrego dla regionu zrobił radny wojewódzki Bona? Dwa lub trzy lata wstecz pod koniec kwietnia objeżdżaliście ze Świlskim drogi wojewódzkie a na zakończenie bawiliście w restauracji a Swornegaciach. Wiadomo niektórym kto nią kieruje. TAK TRZYMAĆ! Dodać należy, że 2 dni po spotkaniu ze Świlskim na DW 212 odciek Z, Chocina - Chojnice nie wykonując żadnych napraw zdjęto znaki drogowe ograniczające prędkość do 40 i 50 km/godz.

  16
  4
  Odpowiedz