Nasi superbohaterowie!

Co łączy Supermana, Batmana i Herkulesa? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Choć postacie te wywodzą się z różnych, niepodobnych do siebie światów i środowisk, to cieszą się – zupełnie zasłużenie, biorąc pod uwagę ich dokonania - opinią superbohaterów.

Zmagania z poprawną polszczyzną.   |  fot. nad.

Wielu ludzi chciałoby im dorównać. No ale jak mierzyć się z istotami, dla których nie ma rzeczy niemożliwych? Mimo że nikt z nas nie dysponuje nadprzyrodzoną mocą, to każdy z nas został obdarzony pewną miarą władzy. Co jest jej źródłem? Od dawna nie jest to żadną tajemnicą. Już żyjący w V w. p.n.e.  Eurypides – jeden z najwybitniejszych dramaturgów starożytnej Grecji – wiedział, że „potężniejszy od miecza” jest język.

Rację przyznał mu później biblijny pisarz Jakub, który z kolei nadmienił, że ten niepozorny narząd ma siłę ognia. Trudno z tym polemizować.  Rzeczywiście sposób, w jaki posługujemy się językiem, podobnie jak moc wspomnianych wyżej bohaterów, wywiera ogromny wpływ na ludzi. Może służyć do obrony, leczyć, ale i ranić. Dobrze więc jest korzystać z języka mądrze, świadomie i z wprawą. Okazję, by się tego uczyć mieli niedawno uczestnicy X Powiatowego Konkursu  „Z poprawną polszczyzną za pan brat”. Wzięli oni udział w emocjonującej rozgrywce, której celem było wyłonienie mistrza albo, jak kto woli, supermana mowy ojczystej.

W konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 w Chojnicach zwycięstwo odniosły reprezentujące ją uczennice (Agata Wodowska, Natalia Gorzynska, Marta Trzynska), drugie miejsce zajęły przedstawicielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach (Kinga Przytarska, Sara Drobińska, Kinga Zmuda-Trzebiatowska), trzecia lokata przypadła w udziale ex aequo uczniom Szkoły Podstawowej w Konarzynach (Anna Wojciechowska, Marta Kostrzewska, Weronika Kosecka) i Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach (Aleksandra Jażdżewska, Oskar Werski, Julia Falkowska). Gratulujemy sukcesu!

Organizatorzy turnieju nie mają wątpliwości, że jego laureaci mają wiele wspólnego z bohaterami, o których wspomniano na wstępie tego artykułu. W końcu jak nikt inny władają językiem. Posiadają więc moc, której nie powstydziłby się żaden heros.

Krzysztof Kraszewski