Nagrobki na cmentarzu parafialnym z kwesty odnawiane

Trwają właśnie prace renowacyjne na trzech nagrobkach na cmentarzu parafialnym, które wybrano po kweście prowadzonej na przełomie X i XI 2021 w tej nekropolii. Społeczny Komitet zamierza podczas tegorocznego Święta Zmarłych kontynuować akcję.

Wszystkich Świętych i Zaduszki to refleksja i zaduma wspomnień bliskich, którzy odeszli. Będzie to także czas okazania wsparcia na rzecz ratowania nagrobków zasłużonych chojniczan.   |  fot. ilustrac./je

Przed rokiem zebrano ok. 13 tys. zł. Te środki wystarczyły do zlecenia jednemu z chojnickich zakładów kamieniarskich odnowienia trzech pomników nagrobnych wraz z grobowcami. W nagrobku ks. Antoniego Wolszlegiera zostaną uzupełnione pęknięcia, będzie oczyszczony,  odnowiona zostanie inskrypcja.

Drugi nagrobek posiada figurę Chrystusa z krzyżem z piaskowca. Środków z kwesty wystarczyło jeszcze na charakterystyczny grobowiec z tzw. Pietą, czyli płaskorzeźbą z Matką Boską i martwym Jezusem. Prace mają zakończyć się do 30.09.2022.

- W 2022 1 listopada przypada we wtorek, więc działacze reaktywowanego Komitetu Społecznego oraz wolontariusze będą zbierać pieniądze na kolejne nagrobki od soboty 29.10. Wkrótce zostanie wysłane do ministerstwa zgłoszenie o wznowieniu działalności Komitetu i kolejnej zbiórce – poinformował wiceburmistrz Adam Kopczyński.

(je)