Nadwaga kotów: jak jej uniknąć?

Czym jest nadwaga kotów i jak jej uniknąć? To pytanie nurtuje wielu właścicieli czworonożnych futrzaków. Statystyki nie są łaskawe. Wskazują, że nawet co drugi kot na świecie może zmagać się z nadwagą.

Prawidłowe żywienie odgrywa ogromną rolę w życiu i zdrowiu kota. Właściwa dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, a także wydłuża życie naszego pupila.   |  fot. ilustracyjne

Zwiększona masa wpływa nie tylko na jakość i długość życia, ale zwiększa także prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości schorzeń, takich jak bóle stawów, problemy z sercem, czy cukrzyca. Czym jest nadwaga? Naukowcy zgodnie twierdzą, że nadwaga u kota pojawia się wtedy, kiedy przeciętna masa ciała dla danej rasy zostaje przekroczona o 10%. Niestety, dość często się zdarza, że późno zauważona, przechodzi w otyłość. Definiuje się ją przekroczeniem przeciętnej masy ciała o 20% lub więcej.

Każdy kot pod kątem zdiagnozowania nadwagi lub otyłości powinien zostać oceniony indywidualnie, z uwzględnieniem przede wszystkim jego rasy. W przypadku otyłości następuje nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie kota w takiej ilości, która przekracza jego fizjologiczne zapotrzebowanie na tłuszcz i może prowadzić do wielu schorzeń.

Co jest powodem przybierania na wadze u kotów?

Jedną z głównych przyczyn jest zbyt duża ilość spożywanych kalorii. Kotom o spokojniejszym usposobieniu trudniej jest spalić przyjęte w pokarmie kalorie. Istotną przyczyną nadmiaru energii jest podawanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznego pokarmu. Na przykład sucha karma wyróżnia się tym, że zawiera więcej kalorii w jednej zalecanej porcji niż karma mokra. Dlatego bardzo istotne jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety i podawanie karmy specjalnie dobranej dla Twojego kota. Mając na uwadze zapotrzebowanie żywieniowe Twojego pupila przygotowaliśmy dopasowane ofertę, którą możesz znaleźć tutaj: https://sklep-psiakosc.pl/sucha-karma-dla-kota

Miłośnicy czworonożnych futrzaków wiedzą, że koty lubią jeść z nudów, lub gdy są w stresie. Zdarza się, że nudząc się kot prosi o smakołyki, a takie dokarmianie prowadzi często do nadwagi. Należy pamiętać, że zawierają one dużo zbędnych kalorii. Koty w różnym wieku mają inne zapotrzebowanie na kalorie, zasadniczo młody kot będzie potrzebował więcej energii, niż kot starszy. 

Nadwaga u kota może być także skutkiem ubocznym kastracji. Po tego typu zabiegu pojawia się często większy apetyt, ale towarzyszy mu zmniejszona aktywność fizyczna. Wykastrowany kot może mieć zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne nawet o trzydzieści procent, zatem niezwykle ważne jest zmniejszenie ilości podawanego dla niego pokarmu. 

Jak uniknąć nadwagi u kotów?

Nadwaga u kotów to jedna z najczęściej obserwowanych dolegliwości. W momencie jej zdiagnozowania powinniśmy szczególnie zadbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Warto postawić na różnorodność karmy, podając na przemian karmę suchą i mokrą. Niewątpliwie zaletą mokrych karm jest duża wilgotność - często sięgająca aż 80%, co pomoże zapobiegać odwodnieniu Waszych kotów. Specjalnie dobraną karmę mokrą dla każdego kota można znaleźć w naszym sklepie https://sklep-psiakosc.pl/mokra-karma-dla-kota.  

Kot o właściwej masie jest zdrowszy, zwinniejszy i szczęśliwszy, niż te które zmagają się z problemem nadwagi.

(mat. zewnętrzny)