Na zaproszenie starosty ...

W odpowiedzi na petycję uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach, Starosta Chojnicki zaprosił na debatę przedstawicieli samorządów uczniowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Uczniowie, Radni Powiatu Chojnickiego oraz dyrektorzy szkół byli obserwatorami spotkania.   |  fot. nadesłane

Debatę moderował doc. Przemysław Ziółkowski, ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Instytutu Badań Edukacyjnych, współpracownik Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w zakresie praw ucznia oraz samorządności uczniowskiej.

Debata poprzedzona była badaniem ankietowym dotyczącym zidentyfikowania potrzeb edukacyjnych uczniów, które przeprowadził zespół pracowników Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Próba badawcza wynosiła blisko 30 % uczniów 9 szkół, tj. 1 217 osób.

Ponad połowa, bo aż 56,9% uczniów stwierdza, że nie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, głównym powodem są godziny zajęć, odległe miejsce zamieszkania, bądź brak czasu i zbyt dużo obowiązków szkolnych. 42,7% respondentów odpowiedziało, że uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, najczęściej są to zajęcia sportowe, przygotowujące do egzaminu maturalnego/zawodowego, matematyka.

Pozytywny wpływ udziału w zajęciach pozalekcyjnych na wyniki w nauce potwierdziło z mocą zdecydowanie tak zaledwie 26,5% uczniów, 25% badanych odpowiedziało trudno powiedzieć, 39,8 % raczej tak. Zdecydowana większość, bo blisko 73% uczniów nie korzysta z opieki w świetlicy szkolnej bądź klubu szkolnego, zaledwie 4% spędza w niej tygodniowo więcej niż 90 minut, a 13% przebywa w świetlicy nie dłużej niż 45 minut tygodniowo.

Około 90% respondentów twierdzi, że w bieżącym roku szkolnym w ogóle nie skorzystało z indywidualnych porad/konsultacji pedagoga, 96,6% badanych odpowiedziało, że nie korzystało z indywidualnych porad psychologa, 99% uczniów nie korzystało w ogóle z porad socjoterapeuty.

Uczniowie mogli także wypowiedzieć się na temat zmian, które należałoby ich zdaniem wprowadzić, by poprawić efekty nauczania. Najczęściej wskazywano poprawę jakości nauczania, tak odpowiedziało 46,9%, zmienić treści nauczanych przedmiotów – 34,7% oraz wprowadzić system oceny nauczycieli 29,9%.

Analizując system edukacyjny w ocenie młodzieży powiatu chojnickiego skupiono się także na obszarach, na które młodzi ludzie chcieliby mieć wpływ w swojej szkole. Respondenci, jako najważniejsze obszary, na które chcieliby mieć wpływ, najczęściej wskazywali: plan lekcji (65,6%), wybór nauczyciela (52,8%), terminy i zakres zagadnień na testach/sprawdzianach (52,7%).

Magdalena Kosobucka

Diagnoza potrzeb edukacyjnych uczniów 2015

pdf.jpg

  1. 13 listopada 2015  10:24   manipulacja w stalinowskim stylu   rodak

    Pani dyrektor Laska, Panie starosto Skaja i inni członkowie- WARTO WSPOMNIEĆ, ŻE MŁODZIEŻ NIE KORZYSTAŁA TEŻ ZE SZKOLNYCH WIND I STOMATOLOGA, bo ich w szkołach nie ma, podobnie jak socjoterapeutów, psychologów i świetlic. Czy są w tych szkołach jacyś dyrektorzy " z jajami" , którzy nie pozwolą sobie na manipulowanie nimi i młodzieżą ? Jaki WY przykład dajecie młodym? Głowa w piasek, bo stanowisko najważniejsze ? A gdzie honor ?

    0
    0
  2. 11 listopada 2015  18:44   "docent marcowy"   xXx

    Pan moderator dyskusji jest magistrem!!! ofcijalna strona WSG: http://www.nor.wsg.byd.pl/userfiles/files/P_Ziółkowski - biogram(2).pdf

    0
    0
  3. 10 listopada 2015  21:16   skąd doktorat?   mgr

    Za moderatorem jest napis doc.dr Przemysław Ziółkowski. Czy Pani Laska lub starosta mogliby nam powiedzieć gdzie i kiedy ten Pan zrobił doktorat? Czyżby kłamstwo i manipulacja na "całej linii?"

    0
    0