Na tę imprezę ludzie kochający militarystykę czekają cały rok

Tradycyjnie - jak co roku - do Bornego Sulinowa wybiera się "militarne" towarzystwo z Chojnic i regionu, które z roku na rok stanowi coraz liczniejszą grupę. Jest to także okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości.

Lato to pora roku, że praktycznie w każdy weekend gdzieś w Polsce odbywa się podobna impreza albo nawet i kilka. Jednakże rozmachem i atmosferą zlot "borneński" nie ma sobie równych.   |  fot. arch.

Tematem przewodnim tegorocznego XV Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" w Bornem Sulinowie są "Muzea i Grupy Rekonstrukcyjne". To jakby podziękowanie dla tych wszystkich, którzy tworzą tą jedyną i niepowtarzalną imprezę militarną. Bo przecież bez tych wszystkich rekonstruktorów - zarówno indywidualnych jak i grup rekonstrukcyjnych zorganizowanych - nie było by tej wspaniałej imprezy.

Jubileuszowy Zlot zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Organizatorzy spodziewają się ponad 70 tys. uczestników (zlotowicze i odwiedzający imprezę turyści). W ciągu czterech dni (oficjalny termin zlotu to 16-19.08.2018 r.), zlotowicze wezmą udział w wielu ciekawych spotkaniach i pokazach historycznych, rekonstrukcyjnych, wydarzeniach artystycznych, zobaczą licznie przybyły sprzęt wojskowy i przede wszystkim będą dobrze się bawić.

Zlot w Bornem Sulinowie przez te wszystkie lata na dobrze zakorzenił się na mapie militarnych zlotów i pretenduje do największej imprezy tego typu w Polsce i zapewne jednej z największych w Europie. Organizatorzy uznali, że tegoroczny Zlot powinien zyskać większy walor poznawczy. W końcu zlotowicze to w znacznej mierze prawdziwi pasjonaci, którzy swoje hobby i pasję, realizują nie tylko i wyłącznie w Bornem Sulinowie. Podróżują po całej Polsce szukając nowych miejsc wartych poznania, muzeów, kolekcjonerów i niezwykłych zabytków, oscylując nieprzerwanie wokół tematu militariów.

Podczas tegorocznego Zlotu Organizatorzy chcą skierować uwagę uczestników na nawiązanie współpracy z muzeami i wszelkimi instytucjami operującymi w tematyce wojskowej oraz kolekcjonerami militariów, chętnymi do dzielenia się swoją wiedzą i pasją. Organizatorzy chcą aby ten jubileuszowy Zlot na długo pozostał w pamięci zlotowiczów, chcą stary poniemiecki budynek piekarni zamienić w okresie trwania imprezy na zlotowe muzeum.

To właśnie w tym budynku będzie można obejrzeć rzadko spotykany sprzęt wojskowy, zobaczyć interesujące wystawy z najróżniejszych muzeów z całej Polski, wziąć udział w warsztatach, prezentacjach i pokazach a także poznać ciekawe postaci, którzy chętnie przybliżą nam historię. Muzeum zlotowe stanie się nową atrakcją imprezy, dostarczając zlotowiczom nowych przeżyć.

W tym roku już po raz piętnasty w Bornem Sulinowie odbędzie się letni Zlot Pojazdów Militarnych. Na tę imprezę rokrocznie zjeżdżają się fani militariów, miłośnicy historii czy grupy rekonstrukcyjne. Zwłaszcza Ci ostatni mogą być zaskoczeni tegoroczną edycją wydarzenia, gdyż organizatorzy po raz pierwszy chcą całkowicie zabronić ubierania mundurów niemieckich oraz radzieckich z czasów II wojny światowej.

Zmiany w regulaminie imprezy dotyczą także sprzedawców, którzy co roku rozkładają stoiska z militariami zarówno współczesnymi, jak i z okresu II wojny światowej. Oprócz zakazu handlu materiałami pirotechnicznymi, organizatorzy zabronią również sprzedawania czegokolwiek, co nawiązywać będzie do systemów totalitarnych. Ten temat budził już kontrowersje od kilku lat.

Osoby zakładające mundury zbrodniczych formacji z okresu II wojny światowej bez cienia żenady mieszały się z tłumem gości, dochodziło to tego, że odziani w mundury SS i gestapo przemieszczali się po całym mieście. Wszystko zaś w radosnej atmosferze pikniku, grillowania i zabawy. Przodowali w tym przede wszystkim zlotowicze z Niemiec, którzy w swoim kraju nie mogą publicznie nosić emblematów nazistowskich, a w Polsce, która doświadczyła tylu udręk z ich strony, mogli je zakładać.

Na imprezie - choć rzadziej - widywano także „żołnierzy” owianych złą sławą radzieckich formacji NKWD, jeżdżą także praktycznie wszędzie pojazdy z hitlerowskimi krzyżami i swastykami. Jak to wszystko wyjdzie w praktyce - zobaczymy na miejscu w Bornem Sulinowie na tegorocznym Zlocie, na który wszystkich zainteresowanych militariami w imieniu Organizatorów serdecznie zapraszam.

Dariusz Wałdoch

Program XV międzynarodowego zlotu pojazdów militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo. 16-19 sierpnia - tutaj

Zapisz

 1. 10 sierpnia 2018  08:53   Właśnie się ...   zlotowicze

  Właśnie się spakowaliśmy,jeszcze mały przegląd naszego pojazdu i w drogę do Bornego Sulinowa ! Pierwsi uczestnicy są już na miejscu !!!

  2
  0
  Odpowiedz
 2. 9 sierpnia 2018  04:21   jeeedziemy !!!   military

  jeeedziemy !!!

  4
  0
  Odpowiedz
 3. 7 sierpnia 2018  15:43   Legionistka   Zlotowiczka

  Już się spakowałam. Ta notatka o zlocie to niemal wypracowanie, ale tak kocham zloty, że przeczytałam całą. Ciekawie i prawdziwie napisany tekst. Do zobaczenia na polu...

  7
  1
  Odpowiedz
 4. 7 sierpnia 2018  11:33   Знают люди как ...   Александер Мальцанов

  Знают люди как себя хорошо развлекать. Это ведь наш прежний гарнизон!

  6
  0
  Odpowiedz
 5. 5 sierpnia 2018  20:44   Dla mnie liczy się ...   stary wiarus

  Dla mnie liczy się niesamowita atmosfera tego miejsca, ludzie,którzy tam przyjeżdżają i dobra zabawa - a tego tam nie brakuje. Będę na pewno !

  9
  2
  Odpowiedz
 6. 5 sierpnia 2018  16:40   A ty niby skad wiesz, jaki ... (1)   anonim

  A ty niby skad wiesz, jaki mają IP? to ciekawe

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 sierpnia 2018  16:44   Moderator może wiele :-)))   anonim

   Moderator może wiele :-))) Uwaga! Portal chojnice com, nie ma nic wspólnego z opublikowanym w tym miejscu komentarzem. (admin)

   3
   1
 7. 5 sierpnia 2018  16:39   Tak czytam te komentarze i ...   anonim

  Tak czytam te komentarze i zauważyłem,że jakiś sfrustrowany małolat będący w stanie przykrego napiecia emocjalnego wywołanego niemożnością zaspokojenia jakiejś potrzeby próbuje negować Wasze komentarze (wszystkie mają ten sam I.P. komputera)

  0
  0
  Odpowiedz
 8. 5 sierpnia 2018  14:27   To jest pokazanie historii (2)   anonim

  a nie k.... propagowanie faszyzmu czy komunizmu wy prawicowe bałwany rządzące Polską!

  9
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 sierpnia 2018  16:33   Obecni "przy ...   Anastazy

   Obecni "przy władzy" próbują zmieniać historię Polski i za chwilę okaże się,że to tzw. "wykleci" dali nam wolność. Brak słów !

   5
   0
  • 5 sierpnia 2018  15:15   coś ci się pomyliło synku, ...   anonim

   coś ci się pomyliło synku, to lewaki wyzywają od faszystów polskich patriotów i innych ludzi kochających Ojczyznę

   1
   5
 9. 5 sierpnia 2018  09:21   Byłam w Bornem Sulinowie ...   Magda P.

  Byłam w Bornem Sulinowie już kilkakrotnie na zlocie ale jakoś nie zauważyłam aby ktoś oddawał tam hołdy systemom totalitarnym. Raczej nie po to tam ludzie przyjeżdżają a dla dobrej zabawy.

  11
  2
  Odpowiedz
 10. 5 sierpnia 2018  08:47   do D. (1)   tucholanie

  Może po drodze warto by było zajrzeć do Jastrowia ? Tam podobno taże jest jakiś piknik militarny. Byłeś tam już kiedyś ?

  1
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 sierpnia 2018  16:30   byłem bodajże na dwóch - ...   D.

   byłem bodajże na dwóch - trzech edycjach tej imprezy w Jastrowiu, od kilku lat mi to już nie pasi bo jestem w tym terminie już w Bornem :)

   1
   0
 11. 5 sierpnia 2018  07:41   My jedziemy na pewno !!! ... (1)   Rytel

  My jedziemy na pewno !!! Świetna impreza i doborowe towarzystwo. Do zobaczenia na zlocie !

  8
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 12. 4 sierpnia 2018  15:59   Jak raz pojedziesz, to ...   chojnicki wyga Zyga

  Jak raz pojedziesz, to będziesz tęsknić za drugim wyjazem

  11
  6
  Odpowiedz
 13. 4 sierpnia 2018  15:00   Tak jak napisaliście - na ...   militarni z Chojnic

  Tak jak napisaliście - na tę imprezę ludzie kochający militarystykę czekają cały rok ! Ja też czekam - pozostało około 10 dni do mojego (naszego) wyjazdu na Borne ! Pozdrowienia dla Darasa !!!

  11
  6
  Odpowiedz
 14. 4 sierpnia 2018  10:50   Jak będzie taka pogoda to ... (1)   stary wiarus

  Jak będzie taka pogoda to jakąś lodówkę trzeba będzie wziać, bo ciepła wódka jest wstrętna

  7
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz