Na pamiątkę upominki i słoiczek miodu

W Bachorzu, w Terenowej Bazie Edukacyjnej PNBT, chojnickie Towarzystwo Pszczelnicze przeprowadziło kolejną, II edycję warsztatów dla dzieci z terenu Gminy Chojnice pn. Wiosenne Miodobranie w Bachorzu.

Dostać słoiczek miodu z imienną dedykacją od … pszczoły to wydarzenie niecodzienne, a zarazem miły upominek.   |  fot. (nad.)

Zajęcia miały formę prezentacji prac wykonywanych przez pszczelarzy podczas miodobrania ale również przedstawiona została rola lasów, bioróżnorodności oraz zagrożenia dla pszczół wynikających z działalności człowieka. Dzieci miały możliwość poznać pierwotną rolę lasu jako naturalnego siedliska pszczół, podglądać żywe pszczoły w ulu demonstracyjnym i samodzielnie wirować w miodarce pierwszy, tegoroczny miód.

W warsztatach uczestniczyło ponad 110 dzieci wraz z opiekunami. Wszyscy otrzymali od pszczelarzy i leśników upominki w postaci drzewek i nasion roślin miododajnych oraz słoiczek miodu a także okolicznościowy dyplom. W trakcie zajęć wizytę złożył wójt gminy Chojnice, Zbigniew Szczepański oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Bernadeta Zimnicka.  Towarzystwo Pszczelnicze zorganizowało warsztaty dzięki uzyskanemu grantowi z Gminy Chojnice.

Następnego dnia, w sobotę 16 czerwca chojniccy pszczelarze spotkali się na biesiadzie, również na terenie Bazy Edukacyjnej w Bachorzu. Przy grochówce, kiełbasie pieczonej na ognisku i piwie wymieniano doświadczenia i z nadzieją spoglądano na bieżący sezon pszczelarski, który zapowiada się, dzięki sprzyjającej pogodzie, w obfite zbiory miodu. Zarząd Towarzystwa zachęca swoich członków do pozyskiwania w pasiekach również innych produktów pszczelich.

Takim produktem, znajdującym coraz większą rzeszę odbiorców i miłośników naturalnej, nie przetworzonej i przede wszystkim zdrowej żywności jest pyłek kwiatowy. Dzięki dofinansowaniu zakupione zostało specjalistyczne urządzenie do przesiewania pyłku- tzw. wialnia. Umożliwi pszczelarzom uzyskanie wysokiej jakości produktu, który ma szansę stać się jedną z wizytówek przyrody naszego regionu.

Robert Patela

Zapisz