Na budowie Podgórnej w Swornegaciach, Gmina zaoszczędzi 2 mln 156 tys. zł

Za około dwa tygodnie ruszy jedna z ważniejszych i długo wyczekiwanych przez mieszkańców Swornegaci, inwestycji. Modernizacja ulicy Podgórnej, która niebawem stanie się pieszo-jezdnią, pochłonie 2 mln 444 tys. zł, zamiast 4 mln 600 tys. zł.

Umowa na budowę ciągu pieszo-jezdnego jest już podpisana. Dokonano tego podczas wczorajszej (26.11.) konferencji prasowej.   |  fot. A. Zajkowska

O dofinansowanie tej inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych (niedawno przemianowano go na Rządowy Program Rozwoju Dróg), Gmina Chojnice starała się dwa razy. W tym roku projekt rewitalizacji arterii uplasował się na 25 pozycji na liście rezerwowej. Jednak ze względu na niższe koszta poprzetargowe zadań, które wyprzedzały tę Gminy Chojnice, samorząd otrzymał jednak 50 procentowe dofinansowanie. 

Do przetargu na modernizację Podgórnej przystąpiło pięć firm. Wszystkie z terenu powiatu chojnickiego. Najkorzystniejszą ofertę złożyło jednak przedsiębiorstwo AD-BET Adriana Paszko z Chojniczek, tj. 2 mln 444 tys. zł. Termin realizacji zadania to 30 kwietnia 2021 roku. - Myślę, że najpóźniej za dwa tygodnie rozpoczniemy prace. Termin nie jest długi, a chcemy jak najwięcej zdążyć zrobić przed zimą - mówi  Paszko.

Co konkretnie zostanie zrobione? Na to pytanie odpowiada Beata Burda, dyrektor wydziału Programów Rozwojowych. - Powstanie ciąg pieszo-jezdny o szerokości 5,5 m z kostki brukowej typu piasso, czyli nie zwykła szara kostka (ta będzie miała odcień grafitu i błękitu - przyp.red.). Ulica będzie miała charakter promenady prowadzącej na plażę. Oprócz tej części pieszo-jezdnej 5,5 metrowej będą jeszcze opaski od 0,75 do półtora metra stanowiące ciągi piesze. Łącznie powstanie odcinek 720 m bieżących długości ulicy. Dojdzie ona do samej plaży i będzie się kończyła parkingiem - opowiada. Cały trakt zaopatrzony będzie w 14 ozdobnych lamp. Przy okazji realizacji tego zadania wykonana zostanie sieć kanalizacji deszczowej.

Termin realizacji budowy arterii mija 30 kwietnia 2021. W podobnym terminie zakończy się budowa nowej WOPR-ówki oraz ulicy Piaskowej w Swornegaciach.

Anna Zajkowska