Myślimy o planetarium

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe obchodziło swoje urodziny. Była muzyka, trochę historii i świetlny pokaz rodem z przyszłości przy użyciu laserów. Trzygodzinna, urodzinowa impreza minęła bardzo szybko i ciekawie.

Monika Kuchta (z lewej) dyrektor CEW i pianistka Barbara Drążkowska.   |  fot. red.

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe ma za sobą już pierwsze dziesięć lat. Nie mogło się więc obyć bez filmu, w czasie którego goście mogli przypomnieć sobie, jak wyglądały przed laty Białe Młyny i jak udało się wykorzystać obiekt. To jednak nie koniec inwestycji w CEW. Podczas urodzinowej gali starosta chojnicki Marek Szczepański zadeklarował, że będzie przekonywał członków zarządu do tego, aby na dachu centrum powstało planetarium.

Starosta na urodziny jednostki powiatowej przybył nie tylko z deklaracją na przyszłość, ale także z symbolicznym czekiem na 10 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie obiektu. Życzeń nie zabrakło też od zaproszonych samorządowców, dyrektorów pozostałych powiatowych jednostek czy też instytucji na co dzień współpracujących z CEW-em. Gala była też okazją do zainicjowania projektu pod nazwą Fabryka Pomysłów. Jej celem jest promowanie i pomoc w realizacji innowacyjnych pomysłów z różnych dziedzin życia.

W Fabryce Pomysłów każda chętna osoba może zgłosić swój autorski pomysł z dowolnej branży lub dziedziny życia. Wystarczy wejść na stronę internetową www.fabrykapomyslow.pl i przy użyciu specjalnego formularza wysłać go do oceny kapituły. W trakcie spotkania w Chojnickim Centrum Kultury przeplatały się ze sobą tradycja i nowoczesność. Bo o takiej mieszance możemy śmiało mówić po występie pianistki Barbary Drążkowskiej, która zagrała bardzo nietypowy koncert fortepianowy. Nietypowy, bo część utworów wykonała na nowym fortepianie, a część na starym instrumencie wyciągniętym z magazynu Chojnickiego Centrum Kultury.

Z tym, że na jego strunach umieściła między innymi klamerki do bielizny czy owinęła je różnego rodzaju taśmami. – Takie potraktowanie fortepianu to preparacja i tutaj mamy część edukacyj ną, a teraz grając wdrożam to, co udało mi się zrobić – w taki żartobliwy sposób rozpoczęła swój nietypowy koncert.  Zanim jednak pojawiła się pianistka, scena należała do sióstr Czarneckich. Maja i Nadia jak zawsze zachwyciły swoim głosem. Urodziny CEW wystartowały się z przytupem i z jeszcze większym zostały zamknięte. Galę rozpoczęło solo perkusyjne w wykonaniu Bartłomieja Nowaka, a zamknął innowacyjny pokaz świetlny tria Mutlivuisual – finalistów V edycji Mam Talent.

Bardzo sympatycznym akcentem niedzielnego świętowania były podziękowania, jakie dyrektor Monika Kuchta skierowała do wszystkich z którymi pracuje i współpracuje na co dzień. Tak zakończyły się urodzinowe obchody w ChCK. Na tych, którzy czuli jeszcze muzyczny niedosyt czekał kolejny koncert. O godz. 20.00  w Kościele Gimnazjalnym wystąpili: Błażej Musiałczyk, organista Archikatedry w Gdańsku – Oliwie, dyrektor międzynarodowych festiwali o rganowych i muzycznych, wyróżniony złotym medalem „Zasłużony dla kultury Polskiej” oraz Maria Malinowska, wybitna sopranistka, laureatka wielu konkursów, związana z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Filharmonią Bałtycką.

Monika Garstecka St. Powiatowe