Możesz porządzić … cmentarzem

Miasto szuka administratora … cmentarza komunalnego. Skończyła się bowiem dwuletnia umowa z dotychczasowym administratorem Tadeuszem Porożyńskim. Wcześniej Porożyński „rządził” nowym cmentarzem przez 15 lat

Tadeusz Porożyński (z prawej).   |  fot. (olo)

Po zmianie przepisów miasto udziela administrowania tylko na dwuletni okres. W 2017 roku Tadeusz Porożyński jako jedyny zgłosił się do „konkursu” na prowadzenie cmentarza. Nic nie wskazuje na to, by tym razem miało być inaczej. Porożyński otrzymywał – w okresie ostatnich dwóch lat od miasta – 32,5 tys. zł miesięcznie za administrowanie (przychody z opłat za miejsca na cmentarzu trafiały do miasta).  Kwestia pogrzebów to już prywatna część działalności przedsiębiorcy

Do zadań administratora cmentarza ma nadal należeć: prowadzenie dokumentacji cmentarza (m.in. prowadzenie księgi osób pochowanych na cmentarzu, księgi grobów na cmentarzu oraz alfabetycznego spisu osób pochowanych na cmentarzu, pobieranie opłat za korzystanie z cmentarzy, wyznaczanie miejsc pochówku oraz właściwe zagospodarowanie pól grzebalnych.

Wykonawca ma też udostępniać teren cmentarza m.in. na potrzeby wykonania pochówku i prac kamieniarskich w godzinach pracy, zapewniać możliwość korzystania z punktów czerpalnych wody w okresie od 1 kwietnia do 31 października, a pracownik administracyjno-techniczny powinien codziennie sprawdzić teren cmentarza pod kątem prawidłowości wykonywanych prac przez firmy kamieniarskie i prawidłowości wnoszonych opłat
Cmentarz ma być również utrzymywany w czystości.

O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych.

Na złożenie oferty jest tylko kilka dni – do 19 lipca.

Tekst i fot. (olo)

 1. 14 lipca 2019  17:20   Odwiedzam chojnicki cmentarz ...   Chojniczanka

  Odwiedzam chojnicki cmentarz komunalny dwa razy w roku, uważam że jest zadbany widać, że obecny administrator dba .

  11
  1
 2. 13 lipca 2019  20:03   Wyszukiwarka grobów (1)   Katarzyna

  Wielokrotnie piszę o stworzenie bazy - wyszukiwarki grobów. Wzorem może być np. cmentarz komunalny w Kołobrzegu.Tak to już XXI wiek, wierzyć się nie chce że ambitne Chojnice takiej WYSZUKIWARKI nie posiadają.

  22
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 31 października 2019  18:59   Jestem za   anonim

   Jestem za

   0
   0
 3. 12 lipca 2019  18:47   Opłaty za groby   Chojniczanin

  Miasto powinno zmusić pana Porożyńskiego, żeby pobierał opłaty za przedłużenie użytkowania grobów za 1 rok i jego wielokrotność w zależności od woli rodziny a nie od razu za 20 lat. To jest chore. Nie dość, że opłata wcale nie jest taka niska i starsi ludzie muszą wybieraż między lekarstwami a grobem, to jeszcze ludzie, którym zostało już niewiele życia zmuszani są do opłat za następne 20 użytkowania grobu.

  28
  7
 4. 11 lipca 2019  22:06   Cmentarz Parafialny (1)   M. S.-B.

  Życzyłabym sobie aby pan Porożyński został administratorem cmentarza Parafialnego. W Chojnicach jestem gościem dwa - trzy razy w roku. Czasami warunki pogodowe nie pozwalają na odwiedzenie grobów bliskich ( mokro, ślisko, ciemno ). Ktoś odpowiedzialny niestety nie wywiązuje się ze swoich obowiązków kasując duże kwoty pieniędzy . Zupełnie inna sytuacja na cmentarzu zarządzanym przez pana Porożyńskiego !

  43
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 lipca 2019  11:32   To jest zabytkowy cmentarz i ...   chojniczanin

   To jest zabytkowy cmentarz i na wszystko zgoda Konserwatora zabytków.Że jest mokro i ślisko , to pogadać z pogodynką i te parę razy w roku ustalić wizytę z ta panią. A w ciemności kto chodzi po cmentarzu? w tym czasie powinien ten obiekt być zamknięty.

   6
   14
 5. 11 lipca 2019  14:02   To fakt   anonim

  Porządny chłop z Porożyny to fakt

  44
  10
 6. 11 lipca 2019  11:28   Cmentarz (1)   C. Z

  Cmentarz komunalny jest bardzo dobrze zarządzany. Mam nadzieję że pan Porozynski będzie dalej administratorem.

  71
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 7. 11 lipca 2019  11:18   A co z grobonetem   Michał Gruchała

  Kiedy groby z Chojnic będzie można znaleźć na grobonecie. 21 wiek nie trafił do chojnickich cmentarzy

  58
  4