Możemy zmieniać przyszłość, trzeba tylko chcieć

To najtrudniejsze wyzwanie przy pracy z bezrobotnymi, ale jeśli uda się zmienić sposób myślenia, warto czekać na efekt – to opinia Magdaleny Nowak, autorki najlepszej pracy naukowej z dziedziny nauk społecznych.

O bezrobociu i jego negatywnych skutkach, a także o motywacji do dążenia zmian w życiu - mówiła Magdalena Nowak.   |  fot. (ro)

 „Bezrobocie jako czynnik warunkujący dysfunkcyjność w rodzinie” - ta praca napisana w 2010 roku została niedawno wydana przez miasto Chojnice. Magdalena Nowak miała okazję szerzej opowiedzieć o problemie bezrobocia podczas autorskiego spotkania.

- Bezrobocie cechuje się zagubieniem wartości, przymusowa zależnością od innych. Pozostanie bez pracy wpływa na całą rodzinę. W swej pracy Magdalena Nowak zbadała m.in. sytuację socjologiczno demograficzną rodzin bezrobotnych, ich warunki materialne, emocje towarzyszące sytuacji bezrobocia.

Jak walczyć z problemem braku pracy i konsekwencjami tego stanu rzeczy? Magdalena Nowak na co dzień pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, więc z bezrobotnymi, którzy zwracają się o pomoc, styka się nieustannie. Jest zwolenniczką dania przysłowiowej wędki a nie ryby. - Nawet jeśli taka osoba mówi, że jej się i tak nie uda, to trzeba jej udowodnić, że ma zasoby w sobie i rodzinie, że warto w niego uwierzyć.

To, że jest to możliwe, autorka pracy przekonała się naocznie.-  Do jednego z programów pomocowych zakwalifikował się bezdomny, na którym wszyscy stawiali krzyżyk – opowiadała. – Teraz bardzo się angażuje w pracę, jest chwalony.

A zatem – można!

(ro)