Mogą liczyć na pomoc i wsparcie

16 listopada minęło dokładnie 7 lat od pierwszego spotkania pacjentów stomijnych, którego organizatorem jest Gabinet Edukacji i Promocji Zdrowia GEMINI w Chojnicach.

Na zdjęciu część uczestników ostatniego spotkania stomijnego.   |  fot. nadesłane

Spotkania mają na celu przede wszystkim integrację osób z wyłonioną stomią, możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim wspieranie pacjentów w procesie pielęgnowania stomii oraz właściwego doboru sprzętu stomijnego. Na szkoleniach zawsze przedstawiane są nowinki medyczne związane z leczeniem, kwestiami refundacji sprzętu stomijnego, profilaktyką chorób.Oprócz tematyki medycznej, na szkoleniach poruszane są tematy kulturalne, społeczne, ekologiczne, gospodarcze.

Na spotkaniach gościli m.in. Jarosław Kret, Janina Fetlińska ( pielęgniarka, senator, która zginęła w katastrofie smoleńskiej), Janina Cherek- dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Chojnicach, Andrzej Gąsiorowski - dyrektor PCPR, Jan Klepin oraz Marek Wituszyński z Fundacji Ekologicznej Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej, Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, starosta chojnicki Stanisław Skaja, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach Leszek Bonna, specjalista żywienia człowieka zdrowego i chorego Sabina Budkiewicz, pielęgniarz stomijny Andrzej Piotrowski, gastroenterolog Piotr Drobiński.

Na szkolenia zawsze przygotowywane są smakołyki, a w śród nich chruściki drożdżowe smażone w Restauracji Sukiennice. Świeżo usmażone, przepyszne i jeszcze ciepłe chruściki stały się produktem markowym, bez którego trudno się obyć. Pacjenci mieli okazję uczestniczyć również w wycieczkach krajoznawczych po okolicy i zwiedzili m.in. Kamienne Kręgi w Zalesiu, akwedukt w Fojutowie, śpiewali przy ognisku w Woziwodzie.

Dzięki pomocy Fundacji Ekologicznej Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej zwiedzili leśnictwo Kokoszka, gdzie pod przewodnictwem pana Tomira Kubickiego podglądali ptaki, zwiedzili  gospodarstwo ekologiczne państwa Wegner i dowiedzieli się jak " działa", biesiadowali w gospodarstwie agroturystycznym w Kruszce niedaleko Cekcyna.

Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony pacjentów, jak i rodzin osób opiekujących się stomikami. Przychodzą nowe osoby, szukają wsparcia i pomocy i uzyskują ją. osoby, które chciałyby wziąć udział spotkaniu mogą zgłaszać swój akces w Centrum Medycznym GEMINI w Chojnicach ul. Młodzieżowa 35.

Spotkania mają charakter otwarty i każdy zainteresowany może w nich uczestniczyć. Szkolenia odbywają się dwa razy w roku na wiosnę i jesień. Ich organizacja jest możliwa dzięki sponsorom: producentowi sprzętu stomijnego Convatec, Sklepowi Medycznemu z Placu Św. Jerzego 1. Dzięki przychylności Burmistrza Chojnic pacjenci mogą spotykać się w historycznym miejscu - na sali obrad Rady Miasta Chojnice

Katarzyna Karpus, organizator szkolenia.