Mimo licznych apeli nie brak kierujących pod wpływem alkoholu

W miniony weekend na terenie powiatu policjanci wydziału ruchu drogowego chojnickiej komendy prowadzili działania „Trzeźwość”. Akcja miała na celu wyeliminowanie z dróg jak największej liczby kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub po narkotykach.

Kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających czy substancji psychotropowych jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa na drogach.   |  fot. ilustrac./KPP

Podczas działań policjanci ruchu drogowego skontrolowali stan trzeźwości blisko 130 kierujących wśród, których dwóch wsiadło za kierownice pomimo spożytego alkoholu. Pierwszym ujawnionym nietrzeźwym kierującym był 28-latek, który osobowym volkswagenem kierował mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie i spowodował kolizję drogową, nie ustępując pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z Świętopełka.

Kolejny, to kierujący który osobowym autem kierował w stanie po użyciu alkoholu. Mundurowi skontrolowali go na terenie gm. Chojnice. Ci dwaj mężczyźni obligatoryjnie stracili prawo jazdy za jazdę na „podwójnym gazie”. Trzecim kierującym pod wpływem alkoholu był rowerzysta, którego policjanci ukarali mandatem. Poza rowerzystą, na którego została nałożona grzywna, o losie pozostałej dwójki zadecyduje sąd.

Ponadto w trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze pracowali przy 6 kolizjach drogowych na terenie gm. Czersk i Chojnice, ujawnili kierującego, który nie posiadał uprawnień, jedną osobę która była poszukiwana do odbycia pozbawienia wolności, zatrzymali 9 dowodów rejestracyjnych za brak aktualnych badań technicznych oraz uszkodzenia pokolizyjne, a także skierowali jeden wniosek do funduszu gwarancyjnego. Łącznie nałożyli 77 mandatów za różne wykroczenia w ruchu drogowym, zastosowali 3 pouczenia i skierowali 3 wnioski do sądu.

Policja apeluje, widzisz nietrzeźwego kierującego - reaguj!

Pamiętajmy, alkohol, narkotyki zmniejszą szybkość reakcji. Powodują problemy z ostrością widzenia jak i wyczuciem odległości od potencjalnej przeszkody. Kierowca będący pod działaniem różnych środków odurzających błędnie ocenia sytuację i własne umiejętności. Prowadzenie pojazdów przez osoby odurzone takimi substancjami to częsta przyczyna wielu tragedii oraz niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

KPP