Mieszkanka powiatu chojnickiego straciła kilkaset tysięcy złotych

Chojniccy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub portali społecznościowych. Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy lub weteranów wojennych.

Oszuści znaleźli nowy sposób - na amerykańskiego żołnierza.   |  fot. Ilustracyjne

Korespondują i zaprzyjaźniają się z kobietami po to, by wyłudzić od nich wysokie sumy pieniędzy. Mieszkanka powiatu chojnickiego uwierzyła w historię opowiedzianą przez „amerykańskiego żołnierza” i w ten sposób straciła kilkaset tysięcy złotych. Internetowi oszuści najczęściej szukają ofiar wśród kobiet. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza, przebywającego na misji w Iraku i pod taką legendą „zaczepiają” użytkowniczki na portalach społecznościowych lub komunikatorach internetowych.

Następnie, aby uwiarygodnić swoje działania, prowadzą dość długą korespondencję elektroniczną. Zwierzają się i zaprzyjaźniają z ofiarą. Korespondencja ta z czasem zaczyna mieć charakter bardzo osobisty i przeradza się w poważne deklaracje na przyszłość. Przestępcy wymyślają różne historie, ale ich schemat działania jest podobny: zawarcie znajomości przez Internet, zaprzyjaźnienie się, a na końcu wyłudzenie wysokich sum pieniędzy. Niestety przekonała się o tym mieszkanka powiatu chojnickiego, która w ostatnim czasie zgłosiła się do chojnickich policjantów.

Korespondencja z rzekomym żołnierzem trwała kilka miesięcy. W tym czasie oszust pisał, że jest na misji w Iraku, deklarował miłość oraz nakłaniał kobietę do zawarcia z nim związku małżeńskiego. Pisał też, że potrzebuje pieniędzy, które są potrzebne do opuszczenia przez niego jednostki wojskowej. Kobieta uwierzyła mężczyźnie i przelewała potrzebne mu pieniądze na wskazane konta bankowe. Z czasem pojawiła się kolejna historia. „Żołnierz” twierdził, że wysłane do niego pieniądze nie wpłynęły i z tego powodu on teraz trafi do więzienia. Ale żeby temu zapobiec, potrzebne są kolejne pieniądze. Wierząc mężczyźnie kobieta przelewała kolejne sumy pieniędzy. Dopiero po kilku miesiącach zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o wszystkim zawiadomiła policjantów.

Legendy, jakie oszuści wymyślają, są przeróżne. Począwszy od zablokowanych, z różnych przyczyn, kont bankowych, poprzez uiszczenie  opłat  manipulacyjnych za wysłane do internetowej znajomej wartościowej paczki, która  „utknęła" gdzieś na granicy. Warto podkreślić, że owe opłaty, sięgają kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Zmanipulowane kobiety wykonują bezmyślnie polecenia  internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata, wyłudza  znaczne sumy pieniędzy. Zdarza się, że kobiety aby pomóc „żołnierzowi” zaciągają kredyty bankowe.

Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont/profili. Budują oni swoją internetową "tożsamość”. Fałszywe zdjęcia i fałszywe informacje dotyczące codziennego życia. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze. Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Warto pamiętać, że przestępcy często korzystają z automatycznych translatorów, więc sposób ich pisania może być nieskładny. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom. O wszystkich wyłudzeniach i próbach wyłudzenia pieniędzy dobrze jest poinformować Policję.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

KPP

Zapisz

 1. 15 stycznia 2020  20:09   Co na to powiedziec   Zbychu

  Dobrze ,głupia i naiwna to niech cierpi .Co może zbiurke teraz zrobic na naiwiaczke.

  2
  2
  Odpowiedz
 2. 14 stycznia 2020  22:20   Ostatnio w niemieckiej tv ...   Sat

  Ostatnio w niemieckiej tv oglądałam program na temat tego typu oszustw. Pokazano, że są to szajki afrykańskich młodzieńców i zarabiają na tym stosunkowo małe pieniądze, reszta trafia na jakieś super konta. Miliony od naiwnych kobiet.

  5
  2
  Odpowiedz
 3. 14 stycznia 2020  20:57   Tak dać się wyr*****   E.R.

  to trzeba mieć sieczkę we łbie. Na co ta kobieta liczyła?

  19
  1
  Odpowiedz
 4. 14 stycznia 2020  17:00   Miłość jest ślepa,a ...   rasputin

  Miłość jest ślepa,a jeszcze bardziej osoba szukająca miłości na siłę,,,,

  21
  0
  Odpowiedz
 5. 14 stycznia 2020  14:43   Jak mozna byc tak naiwnym? ... (1)   anonim

  Jak mozna byc tak naiwnym? tym bardziej, ze stara babcia to raczej nie jest. Tyle pieniedzy...

  30
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 14 stycznia 2020  22:02   Dokładnie.   Rozsądna

   Tyle się o tym mówi, tyle informacji w tv, internecie, Facebooku, a ludzie dalej naiwni jak dzieci. Cóż....... Za błędy się płaci.

   10
   1