Mieszkańcy gminy Chojnice w Operze Nova

W roku 2019 obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych kompozytorów okresu romantyzmu, nazywanego „ojcem” polskiej opery narodowej.

Wyjazd do opery był prawdziwą gratką.   |  fot. (nad.)

Ta ważna rocznica znalazła odzwierciedlenie w działaniach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. Instytucja zorganizowała wyjazdy dla mieszkańców gminy do Opery Nova w Bydgoszczy na „Straszny Dwór”. Dzieło St. Moniuszki doskonale wpisało się w realizowany przez GOK projekt pn.: „Różne oblicza romantyzmu – od teatru do patriotyzmu”, którego celem jest umożliwienie mieszkańcom gminy Chojnice udziału w wydarzeniach nawiązujących do polskiego teatru romantycznego o znaczeniu narodowym.

Libretto, zawierające elementy romantyczne i komediowe zarazem oraz nacechowane silnym zabarwieniem patriotycznym  wyjaśniło tajemnicę „strasznego dworu”.  Historia dwóch braci: Zbigniewa i Stefana, którzy w stanie bezżennym postanowili wieść spokojny żywot na wsi bardzo wciągnęła widzów z podchojnickich wsi. Mieszkańcy gminy nie tylko z zapartym tchem śledzili wydarzenia rozgrywające się w szlacheckim dworku, ale też z przyjemnością wysłuchali  przepięknych arii ze „Strasznego Dworu”.  

Wyjazd do opery był kolejnym działaniem Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach, który od kilku lat dokłada wszelkich starań, aby mieszkańcom wsi umożliwić kontakt „kulturę wysoką”. Opera, skomponowana przez Stanisława Moniuszkę, przybliżyła widzom kulturę polską okresu romantyzmu, ale też dała możliwość doświadczenia prawdziwej magii sceny – z najwyższej klasy orkiestrą, chórem i solistami.

Lucyna Bucław

Zapisz

  1. 24 września 2019  19:41   Raclawki x   Młody senior

    Seniorzy z Raclawek dziękują GOK .Pozdrawiamy

    6
    1
    Odpowiedz