Międzynarodowy Festiwal Folkloru - Chojnice 2021

30 lipca na scenie Chojnickiego Centrum Kultury zagra Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo”, Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie oraz Kapela "Purtki".

Na koncert trzech wykonawców zaprasza ChCK.

Godz. 16:30 Kapela "Purtki" Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby” z Chojnic

Zespół istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Oprócz instrumentów tradycyjnych dla Kaszub, takich jak diabelskie skrzypce, burczybas czy bazuna, wykorzystuje akordeony (czasem nawet trzy), klarnet, kontrabas. W repertuarze kapeli Purtki możemy usłyszeć regionalne frantówki i utwory, które są charakterystyczne dla tego obszaru Kaszub.

Godz. 17:00 Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie

Zespół istnieje już ponad dwadzieścia lat. Funkcjonuje przy Zespole Szkół w Chludowie (gmina Suchy Las koło Poznania). W repertuarze zespołu pojawiają się polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie, a także liczne obrzędy i związane z nimi scenki. Tańczą zarówno na dużych jak i kameralnych scenach.

Godz. 18:00 Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego

Skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu, uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia oraz studenci Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku, Katowicach. Młodzi muzycy wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, stypendyści Premiera RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti-Sentemo swoją działalność rozpoczęła w 2013 r. Koncertuje w kraju i za granicą /Niemcy, Włochy, Słowacja/. Bierze udział w licznych festiwalach, konkursach i koncertach. Do osiągnięć orkiestry należą:

II nagroda na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „SANOK 2014”

II nagroda na XIV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku /2014r./

półfinaliści programu „Mam Talent”

Bezpłatne zaproszenia od wtorku 20 lipca do odbioru w kasie ChCK oraz w Promocji Regionu Chojnickiego (ul. Stary Rynek 4). Przy wejściu na salę widowiskową czekać będą wolontariusze Schroniska dla Zwierząt "Przytulisko", którzy zbierać będą datki na funkcjonowanie stowarzyszenia.

Organizatorzy: Promocja Regionu Chojnickiego Sp. z o.o., Chojnickie Centrum Kultury, Miasto Chojnice,  Partnerzy: Spomlek Chojnice.

Ł. Sajnaj