Miasto przekazało szpitalowi 40 tys. zł na aparaty do tlenoterapii

- Jeden taki aparat kosztuje 17 tys. zł. Szpital dołoży kolejne 11 tys. zł i kupi trzy, zamiast dwóch takich urządzeń - informuje Arseniusz Finster. Aparaty do wysoko przepływowej terapii stężonym tlenem typu High Flow, służyć będą m.in. na kardiologii.

Niebawem chojnicki szpital zaopatrzony będzie nie w dwa, a w pięć urządzeń ułatwiających oddychanie osobom z dużą niewydolnością oddechową. Z aparatów korzystać będą pacjenci oddziałów covidowych oraz kardiologii.   |  fot. A. Zajkowska

Chojnicki Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza, do tej pory posiadał dwa aparaty do wysoko przepływowej terapii stężonym tlenem. Ponieważ sprzęt ten bardzo przydaje się do leczenia m.in. pacjentów chorujących na COVID-19, dyrektorzy lecznicy zwrócili się do władz miasta o wsparcie kupna jeszcze dwóch takich urządzeń. Burmistrz przekazał na ten cel, z puli funduszu zarządzania kryzysowego, 40 tys. zł.

Ponieważ jeden aparat typu High Flow, kosztuje 17 tys. zł, w szpitalu postanowiono dołożyć brakujące 11 tys. zł i zamiast dwóch urządzeń, zakupią trzy. - To dobra wiadomość dla osób, które będą hospitalizowane w naszym szpitalu - komentuje burmistrz Arseniusz Finster. Aparaty do, potocznie mówiąc, tlenoterapii, rozdysponowane zostaną między oddziały covidowe i kardiologię. - Sprzęt ten ułatwia oddychanie osobom z niewydolnością oddechową, które jeszcze nie kwalifikują się do podłączenia do respiratora.

- To jest urządzenie, które często włączone w odpowiednim czasie pozwala nam uniknąć tej ostateczności, czyli podłączenia pacjenta do respiratora. Ono do dróg oddechowych podaje mieszankę tlenu pod nieco wyższym ciśnieniem, w związku z czym pozwala utrzymywać saturację na prawidłowym, bądź wyższym poziomie - wyjaśniał nam dyrektor szpitala Maciej Polasik, przy okazji wcześniejszego artykułu na ten temat.

Anna Zajkowska