Miasto minus jeden, gmina plus jeden

Pisaliśmy już o nowym podziale na okręgi wyborcze w mieście. W powiecie chojnickim się one nie zmienią, ale miasto Chojnice straci na rzecz gminy Chojnice jednego radnego.

Z szacunków wynika, że nowi mieszkańcy gminy Chojnice w ok. 50 proc. to chojniczanie.

Do rady powiatu chojnickiego wybranych zostanie 21 radnych z czterech okręgów – miasta Chojnice, miasta i gminy Czersk, miasta i gminy Brusy oraz gminy Chojnice razem z Konarzynami. Do tej pory z miasta Chojnice do rady powiatu wchodziło 9 radnych, a teraz będzie ich 8. Zyska gmina Chojnice, z której do rady dostanie się jeden radny więcej – będzie ich 5.

Zmiany odbywają się ze względu na demografię. Jak wskazuje wójt Zbigniew Szczepański w 1990 roku gmina Chojnice liczyła 14,1 tys. mieszkańców, a dziś jest ich już 18,5 tys. Miasto przez te lata straciło ok. 3 tys. mieszkańców (z 41 na 38 tysięcy). Wójt przy okazji wyborów skomentował również pomysł PChS odnośnie promocyjnej sprzedaży działek dla chojniczan.

Wójt życzył członkom PChS … powodzenia i podsumował, że nie dzieli mieszkańców na tych z miasta czy z gminy, a tym bardziej nie stosuje dodatkowych zachęt do ich pozyskania, bo wszystkich traktuje na równo. Cieszy się jednak, że przybywają, bo nowi mieszkańcy to wymierne zyski dla gminy (z 3,5 mln gmina ma teraz aż 12 mln zł z podatku od mieszkańców z PIT-u!).

 (olo)

Zapisz