Masz wątpliwości czy jesteś trzeźwy? Możesz to sprawdzić zanim wsiądziesz za kierownicę

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś trzeźwy i możesz wsiąść za kierownicę, warto przyjść do Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, Komisariatu Policji w Czersku, a także do Posterunku Policji w Brusach i sprawdzić swój stan trzeźwości.

Po spożyciu alkoholu zamiast wsiadać od razu za kierownice, możesz sprawdzić swoją trzeźwość na komisariacie.   |  fot. arch.

Pamiętajmy, że kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości ryzykujemy swoim życiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego. Nie zapomnijmy również, iż ponosimy odpowiedzialność karną. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara nawet 2 lata pozbawienia wolności. Konsekwencje będą o wiele poważniejsze, jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek.

Wówczas kara wzrasta do 4,5 lat pozbawienia wolności. Kara nawet 12 lat więzienia grozi nietrzeźwemu kierującemu, który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym. W jednostkach Policji tj. w Chojnicach, Czersku i Brusach znajdują się urządzenia dzięki którym, każdy może w szybki i prosty sposób sprawdzić swój stan trzeźwości przed ewentualnym korzystaniem z pojazdu.. Urządzenie to jest samoobsługowe, a korzystanie z niego jest proste i bezpłatne.

Samoobsługowe alkomaty przeznaczone są szczególnie dla odpowiedzialnych kierowców, którzy mogą w każdej chwili zweryfikować swój stan trzeźwości i wsiąść za kierownicę bez narażania się na odpowiedzialność karną za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. W Komendzie Powiatowej Policji w Chojnicach urządzenie jest dostępne całą dobe, a w jednostkach podległych, czyli w Czersku i Brusach od godz. 7:00 do 15:30.

Jednocześnie przypominamy, że do komendy należy przyjść pieszo lub skorzystać z pomocy innego kierowcy. Zdarzało się już bowiem, że kierowcy przyjeżdżali do policyjnej jednostki - w stanie nietrzeźwości. Takie sytuacje kończyły się dla nich utratą prawa jazdy i sprawą w sądzie.

KPP

Zapisz