Makijaż artystyczny – wielopoziomowe rozumienie sztuki makijażu

Makijaże artystyczne stają się coraz bardziej popularne – widać to między innymi w wielu kampaniach, gdzie pojawiają się modele i modelki umalowani w niestandardowy sposób.

Tego rodzaju make-up wykonywany jest zazwyczaj przez osoby doświadczone, które znają wiele technik i potrafią umiejętnie je wykorzystać oraz łączyć.   |  fot. ilustrac.

Przekraczają one zasady i formy makijażu użytkowego, a także mogą pojawiać się w nich elementy charakteryzacji. Zdarza się, że tego rodzaju make up wręcz musi spełniać warunki makijażu fotograficznego (zwłaszcza w przypadku wcześniej wspomnianych kampanii marketingowych czy sesji fotograficznych dla dużych marek). Twarz uchodzi więc za płótno, na którym artysta może stworzyć prawdziwą sztukę i dzięki niej przekazywać coś ważnego swoim odbiorcom.

 

Charakterystyka makijaży artystycznych

 

Aby lepiej przybliżyć ideę makijażu artystycznego, wpierw warto przedstawić główne założenia makijażu użytkowego. Skupia się on na stonowanych barwach pasujących do naturalnego typu urody malowanej osoby. Jego głównym celem jest przede wszystkim upiększenie, nie zaś zmiana wyglądu modelki lub modela. Makijaże artystyczne są jego całkowitym przeciwieństwem. Wykonywane są w różnych celach, jednak to, co je ze sobą łączy to okazja artysty na wyróżnienie się z tłumu. Oparte jedynie o oparty brak zasad, przekraczają formy i reguły obowiązujące w makijażu. Sztuka jest wielowymiarowa, eksperymentalna a przede wszystkim nieuchwytna w całości. Nie da się jej dokładnie opisać czy nadać jej określonej metki – tak samo jest więc z artystycznymi makijażami.

 

Artystów różni wizja, i każdy potrafi ten sam temat przedstawić w zupełnie inny sposób. Makijażu artystycznego może spróbować każdy, jednak nie oznacza to, że nie wymaga on doświadczenia. Tego rodzaju make-up wykonywany jest zazwyczaj przez osoby doświadczone, które znają wiele technik i potrafią umiejętnie je wykorzystać oraz łączyć. Moda stale zaskakuje, a wizażyści z umiejętnościami artystycznymi są coraz bardziej pożądani przez pracodawców. Ciekawy jest fakt, że makijaż artystyczny nie musi skupiać się na całej twarzy – wiele osób tworzy dziś lip arty, skupiając się tylko i wyłącznie na malowaniu ust i okraszania ich dodatkami w postaci pereł, brokatu czy kolorowych płynnych pomadek. Uwiecznione na zdjęciach, mogą stanowić niebywale gustowny plakat czy nawet obraz do powieszenia na ścianie.

 

Zestaw początkującego artysty-makijażysty, czyli czego na pewno nie powinno zabraknąć?

 

Rozpoczynając swoją przygodę z makijażem artystycznym, warto uzbroić się w kilka niezbędnych do tego akcesoriów kosmetycznych. Warto posiadać w swoim kuferku kilka rodzajów podkładów, a także pudry utrwalające. W tym wszystkim nie można zapomnieć też o kredkach do oczu czy cieniach do powiek (im większa różnorodność tym szersze możliwości realizacyjne). Jednak jest jeden element, bez którego nijak nie da się obyć. Eyeliner w płynie to wręcz konieczność, o ile zależy nam na tworzeniu dokładnych kresek i malowaniu precyzyjnych wzorów. Obecnie żaden kosmetyk nie ma takiej precyzji, jaką ma eyeliner.

 

Wynika to z końcówki w postaci pędzelka. Ponadto ten rodzaj kosmetyku jest bardzo trwały, nie rozmazuje się i nie kruszy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Można go zdobyć w wielu drogeriach, jednak w przypadku większych zakupów warto jest korzystać z ofert drogerii online takich jak Wispol. Dlaczego? Zazwyczaj oferta internetowych drogerii jest bogatsza, zaś ceny wypadają lepiej na tle sklepów stacjonarnych. To dobra wiadomość szczególnie dla osób początkujących, gdyż mają one szansę skompletować cały zestaw kosmetyków do makijażu artystycznego w jednym miejscu i oszczędzić część pieniędzy.

(mat. zewnętrzny)