Majówka z zaręczynami na szlaku polskiej kultury

Czy świętowanie można pozbawić cokołu patetyzmu i cieszyć się nim? Okazuje się, że tak. Tego udało się dokonać stowarzyszeniu Dworek Polski, wraz ze świetnymi kapelami ludowymi i towarzyszącymi atrakcjami.

Odtańczeniem Poloneza uczczono przypadającą dziś 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.   |  fot. (m.n.)

Taka forma obchodów majowego święta na dobre przyjęła się w Chojnicach. Już po raz piąty w Fosie Miejskiej w atmosferze staropolskich obyczajów można było podziwiać występy folklorystyczne zespołów, w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Kapel Ludowych.

Wystąpiły m.in. zespoły: "Bławatki" z Chojnic, "Złoty Krąg" z Bobrowa, zespół kurpiowski "Pniaki i Krzaki" i inne. Nie zabrakło też zabaw i konkursów dla dzieci, w tym w Wiejskiej Zagrodzie, a i dorośli biorący udział w konkursie także mogli liczyć na nagrody.

W tym roku, z racji jubileuszowej edycji imprezy, Stowarzyszenie „Dworek Polski” zaprosiło mieszkańców na zaręczyny Tadeusza i Zosi na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz na skosztowanie jubileuszowego tortu. Niejako już tradycją było powitanie Bociana oraz zatańczenie przez najmłodszych Poloneza. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę w Turnieju o Polsce.

Obok w gastronomicznych stoiskach można było skosztować kiełbasek z rożna, gulaszu dworskiego, grochówki, czy pysznych wypieków. Sporym też wzięciem cieszyła się degustacja wyrobów wiejskich. W czwartek (3.05.) popołudniu w Ogorzelinach kapele powalczą o Puchar Wójta Gminy Chojnice i bawić się będą z mieszkańcami gminy w WDK w Ogorzelinach.

Majówka w tej formie znakomicie przypomniała, że mamy rodzimą kulturę, którą można się cieszyć. Już wcześniej organizatorzy zapowiadali, że chcą tego dnia w prawdziwie polskim duchu uczcić Święto Konstytucji 3 Maja - w dodatku w strojach z epoki, w której ten ważny dokument został uchwalony. Stroje, muzyka, scenografia, kuchnia oraz prezentowane tradycje dworku polskiego z pewnością pozwoliły poczuć klimat tamtych ważnych dla naszej historii lat.

(m.n.)

 1. 4 maja 2018  16:59   No i bardzo dobrze   Jan

  że nie był w kościele, po co? Przewidział ze nie bedzie z honorami witany jak w Farze a tak wiecej bylo miejsca ale mógl przyjść na "kazanie Skargi " było na czasie

  4
  1
 2. 4 maja 2018  10:54   Byłem w fosie ładnie było ...   anonim

  Byłem w fosie ładnie było smaczne jedzonko dużo zespołów nawet pogoda jakiś czas dopisywala:) mam tylko jedno pytanie. gdzie były władze miasta? Złożyli kwiaty pod pomnikami i tyle. Burmistrza nawet nie widziałem na mszy za ojczyznę. Już nigdy nie zagłosuje na ludzi którzy mają wyborców w nosie. Co gorsza święta państwowe też mają w nosie

  9
  2