Majówka z "Dworkiem Polskim"

Już wkrótce po raz kolejny odbędzie się impreza pod nazwą „Na Szlaku Kultur Majówka Chojnice 2019”. 3 maja tradycyjnie uczcimy Święto Konstytucji, w polskich strojach i z ludową muzyką.

W Święto Konstytucji 3 Maja Stowarzyszenie „Dworek Polski” już po raz szósty zaprasza mieszkańców Powiatu Chojnickiego i turystów do Fosy Miejskiej w Chojnicach.   |  fot. arch.

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Stowarzyszenie "Dworek Polski" zaprasza do Fosy Miejskiej w Chojnicach. Tego dnia na chojnickiej scenie zaprezentują się zespoły ludowe z wielu regionów Polski, a głównym punktem programu będzie VI Ogólnopolski Konkurs Kapel Ludowych Na Szlaku Kultur. W tym roku będzie okazja, by poznać folklor Kaszub, Kujaw, Kurpiów, Rzeszowa, Powiśla, Pomorza, Wielkopolski, Lachów Szczyrzyckich oraz po raz pierwszy zaprezentuje się kapela ludowa z Biłgoraja.

Biłgoraj jest częścią kultury ludowej Lubelszczyzny, a mieszkańcy jego regionu wsławili się handlem sitami własnej produkcji. Swoją mowę, stroje i muzykę zaprezentują w przygotowanym programie konkursowym, a my będziemy mieli okazję poznać kolejne tradycje polskiej kultury podczas narodowego święta. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. Od 12:00 imprezę rozpoczniemy atrakcjami dla dzieci, dla których nie zabraknie ruchu i zabawy w trakcie całej imprezy.

Przygotowaliśmy między innymi rozgrzewkę z bocianem, symbolem ,,Majówki", naukę polskich tańców, konkursy z nagrodami, przejażdżkę konną i wiele innych niespodzianek. Na scenie gościć będziemy Zespół Pieśni i Tańca ,,Ziemia Lęborska", Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca ,,Modraki" z Parchowa, Zespół Regionalny ,,Szczyrzycanie", Zespół ,,Powiślanki" z Kwidzyna oraz Zespół ,,Melodia" ze Złejwsi Małej. Polski śpiew i taniec zaprezentuje również młodzież ze Stowarzyszenia ,,Dworek Polski".

O godz. 14:00 nastąpi otwarcie VI Ogólnopolskiego Konkursu Kapel Ludowych oraz prezentacje konkursowe. Będzie to kolejna okazja nie do przegapienia, by spotkać ludzi z pasją do polskiego folkloru i rodzimych tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które stanowią o naszej polskiej tożsamości. Wśród skarbów ludowej tradycji znajdą się niepowtarzalne stroje, instrumenty, gwara, czy wpadające w ucho melodie, mówiące o tym co każdemu z nas jest bliskie, jak miłość, codzienne zajęcia i polski krajobraz. Chojnice w konkursie będzie reprezentowała Kaszubska Kapela ,,Purtki".

Na koniec wręczymy nagrody kapelom oraz publiczności i  zaprosimy zwycięskiego laureata konkursu o finałowy koncert. Serdecznie zapraszamy do radosnego spotkania przy dźwiękach polskiej muzyki, śpiewie i tańcu! Razem świętujmy po staropolsku w dworku polskim, który tak jak w historii dawniej bywało, stanie się centrum polskiej kultury dla tych, którzy postanowią go odwiedzić. Zapraszamy do wspólnego świętowania! Zadanie dofinansowane jest przez Powiat Chojnicki i Gminę Miejską Chojnice.

2 maja odbędzie się również koncert w Pawłowie zespołu ,,Szczyrzycanie" ze Szczyrzyca, Kapeli "Krążałka" z Biłgoraja, Kapeli ,,Rogóżanie" (Warmia) oraz Kapeli Miód na Serce z Kurpiów, a także lokalnych zespołów na placu przy szkole w ramach zadania Na Szlaku Kultur Majówka Gmina Chojnice 2019, które dofinansowane jest przez Urząd Gminy w Chojnicach. Tego samego dnia Dzień Flagi przygotowują członkinie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pawłowo i Okolic, o których jeszcze wiele usłyszymy.  Zadania dofinansowane są przez Urząd Gminy w Chojnicach.

Anna Piekarska


Zapisz