Ma powstać Gmina Rytel

Sołtys Rytla Łukasz Ossowski informuje o inicjatywie odłączenia sołectwa Rytel od gminy Czersk i przekształcenia tego sołectwa w odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Gmina Rytel ma powstać na wniosek mieszkańców sołectwa.

Łukasz Ossowski - sołtys Rytla.   |  fot. (arch)

Wkrótce będą zbierane podpisy na liście poparcia inicjatywy (mają się tam znaleźć: imię nazwisko, adres, pesel), która trafi do ministerstwa. Lista ma być gotowa w najbliższych tygodniach, pomagać w zbieraniu podpisów będą wolontariusze.

Późnie ewentualnie powstanie społeczny komitet ds. przekształcenia sołectwa w gminę Rytel, który zajmie się odpowiednią dokumentacją, zawierającą opinie, analizy - materiały mają trafić do Warszawy. O inicjatywie została dziś (4.12.) poinformowana burmistrz Czerska. Sołtys rozmawiał już z wojewodą, nieoficjalnie wiemy też, że odbyły się rozmowy w Warszawie.

- Mieszkańcy naszego sołectwa chcą stanowić sami o sobie. Będziemy starali się sami rozwiązywać problemy, których niewątpliwie jest dużo. Jesteśmy optymistami. Nasza społeczność zdała egzamin podczas sierpniowej nawałnicy, dlatego uważam, że potrafimy radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach.

- Procedura przekształcenia powinna zakończyć się ciągu jednego roku. Mam nadzieję, że władze w Warszawie zaakceptują pozytywnie nasz wniosek. Jeżeli mieszkańcy innych, sąsiednich sołectw, pozytywnie odniosą się do inicjatywy to być może obszar nowej gminy (gminy Rytel) będzie większy niż sołectwo Rytel – mówi sołtys Łukasz Ossowski. Gmina wiejska Rytel funkcjonowała już w Polsce w latach 1934-1954, ostatnio od 1973 do stycznia 1976 roku.

Do inicjatywy powstania gminy Rytel odnosi się burmistrz Czerska Jolanta Fierek.

- Spotkałam się dziś z panem sołtysem i członkiem rady sołeckiej. Rozmowa szła w kierunku zadań inwestycyjnych w sołectwie w 2018 rok. Zadano mi ok. 10 pytań, na które zdeklarowałam odpowiedź na piśmie. Sołtys powiadomił mnie również o inicjatywie powstania gminy Rytel. Przyznam, że byłam zaskoczona tym oświadczeniem. Chociaż, jak sobie przypominam, na początku mojej kadencji słyszałam głosy, że Rytel podejmował już wcześniej takie działania.

- Jeżeli obecna inicjatywa jest oddolna, to nie mogę jej stłamsić. Decyzja o utworzeniu samorządu należy do Ministra MSWiA. Nie wiem czy została zrobiona analiza SWOT, czy zbadano wszystkie za i przeciw? Samodzielne funkcjonowanie samorządu jest możliwe wtedy, gdy jest on w stanie realizować zadania własne, gdy dochody samorządu przewyższają wydatki. Nawet przy kredytach, trzeba mieć środki na ich spłatę.  Będę starała się na spotkaniach pokazać mieszkańcom sołectwa plusy i minusy takiego rozwiązania.

- Uważam, że mieszkańcy powinni mieć pełne rozeznanie, podejmując tak ważką decyzję . Jednym z zadań burmistrza jest to, aby jednostka terytorialnie nie kurczyła się, a wręcz rozrastała.  Pamiętam taką wypowiedź pana sołtysa w mediach, że co najwyżej może być wójtem gminy Rytel , myślałam że to jest z jego strony żart. Chociaż nie pytałam sołtysa o zamiary jakimi się tutaj kieruje.

Teraz przeanalizuję całą sytuację z moimi współpracownikami. Dowiedziałam się o inicjatywie godzinę temu i jeszcze raz dodam, że jestem zaskoczona – mówiła dziś (4.12.) po godz. 12 burmistrz Jolanta Fierek

(red.)

Zapisz

 1. 8 grudnia 2017  12:10   A dlaczego nie?   Ja

  Jeśli jest taka wola mieszkańców uważam, że należy spróbować. Pan sołtys powinien przygotować się na ataki ze strony tych, którzy będą się czuli zagrożeni. W sytuacji zagrożenia - po nawałnicy udowodnił, że jest dobrym organizatorem i bardzo dobrze zarządzał akcją ratunkową. On pracował, a inni promowali się wśród polityków, ustawiając się do zdjęć i obiektywach kamer. Dobrze, że chcą wprowadzić ograniczenia w kadencyjności samorządowców. Być może to spowoduje, że bardziej będą się starać wykazać przed ludźmi, którzy ich wybrali, a nie traktować posad jako dożywotniego, dochodowego sposobu na życie.

  1
  2
  Odpowiedz
 2. 6 grudnia 2017  22:22   Księstwo Charzykowskie ...   Charzykowianin

  Księstwo Charzykowskie kibicuje Rytlowi.. Niech Szczepański i Fierek zaczną już liczyć i odjedzie z PIT-ów

  2
  1
  Odpowiedz
 3. 5 grudnia 2017  22:57   Ambicje to ten Sołtys ma ...   ADAM

  Ambicje to ten Sołtys ma wygórowane , kolejne etaty ,kolejne stanowiska . Moim zdaniem powiaty powinni być zlikwidowane a gminy powiększone i wielu nieudaczników z powiatu szuka roboty. Po co nam w Chojnicach Urząd Miasta i Urząd Gminy to nonsens , Urząd Miasta i gminy jako jedna władza spokojnie załatwi wszystkie sprawy mieszkańców.

  5
  5
  Odpowiedz
 4. 5 grudnia 2017  13:42   Wykorzystuje nawałnicę do promocji siebie   obserwator

  czy zdaje sobie sprawę ile będzie kosztowało utrzymanie całego urzędu, radni i wiele innych wydatków? Widać, że zachłysnął się sławą.

  9
  11
  Odpowiedz
 5. 5 grudnia 2017  08:49   Bardzo nas cieszy że ...   anonim

  Bardzo nas cieszy że znalazł sie odważny człowiek w Rytlu , że znalazł się porządny sołtys . Ufam iż to twardy człowiek i nie da się zbyć , przestraszyć, zniechęcic , będzie walczył , życzymy z całego serca dużo sił , to dobry człowiek któremu się jeszcze chce coś robić , nie mieszkamy juz w Rytlu ale pamiętamy jak było , Czersk żerował na Rytlu choć sam nie miał często dobrych włodarzy , gdyby Rytel nadal był gminą jak kiedyś to dziś byłby daleko dalej ....my równiez nie mieszkamy , wyprowadziliśmy sie lata temu bo Rytel nie stał w miejscu lecz sie cofał , przez Czersk , np woda w gminie Chojnice w jej wioskach była juz w latach 70 a w Rytlu ???? daleko pozniej ....bez słow ...skrzywdzili Rytel , ale teraz jest szansa , życzę Wam powodzenia , odbijcie sie , nadróbcie to co Czersk przyhamował

  14
  9
  Odpowiedz
 6. 5 grudnia 2017  08:28   Laczkarze boją się,że ...   mieszkaniec Chojnic

  Laczkarze boją się,że stracą część z dochodów z gminy (i maja rację !) dlatego będą robić wszystko aby do tego nie doszło. Ale nic Wam nie zrobią - jak się Kaszub uprze to osiągnie swoje ! Myślę,że już niedługo Rytel będzie gminą - potencjał turystyczny macie wielki. Powodzenia życzę !

  13
  9
  Odpowiedz
 7. 4 grudnia 2017  22:07   o!!!) ile tu malkontentów (1)   mieszkanka Rytla

  Od razu widać, że nie macie pojęcia o tej inicjatywie. Wszystko dlatego, że Rytel od lat jest pozostawiony sam sobie. Poprzednie władze przypominały sobie o nas tylko przed wyborami (budując np. promenadę), a obecne zupełnie nie zdały egzaminu w sytuacji kryzysowej. Boli Was to, że chcemy wziąć sprawy we własne ręce, czy może mieszkańcy gminy Czersk boją się, że stracą dużą część dochodu gminy. I nie ważne kto będzie wójtem bo na rozdawanie stołków jest zdecydowanie za wcześnie. Najważniejsze jest to, że chcemy zadbać o naszą miejscowość, a że potrafimy to chyba już udowodniliśmy. A urząd mieć na miejscu to ogromne ułatwienie dla mieszkańców, niż jeżdżenie po kilka razy do Czerska aby cokolwiek załatwić. Pozdrawiam zazdrośników ;)

  18
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 4 grudnia 2017  23:25   I tak w państwie PiS decyduje prezes   kld6003

   Inicjatywa bardzo ciekawa. Przecież w demokracji powinni decydować mieszkańcy. Ale z drugiej strony przecież wiadomo, że w państwie PiS decyduje prezes. Dlatego w pierwszej kolejności z nim powinniście porozmawiać. A później już się wszyscy dostosują. Nawet jak to będzie 4.oo rano

   3
   3
 8. 4 grudnia 2017  15:14   Panu Sołtysowi woda sodowa ... (3)   Mieszkaniec Rytla

  Panu Sołtysowi woda sodowa uderzyła do głowy.

  24
  24
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 grudnia 2017  08:54   mieszkaniec Rytla - nie ...   anonim

   mieszkaniec Rytla - nie jesteś nim myślę , sołtys walczy o sprawiedliwość i wspierajcie go , macie skarb sołtysa , szanujcie

   4
   3
  • 4 grudnia 2017  23:33   Kłody pod nogi   kld6003

   Jak tylko ktoś się wybije trochę ponad przeciętność, to nasza narodowa buta karze zaraz mu podłożyć kłodę. Tak już od szkoły. Uczy się dobrze, to się podlizuje nauczycielom. Pracuje uczciwie, to chce naszym kosztem zasłużyć na premię. A może tak podziękować. Rytel i okolice na rozgłosie tyle nie zyskały przez 50 lat. Tak zmobilizować Polskę do pomocy! Zamiast się cieszyć, że mamy takiego sołtysa my mu kłody. Jest mi normalnie wstyd. Tak samo jak jest mi wstyd za tą manifestację narodowców i rząd który aresztował antydemostrantów

   8
   4
  • 4 grudnia 2017  22:01   brawo sołtys   była mieszkanka

   nie uderzyłą , dobrze robi sołtys ,Rytel ZAWSZE tracił na przynaleznosci do Czerska , inaczej byłoby gdyby do Chojnic , mieszkałam w Rytlu , urodziłam sie tam i wiem , choc mieszkam juz w Chojnicach i nigdy tam nie wróce , popieram sołtysa , bardzo dobra decyzja , stracić Rytel na pewno nic nie straci odłaczając się od Czerska , jedynie Czersk straci , mieszkańcy nigdy nie chcieli do Czerska , chcieli kiedys do Chojnic , była walka , nie udało sie więc moze teraz , trzymam kciuki

   8
   3
 9. 4 grudnia 2017  14:26   Ruch w dobrą stronę.Tak trzymać   egon

  Rytel przez wiele lat był siedzibą jednostki samorządu /gmina,gromada,gmina/. W latach 70-tych poprzedniego wieku władze gminy naraziły się komunistycznym władzom i rozwiązano dużą jeżeli chodzi o obszar gminę dzieląc pomiędzy Czersk i Chojnice. W latach 80-tych było już blisko odzyskania statusu gminy ale działaczki pzpr-owskie broniąc swoich stołków zablokowały inicjatywę mieszkańców. Teraz nie można przegrać !

  22
  13
  Odpowiedz
 10. 4 grudnia 2017  13:28   tak i nie (1)   tak i nie

  gmina klawkowo gmina igły gmina charzykowy itd itd

  16
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 4 grudnia 2017  21:59   brawo sołtys   anonim

   nie uderzyłą , dobrze robi sołtys ,Rytel ZAWSZE tracił na przynaleznosci do Czerska , inaczej byłoby gdyby do Chojnic , mieszkałam w Rytlu , urodziłam sie tam i wiem , choc mieszkam juz w Chojnicach i nigdy tam nie wróce , popieram sołtysa , bardzo dobra decyzja , stracić Rytel na pewno nic nie straci odłaczając się od Czerska , jedynie Czersk straci , mieszkańcy nigdy nie chcieli do Czerska , chcieli kiedys do Chojnic , była walka , nie udało sie więc moze teraz , trzymam kciuki

   1
   4
 11. 4 grudnia 2017  13:26   Może się okazać, że gmina to za mało (1)   Barry

  i za rok postanowią tereny należące do "gminy" Rytel przemianować na Księstwo Rytel.

  26
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 4 grudnia 2017  20:59   Chory pomysł   Andy

   Jeśli już do dołączyć Księstwo Rytelskie do gminy Chojnice. Byle nie mieć nic wspólnego z Czerszczakami. A dla Pana sołtysa polecam piosenkę pielgrzymkową :... i tylko Ty na poprowadź !!!

   5
   6