MUZA - wystawa Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 16 września o godz. 18:00 na wernisaż wystawy malarstwa Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego pt. "Muza". Wystawa będzie czynna do 1 października.

Na wystawę zaprasza Chojnickie Centrum Kultury.

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski urodził się w Chojnicach 9 lipca 1936 roku. Pochodzi z zasłużonego dla Polski pomorskiego rodu szlacheckiego. W 1939 roku, rodzina Trzebiatowskich wraz z trzyletnim wówczas Januszem, została wysiedlona z Chojnic. Po wojnie, wraz z rodziną powrócił do Chojnic, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie, w roku 1954 wyjechał do Krakowa, rozpoczynając studia na Akademii Sztuk Pięknych. Tam też, w Krakowie, nieprzerwanie żyje, pracuje i tworzy.

W ASP otrzymał wielokierunkowe i solidne przygotowanie, zarówno z zakresu malarstwa, malarstwa architektonicznego, rzeźby, rzeźby architektonicznej, w dziedzinie plakatu, ze specjalizacją architektury wnętrz. Bogata osobowość Artysty nie pozwala mu skupić się na jednej dziedzinie sztuki, dlatego działa równocześnie i równolegle na kilku płaszczyznach. Jest malarzem, plakacistą, rzeźbiarzem, scenografem, medalierem i poetą.
Na charakter i poziom jego twórczości składa się niewątpliwie wiele czynników: wrażliwość, pracowitość, nieprzeciętny talent, wykształcenie, ale także trudne doświadczenia wojenne, które dominowały w okresie jego dzieciństwa.

Dzieła Artysty odzwierciedlają jego system wartości, pogląd na życie oraz sposób postrzegania rzeczywistości. Dzieła Artysty, których ilość przekracza 3000, znajdują się w ponad 9 muzeach na całym świecie, wystawiane były w ponad 30 państwach, a liczba wystaw przekroczyła już pół tysiąca. Kraje, w których artysta wystawiał swe dzieła: Anglia, Armenia, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kuba, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, USA, Syria, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Włochy.

Janusz Trzebiatowski wybitny Artysta rodem z Chojnic, a mieszkający w Krakowie ma tę niepowtarzalną zaletę, że nie udając fałszywej kokieterii potrafi tyleż sugestywnie i wnikliwie, co obrazowo i dowcipnie pisać i mówić o swojej sztuce. Pisze w lapidarnej i oszczędnej poezji, w której muśnięciem metafory, zadumania i refleksji dotyka rozległego obszaru Sztuki, Artysty, jego Muzy, źródeł inspiracji, subtelnej i ulotnej tkaniny utkanej z niedocieczonych wątków, splotów, pobudzających natchnień. Mówi w wywiadach i rozmowach, w których o czarownej magii Sztuki i jej współczesnych meandrach przegadaliśmy setki godzin.

Będę szedł tym tropem, Który wytyczył Janusz Trzebiatowski, gdyż On sam jest najpewniejszym przewodnikiem po ogrodzie swojej Sztuki. I jestem pewien, że On sam jest najlepszą gwarancją, że wiemy o czym mówimy. Dzieło Janusza Trzebiatowskiego, jak przystało na Artystę u którego sztuka duchowo i ekspresyjnie wyrasta z nasyconego pełnia przeżyć i doświadczeń życia obejmuje wiele dyscyplin: malarstwo, rzeźba, medalierstwo, plakat scenografia, poezja, członkostwo wielu poważnych gremiów artystycznych. Wyliczenie zmierza do jednego określenia, Janusz Trzebiatowski to Artysta Uniwersalny, który jest zacnym Obywatelem Parnasu a Muzy tańczą dla Niego nieśmiertelny taniec Życia.

„Cykl „Ona” stworzony został w hołdzie kobiecie i jest jej w całości poświęcony - od portretu, przez akt, aż do detalu, jak to żartobliwie określam, aliści szukam w kobiecie przede wszystkim sacrum a nie erotyzmu. Cykl „Ona” jest dla mnie próbą potraktowania kobiety jako świętości. Myślę, że kobieta jest w jakimś sensie ucieleśnieniem Kosmosu. Wraz z faktem, że jest nośnikiem życia, że je przekazuje z pokolenia na pokolenie – we wszystkich kulturach, niezależnie od religii, zawsze istniała kosmiczna świętość kobiety. Od Adama i Ewy jednym z głównych czynników napędzających rozwój społeczeństw fizyczny i intelektualny była kobieta razem ze swoim biologizmem i kosmosem, którego jest swoistym ucieleśnieniem” - opowiada artysta.

Sala wystawowa Chojnickiego Centrum Kultury. Poniedziałek 16 września 2019 r., godz. 18:00. Wstęp wolny. Wystawa przeznaczona jest dla osób dorosłych. Zapraszamy!

Ł. Sajnaj

  1. 13 września 2019  20:52   szanowna redakcjo   Chojniczanin

    W pierwszym zdaniu otwarcie wystawy jewt o 18:30, natomiast w ostatnim zdaniu w artykule o 18:00. A jak to jest rzeczywiście ??? Proszę o weryfikację.

    1
    0