Lutowa sesja rady miejskiej przeszła już do historii

Na szczęście radni podarowali sobie długie jałowe dyskusje. Być może dlatego, że tym razem w porządku obrad nie było kontrowersyjnych tematów oraz uchwał.

Radni w dość dobrym tempie podjęli kilkanaście uchwał.   |  fot. (olo)

Bardziej emocjonująco zapowiada się za to kolejna sesja, bo radni pochylą się m.in. nad ewentualnymi zmianami w strefie płatnego parkowania oraz będą dyskutować o funkcjonowaniu w mieście żłobków. Dziś (25.02.) połowę trzygodzinnej sesji zabrały sprawozdania przewodniczącego rady, burmistrza i przewodniczących komisji. 

W swoim sprawozdaniu burmistrz Arseniusz Finster przybliżył radnym aktualne sytuacje w temacie rozmów i negocjacji z władzami województwa odnośnie dworca i programu deszczówek. Burmistrz poinformował też o przyznaniu dotacji na remonty elewacji właścicielom trzech kamienic – przy Pocztowej, na Starym Rynku oraz przy Mickiewicza. Na pierwsze dwie przeznaczono łącznie ok. 75 tys. zł, a na ostatnią 80 tys. zł.

Burmistrz zdradził też pomysł, by remontem i później prowadzeniem targowiska przy ul. Młodzieżowej zajął się Zakład Gospodarki Komunalnej. Dzięki temu miasto ma oszczędzić na VAT (niecały 1 mln zł przy inwestycji rzędu 3 – 4 mln zł). - Spółka posiada środki na to zadanie, a późniejsze dochody z dzierżawy w kwocie ok. 250 tys. zł rocznie trafiałyby do spółki. Inwestycja zwróciłaby się więc po kilkunastu latach – przekonywał radnych Arseniusz Finster. Jego zdaniem to najlepsze rozwiązanie, a nowe targowisko mogłoby ruszyć wiosną przyszłego roku. Teraz potrzebne są rozmowy z handlującymi na targowisku, by nieco poprzesuwać niektóre pawilony, aby wszystkie znalazły się pod dachem.

Najbardziej szczegółowo relację z komisji kultury i sportu zdał Marek Szank. Mówił o dyskusji radnych tej komisji na temat kwoty 355 tys. zł na budowę budynku prasowego na Chojniczance oraz o kwocie 6,5 mln zł na podgrzewaną murawę  - na Chojniczance. Burmistrz pozytywnie zaakceptował wniosek tej komisji o zakupie nowego ringu dla przedstawicieli sztuk walki z Chojnic. Z takim apelem wyszedł radny Andrzej Plata. Koszt to ok. 40 tys. zł. 

Radni w dość dobrym tempie podjęli kilkanaście uchwał w tym tą w sprawie uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska na lata 2019 – 2022 z perspektywą do roku 2026”. Po krótkiej dyskusji radni prawie jednogłośnie przyjęli projekt – wstrzymał się jedynie Mariusz Brunka. Po uwagach wspomnianego Mariusza Brunki zdjęto jedną z uchwał dotyczącą projektu uchwały odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty. Uchwała ta ma być jeszcze raz przeanalizowana prawnie. Zdjęto też uchwałę – na  prośbę burmistrza, a dotyczyła ona sprzedaży nieruchomości dla jednego z chojnickich przedsiębiorców. Uchwała ta zostanie jeszcze doprecyzowana.

Burmistrz Finster na prośbę Mariusza Brunki obiecał, że zasięgnie języka i przedstawi wkrótce aktualną sytuację odnośnie planów inwestycyjnych prywatnego przedsiębiorcy na Placu Piastkowskim. Kilka lat temu zlikwidowano w tym miejscu popularny zieleniak z owocami i warzywami i zbudowano parking, a tuż obok miał powstać pasaż handlowy. Jak wyjaśnił burmistrz, inwestycję opóźniły problemy, które wynikły po sprzedaży działki prywatnemu inwestorowi z Charzyków. Okazało się bowiem, że pod gruntem są pozostałości po gazowni – m.in. zbiorniki.

- Były negocjacje i wymiana pism między inwestorem a gazownią, bo była to kosztowna inwestycja, pewnie kilka razy droższa niż wartość sprzedanej inwestycji. Teraz nabywca działki mógłby zacząć proces inwestycyjny, ale nie prowadziłem z nim dialogu w tej sprawie, więc muszę dopiero zapytać o ewentualne plany inwestycyjne – powiedział burmistrz. Okazało się też, że pobliski hotel Piast zmienił właściciela i ten nowy chce rozszerzyć działalność w tym miejscu – m.in. na przylegającej do hotelu działce zbudować budynek mieszkaniowy i stworzyć miejsce do handlu. To wszystko może mieć wpływ na późniejszą decyzję radnych odnośnie strefy płatnego parkowania w tym miejscu.

Tekst i fot. (olo). fot w tekście screen video.

Zapisz

 1. 28 lutego 2019  09:31   Chłopek Roztropek   Chłopek Roztropek

  Najbardziej kontrowersyjna decyzja już widać zapadła - zakaz używania fajerwerków przez cały rok. Nic podobnego ani głupszego chyba żadne miasto w Polsce nie wprowadziło...

  2
  3
  Odpowiedz
 2. 26 lutego 2019  18:05   Nawet teraz po zachodzie ... (2)   anonim

  Nawet teraz po zachodzie słońca pięknie widać krzyzujące się smugi nad Chojnicami

  3
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 3. 26 lutego 2019  09:27   Do radnych (3)   anonim

  Panowie radni co tak walczycie o czyste powietrze, odpowiedzcie na pytanie, co w słonecznie dni robią nad Chojnicami samoloty, które pozostawiają na niebie smugi w postaci kratownic? To jest zagrożenie dla naszego zdrowia. Ministerstwo na pytanie zadane przez dziennikarzy odpowiedziało krótko: samoloty nie są pod dowództwem Polski. Akcja opryski nad Polską, prowadzona jest pod sztandarami NATO. Polska tylko udostępnia przestrzeń powietrzną. Odpowiedź była oficjalna. Wynika z niej jasno. Nasze niebo wydzierżawione jest przez NATO. Według własnej strategii, opryskuje się polskie miasta, (w tym i CHOJNICE) wsie niezidentyfikowanymi substancjami. Ludzie i zwierzęta są regularnie podtruwani w ramach projektu tak zwanej geoinżynierii. Na całym świecie, a w ostatnim czasie szczególnie nad Europą, prowadzone są działania mające na celu rozpowszechnianie szkodliwego oprysku pod przykrywką walki z globalnym ociepleniem. Opadające toksyny mają na celu zwiększenie liczby zachorowań i zapewnienie zarobku firmom farmaceutycznym. Wirusy i bakterie – aby siać panikę i sztucznie wytworzyć epidemie. Efektem chemtrails są takie choroby jak Alzheimer czy Parkinson oraz neurologiczne schorzenia u dzieci, których wysyp możemy obserwować w ostatnich latach. Wielu się z tego śmieje, ale żadnemu z prześmiewców trudno podnieść łeb do góry, aby się przekonać n własne oczy, jak nad Chojnicami pojawiają się truciciele. To jedno, po drugie panowie radni, jedna erupcja wulkanu np. w Europie wyrzuca więcej CO2 niż ludzie. Trzeba spojrzeć na ludzki wkład w zasoby atmosferycznego dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich 250 lat ludzie dodali do atmosfery tylko jedną cząsteczkę CO2 na 10000 cząstek. Wulkan wyrzuca tyle jednym kaszlnięciem. Może jako ciekawostkę należy dodać, iż ocenia się, że samoloty pasażerskie zanieczyszczają atmosferę cztery razy bardziej niż kominy stojące na ziemi. Radny Szank mówił o krzewieniu patriotyzmu, ale w kontekście minionych czasów, ciekawe, że nie wspomniał o dzisiejszym zagrożeniu dla niepodległości Polski, o ciągłym kajaniu i przepraszaniu wszystkich, rozgrabieniu (żądania USA i Izraela do zapłaty za Holocaust) Tak, tak, to nie Niemcy a Polacy mają tego ponieść koszty. Ciekawi mnie panowie radni, czy do urzędu miasta wpłynał już jakiś wniosek o zwrot kamienic należących do Żydów, bo tych w Chojnicach kilka było. Jak słucham waszego kwękania na sesji, gdzie mówicie o pierdołkach, to wiedzę jak bardzo jesteście oderwani od rzeczywistości, podobnie jak większość społeczeństwa.

  4
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 26 lutego 2019  18:07   Widzisz Mag pustaku, gdyby ci ...   anonim

   Widzisz Mag pustaku, gdyby ci ten durny łeb chciało się podnieść i spojrzec w niebo to byś się zdziwił, a tak jesteś gównozjadacz sieciowych produktów i nie chce ci się nawet w necie poszukać więcej info na ten temat.

   2
   3
  • 26 lutego 2019  15:53   Nie pytaj radnych,   Mag.

   tylko udaj się do psychiatry! Chyba masz we łbie to jakieś "chemitralis" baranie jeden!

   3
   2
  • 26 lutego 2019  14:23   Bardzo trafny komentarz, kto ...   Esmaralda

   Bardzo trafny komentarz, kto dostrzega rangę problemu głosuje na zielono, komu Ojczyzna zwisa daje na czerwono.

   2
   4
 4. 25 lutego 2019  21:04   Obserwator   anonim

  Zaczyna sie polowanie na jeleni z kasa haha

  4
  5
  Odpowiedz
 5. 25 lutego 2019  20:58   sabina   sabina

  Wyklad dawał ! o swiety jakie tłumy przyszly do tego pseudo-polityka

  6
  4
  Odpowiedz
 6. 25 lutego 2019  20:57   marcinek   Glupio sie udziela

  100 glosow a tyle lat sie udziela !

  6
  3
  Odpowiedz
 7. 25 lutego 2019  18:58   Mexes (2)   marcinek

  Ciekawe jak podsumuje to GENIUSZ POLITYCZBY , KTORY OTRZYMUJE W WYBORACH WIELKA LICZBE GLOSOW ! CZEKAMY NA INTERESUJACE WYPOWIEDZI NA JEGO CUDOWNYM BLOGU TEGO GENIUSZA POLITYKA !

  9
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 marca 2019  17:19   Paluszku, uspokój się, ...   anonim

   Paluszku, uspokój się, każdy wie, że taki chamski język wyziera tylko z twojej bezdennej głupoty.

   0
   0
  • 25 lutego 2019  20:49   Tych "geniuszy" politycznych jest dwóch.   Karolina R.

   Obaj na swoich blogach wypisują takie głupoty, że klękajcie narody. Ciekawe po czym mają takie wizje? Temu pochodzącemu z W. Chełmów marzy się teraz nacjonalizm, tylko pogratulować głupoty!

   5
   4