Listopadowe święto - program obchodów

11 listopada przypada 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku.

W środę 11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.   |  fot. arch.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji w 1989 r. pod zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji władze powiatu zapraszają do wzięcia udziału w uroczystości.

Program:

Zbiórka uczestników, delegacji, pocztów sztandarowych na parkingu przy ul. Wysokiej (obok pomnika Orła).

11:00 - Przemarsz  pod pomniki Orła  i Chrystusa Króla ulicą Sukienników, złożenie wieńców i kwiatów, następnie przejście do Bazyliki Mniejszej w Chojnicach ulicami Sukienników i Kościuszki.       

12:00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny i Powiatu Chojnickiego w Bazylice Mniejszej p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.

16:00 -  Stowarzyszenie „Dworek Polski” zaprasza na koncert laureatów I Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej z okazji Święta      Niepodległości – sala widowiskowa Chojnickiego Centrum Kultury. Przed koncertem otwarcie wystawy XI Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko - Rzeźbiarsko - Fotograficznego „Męcikał 2015”.

Magdalena Kosobucka

  1. 11 listopada 2015  09:51   Aby pokonać bolszewików, ...   anonim

    Aby pokonać bolszewików, nie trzeba było nawet zajmować Moskwy. Wystarczyło ruszyć na jedną, niewielką miejscowość – Mozyrz. Dlaczego to właśnie jej zajęcie mogło przesądzić o losie "czerwonej" Rosji? Llatem i jesienią 1919 roku sytuacja bolszewików była tak rozpaczliwa, że Polska armia mogła przekroczyć bramę smoleńską i ruszyć na Moskwę. Bolszewicy nie byli w stanie powstrzymać takiej ofensywy. Mówił o tym wyraźnie sam Józef Piłsudski. Aby obalić sowiecki reżim rzeczywiście nie trzeba było jednak zapuszczać się aż tak głęboko. Wystarczyło zająć miejscowość Mozyrz, która znajdowała się tuż przed polskimi liniami. W kluczowym momencie kampanii wojska Denikina podeszły od wschodu na jej wschodnie rogatki. Gdyby Polacy ruszyli i połączyli się z białymi, zamknęliby w kotle i wyeliminowali z gry całą sowiecką 12. Armię. W ten sposób pokaźne siły Denikina zostałyby uwolnione i mogły iść z resztą armii na Moskwę. Wtedy bolszewicka stolica padłaby niechybnie. Pisał o tym Denikin, pisali polscy generałowie. Mimo że zdobycie Mozyrza byłoby dla naszej armii bardzo łatwe, nie zrobiliśmy nawet tego. To jest sprawa szokująca. Polska od początku 1919 roku znajdowała się w stanie wojny z bolszewikami, którzy nas napadli, próbowali podbić i zsowietyzować. W lipcu 1919 roku linię frontu przekroczył jednak tajny emisariusz Lenina. Był to słynny polski komunista - Julian Marchlewski. Podjęto sekretne negocjacje, które odbyły się w pociągu stojącym na bocznicy stacji w Mikaszewiczach. Marchlewski przekazał wysłannikom Piłsudskiego prośbę Lenina. Chodziło o wstrzymanie dalszej polskiej ofensywy i umożliwienie "czerwonym" rozprawienie się z "białymi". Piłsudski – o czym w Polsce zupełnie się nie mówi – wyraził zgodę.

    0
    0
  2. 7 listopada 2015  10:07   Nihil novi   anonim

    Będzie jak zwykle:nudno,szaro i patetycznie, a do tego oczywiście obowiązkowa msza na której wypada pokazać się oficyjelom. Taka polska specjalność czyli radość z odzyskania niepodległości okazywana "inaczej".

    0
    0
  3. 6 listopada 2015  18:27   Nuda ,Nuda ,nuda!!!!!!!   Zniesmaczony

    Patrząc na ten "program" obchodów 11Listopada zastanawiam się czy naszych władz powiatowych ,miejskich i gminnych nie stać na zorganizowanie chociazby ciekawego programu artystycznego dla umęczonych szarą i bezbarwną codziennością Chojniczan?!Ile jeszcze musi zostać zatrudnionych etatowych ludzi promujących kulturę ,region.../CHCK-10 osób, Biuro Promocji Regionu-3os.,Wydział Kultury Urzędu miasta -5 osób itd. itp./ Za co ci tzw pracownicy dostają kasę ?!Te programy obchodów -nie tylko tego świeta są co roku identyczne-czasami zmienia się godziny...Wstyd organizatorzy..W wielu krajach na świecie takie obchody są barwne ,wesołe i radosne !A u nas nudy,nudy,nudy.WSTYD!!!!

    0
    0
  4. 6 listopada 2015  17:01   ty chętny nie jesteś ty ... (1)   anonim

    ty chętny nie jesteś ty stuknięty?

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  5. 6 listopada 2015  13:36   Szukam chętnych do komitetu ...   KTO CHĘTNY...

    Szukam chętnych do komitetu i zbierania podpisów pod referendum o odwołanie obecnego burmistrza radnych rady miasta i prezesów spółek miejskich oraz dyrektorów wydziałów i jednostek podległych, KTO CHĘTNY ...

    0
    0
  6. 6 listopada 2015  13:33   JAKIEJ WOLNOŚCI CHCĄ MIESZKAŃCY ZDECYDUJĄ W REFERENDUM...   DZIĘKUJEMY.

    WYBORU WOLNOŚCI DOKONAJĄ MIESZKAŃCY W REFERENDUM PRZY URNACH GŁOSUJĄC... JAKIEJ WOLNOŚCI CHCĄ MIESZKAŃCY ZDECYDUJĄ W REFERENDUM, CZY CHCĄ BYĆ WOLNI OD PRACY STRAŻY MIEJSKIEJ W CHOJNICACH, CZY CHCĄ DALEJ UTRZYMYWAĆ PRACĘ STRAŻNIKÓW MIEJSKICH W CHOJNICACH, WYBORU DOKONAJĄ PODCZAS REFERENDUM, OPOWIEDZĄ SIĘ ZA JAKĄ WOLNOŚCIĄ SĄ MIESZKAŃCY MIASTA CHOJNICE...DZIĘKUJEMY.

    0
    0