Legenda wiecznie żywa

Pink Floyd - zespół, który rozpoczynał karierę w połowie lat sześćdziesiątych od występów w maleńkich salkach kościelnych - stał się rockową legendą, sprzedającą miliony płyt i koncertującą na największych stadionach.

Pink Floyd

Ta angielska grupa rockowa z gatunku rocka psychodelicznego i rocka progresywnego, uznawana powszechnie za jeden z najważniejszych zespołów w dziejach rocka. Założona została przez trójkę studentów School of Architecture Rogera Watersa, Ricka Wrighta i Nicka Masona. Dopiero później dołączył do nich Syd Barrett, który w zespole pełnił funkcję wokalisty i gitarzysty. Jednak w 1968 Syd z powodu postępującej schizofrenii i problemów z narkotykami zostaje usunięty z zespołu a na jego miejse zostaje przyjęty David Gilmour. Muzyka Pink Floyd często charakteryzowana jest jako ambitny lub awangardowy rock. Grupa stała się słynna z ambitnych tekstów, solidnie skomponowanej i strukturalnej muzyki, mistrzowskiego wykorzystania dźwięków pozamuzycznych i łagodnego brzmienia. the-australian-pink-floyd-show1.jpg
Kiedy w 1973 roku ukazał się album "Dark Side Of The Moon" sukces był tak oszałamiający, iż swym ciężarem dosłownie "przygniótł" muzyków. Wydawało się, iż nic równie doskonałego nie może powstać. Jednak kiedy na rynku ukazał się longplay "Wish You Were Here" (1975), było wiadomo, że zespół sprostał zadaniu, dotarł na sam szczyt, a teraz umacniał swą pozycję. W tym okresie Roger Waters, który od pewnego już czasu był autorem przeważającej większości tekstów grupy, zaczął skłaniać się ku nadaniu albumom Pink Floyd formy zamkniętych opowieści, w których muzyka, tekst oraz cała oprawa są nierozerwalne i razem stanowią o sile wydawnictwa. Kształtował się jego własny, niepowtarzalny styl narracji, czego kulminacją były później takie dzieła jak "Animals" (1977), "The Wall" (1979), czy "The Final Cut" (1983).
Zaraz po wydaniu albumów "The Wall" i "The Final Cut", z których ten ostatni praktycznie nie był już dziełem zespołowym, a raczej solowym dokonaniem Watersa, atmosfera w zespole stawała się coraz gorsza i jasne było, iż rozłam jest nieunikniony. W 1985 roku basista opuścił grupę Pink Floyd i skupił się obecnie na karierze solowej.
Zespół Pink Floyd, w którym obowiązki lidera przejął i z powodzeniem sprawował David Gilmour istniał nadal. Uwielbiany przez rzesze fanów, nagrał porywającą muzykę, albumem "The Division Bell" (1994) powrócił do czasów swych największych osiągnięć...pink-floyd-dark-side-of-the-moon-cover.jpg
Pod koniec marca 2003, w trzydziestą rocznicę premiery "The Dark Side Of The Moon" ten legendarny album ukazał się w formacie Super Audio CD (SACD). Po raz pierwszy nagrania zespołu zostały zaprezentowane w systemie 5.1 surround, zremiksowane i poddane masteringowi na hybrydowym SACD przez wieloletniego producenta/inżyniera Pink Floyd – Jamesa Guthrie.

Pink Floyd - dyskografia
The Piper at The Gates of Dawn (1967)
A Saucerful of Secrets (1968)
More (1969)
Ummagumma (1969)
Atom Heart Mother (1970)
Relics (1971)
Meddle (1971)
Obscured by Clouds (1972)
The Dark Side of The Moon (1973)
Wish You Were Here (1975)
Animals (1977)
The Wall (1979)
A Collection of Great Dance Songs (1981)
The Final Cut (1983)
A Momentary Lapse of Reason (1987)
Delicate Sound of Thunder (1988)
The Division Bell (1994)
PULSE (1995)
Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980-81 (2000)
 
Żródło: pinkfloyd.rockmetal.pl

  1. 12 stycznia 2010  08:13   Szacun   Kaczuszka

    Wymiatają do dzisiaj, to jest muza, która będzie jeszcze długie lata słuchana w odróżnieniu do hip hopu i innego badziewia, jakiego teraz wszędzie pełno.

    0
    0