Leasing czy kredyt – oto jest pytanie. Decyzje Polaków

Najprostszym rozwiązaniem finansowania floty samochodowej w przedsiębiorstwach spedycyjnych, transportowych jest leasing. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na kredyt pozwalający na szersze inwestycje, chociaż przy bardziej wyśrubowanych zasadach.

Kupując auto możemy wybrać pomiędzy dwoma opcjami, a mianowicie między kredytem samochodowym, a leasingiem.   |  fot. nad.

 Na co decydujemy się częściej? Oto wybory Polaków.

Leasing – podatkowe ustępstwa na plus

Zdecydowanie najczęściej cztery kółka w naszych przedsiębiorstwach finansujemy z pomocą leasingu samochodowego. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla przedsiębiorców ze względu na możliwość zaliczenia w koszty przychodu zarówno opłaty wstępnej, późniejszych rat (w całości, a nie – jak w przypadku pożyczki – jedynie odsetek), ale – co nie bez znaczenia – zobowiązań wynikających z eksploatacji sprzętu. W tej sumie ująć można także późniejszy koszt wykupu pojazdu lub pojazdów.

Jednak nie zapominajmy, że coś jest nam dane za coś. Przez cały okres trwania umowy samochody pozostają własnością leasingodawcy, warto jednak zwrócić uwagę, że przy współczesnych warunkach takich zobowiązań obawa, że stracimy możliwość wykupu, jest raczej znikoma. Leasing na samochód to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o wybory Polaków. Jak natomiast ma się sprawa z pożyczkami leasingowymi?

Pożyczka – jeszcze nie kredyt, już nie leasing

Leasing samochodowy to rzeczywiście najczęściej wybierana opcja sfinansowania zakupu nowej floty czy samochodów służbowych. Innym rozwiązaniem jest swoista hybryda kredytu i leasingu, mianowicie pożyczka leasingowa. Jest ona, tak samo, jak w przypadku klasycznego leasingu, udzielana przez wyspecjalizowane w tego typu usługach finansowych podmioty. Bliżej pożyczce do kredytu. Czas trwania umowy ustalony jest przez konkretną umowę, a nie regulowany przez prawo bankowe.

Należy jednak pamiętać, że pożyczka weryfikowana jest na podstawie naszej zdolności kredytowej i w konsekwencji znacząco na nią wpływa. To ważne, jeśli ciążą na nas inne zobowiązania. Najlepiej jest wątpliwości skonsultować z doradcą, który służy nam swą specjalistyczną wiedzą i podpowie, które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze. Warto rozważyć leasing w Santander Consumer Multirent

(mat. partnera)