Kwietniowi laureaci

XIX edycja Kwietniowych Spotkań z Poezją przeszła już do historii. Bilans jest pozytywny. Z jednej strony - po raz kolejny ujawniły się liczne talenty wokalne, recytatorskie i poetyckie.

Za rok czeka nas jubileuszowa edycja kwietniowych spotkań z poezją.   |  fot. (ro)

A i klimat imprezy był jak zawsze, radosny. Z drugiej strony - nowe miejsce czyli aula, także okazało się całkiem przytulne. Ale do meritum - w piątek 23 kwietnia uczestnicy imprezy czekali z wypiekami na twarzach na wyniki. Jurorzy - Maria Eichler, Joanna Glaza, Michał Leszczyński, Jacek Studziński i Grzegorz Szlanga toczyli między sobą ostre boje, by w końcu ustalić werdykt. Jeszcze przed Wielkanocą ocenili wiersze.

- Nikt z jurorów nie znał autorów, wiersze były tylko ponumerowane - zdradzała kulisy Joanna Glaza. A jak przestawiał się werdykt? I miejsce - Kinga Gabrych (za wiersz "Bliskość"), II - Lea Prądziński ("Drgawki pośmiertne"), III - Michał Boruta ("Niekiedy"), wyróżnienia - Iwona Lis ("I oto Bóg stworzył mnie kobietą"), Agnieszka Pukownik ("Motyle").

Po środowych i czwartkowych prezentacjach jurorzy spędzili długi wieczór na ocenę recytatorów i śpiewających poezję. W pierwszej kategorii nagrody trafiły do: I - Martyny Górznej (za interpretacje wierszy Barańczaka i Iłłakiewiczównej), II - Anna Maria Król (wiersze Iwaszkiewicza i Szymborskiej) oraz Maria Cieślik ( wiersze Herberta i Tuwima), III - Olga Repińska (wiersze Hemara)Lea Prądziński (utwory Wirpsza i Słowackiego), wyróżnienie dla Błażeja Tachasiuka (wiersze Brodskiego i Norwida).

W gronie poezji śpiewanej jurorzy zdecydowali się na oddzielną ocenę solistów i zespołów/duetów. Lista laureatów w kategorii solowej jest następująca: I ex equo Martyna Ohnesorge i Nina Szwoch, II - ex equo Adriana Lemańczyk i Monika Gierszewska, III - nie przyznano. W gronie zespołów: I - Szeptem, II - Arpeggio, III - nie przyznano. dodatkowo Martyna Ohnesorge otrzymała nagrodę specjalną jury.

(ro) 

fotoreportaz.jpg