Kulturalnie i z umiarem ...

Śmingus dyngus tradycyjnie przypada w poniedziałek wielkanocny. Słowo śmingus czy śmigus pochodzi z języka niemieckiego i oznacza wielkanocne smaganie. Zwyczaj oblewania do naszego regionu przywędrował z centralnej Polski stosunkowo niedawno.

Rodzice powinni uświadomić dzieci, że kultywując „śmigusa - dyngusa” trzeba zachować umiar.   |  fot. M.N.

Niestety, nie wszystkie osoby kultywujące „śmigusa - dyngusa” potrafią zachować umiar i często przekraczają nie tylko przyjęte normy kulturowe, ale także przepisy prawa.

Pomysłowość ludzi w tym zakresie nie zna granic. Warto też wiedzieć, że za oblanie przypadkowej osoby grozi kara! Nie mamy oczywiście nic przeciwko temu, by w bezpiecznym miejscu oblewać się wodą - pod warunkiem, że oblewamy się w gronie znajomych i że ci znajomi nie mają nic przeciwko temu – apelują policjanci.

Rodzice powinni uczulać swoje dzieci, że w kultywowaniu tradycji trzeba zachować umiar i że polewanie wodą powinno odbywać się w sposób kulturalny i odpowiedzialny.

(red), fot. M.N.

  1. 6 kwietnia 2015  22:24   AJAJAJ   Czepialski mniej

    śmingus dyngus wersja niewątpliwie bardzo rozpowszechniona – powstała prawdopodobnie pod wpływem drugiego członu wyrażenia: skoro dyngus, to i śmingus. Wyrażenie oznacza zwyczaj polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny, a słowniki wskazują na etymologię niemiecką.

    0
    0
  2. 6 kwietnia 2015  21:44   OJOJOJOJOJ (1)   CZEPIALSKA

    ŚMIGUS A NIE ŚMINGUS

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 6 kwietnia 2015  22:25   MASZ BABO W TEKSCIE PODANE ...   anonim

      MASZ BABO W TEKSCIE PODANE Słowo śmingus czy śmigus pochodzi z języka INTERPRETUJ JAK SOBIE CHCESZ

      0
      0
  3. 6 kwietnia 2015  14:11   kiedyś kupowalo się ...   anonim

    kiedyś kupowalo się plastykowe male jajeczka w kiosku RUCHu i to wystarczylo, a dziś diabli wiedza co wymysla ludzie

    0
    0
  4. 6 kwietnia 2015  13:54   policja (1)   UKIP

    zamiast scigac politycznych mordercow zlodzieji izdrajcow zabiera sie za welke zpolskimi tradycjami ktore nie podobaja sie rzadzacym brukselska smoluwa

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 6 kwietnia 2015  20:07   ciekawe jakby ci w majtki ...   Oblana

      ciekawe jakby ci w majtki wleli dwa litry lodowatej wody to byś inaczej spiewał

      0
      0
  5. 6 kwietnia 2015  11:46   Nawet 500 złotych kary grozi ...   .

    Nawet 500 złotych kary grozi za brak w zachowaniu umiaru w kultywowaniu tradycji lanego poniedziałku. Skrajne przypadki podchodzące pod chuligańskie wybryki policja może kierować do sądu. Funkcjonariusze apelują zatem o zdrowy rozsądek...

    0
    0
  6. 6 kwietnia 2015  11:41   ... Policjanci przestrzegają amatorów natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie c   .

    ...Lany Poniedziałek. Czas Świąt Wielkanocnych wiąże się z pewnymi zwyczajami, w zachowywaniu których należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy by w "Lany Poniedziałek" nie przekraczać granic obyczaju, bo w przeciwnym razie konsekwencją chuligańskiego postępowania może być odpowiedzialność za wykroczenie, a nawet przestępstwo - przestrzegają policjanci....W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Pamiętajmy, że zachowanie to można uznać za mieszczące się w ramach zwyczaju, o ile nie przekracza ono norm ogólnie przyjętych w danym środowisku. Zachowania osób niewłaściwie obchodzących obyczaje w dniu zwanym "Lanym Poniedziałkiem” poprzez np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń czy rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, bądź zniszczenie mienia. ...Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Sprawcy niezgodnego z prawem zachowania mogą ponieść odpowiedzialność za popełnione wykroczenie, a w skrajnych przypadkach nawet za przestępstwo. Rodzice powinni nauczyć dzieci, że "Lany Poniedziałek" to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Pamiętajmy, że oblanie wodą szyby jadącego samochodu lub rowerzysty albo rzucanie w szyby samochodowe woreczkami z wodą nie mieści się w ramach zwyczaju, bo może w konsekwencji doprowadzić do wypadku drogowego czy innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty....

    0
    0