Którędy do celu?

Wiadomo, że mapy i programy nawigacyjne mogą być nieuaktualnione lub nie podawać wszystkich możliwości.

Mapa okolic Chojnic.

Chcielibyśmy tym, którzy jadą przez Chojnice, podpowiedzieć sposoby na ominięcie „naszych” korków. za_kierownica.jpg
 

Nad morze, czyli kierunek Tuchola – Bytów, drogi nr 240 – 212.

Proponujemy ominięcie zupełnie Chojnic, ale zaznaczamy, że ta trasa jest trochę dłuższa i wiedzie niezbyt szerokimi drogami asfaltowymi przeznaczonymi dla samochodów osobowych.
W Pawłowie należy skręcić przy kościele w prawo w drogę na Krojanty. Na skrzyżowaniu z wschodnim krańcem obwodnicy Chojnic należy skręcić w prawo. Po ok. 500 metrach jest skrzyżowanie z drogą Krojanty – Nowa Cerkiew, na którym trzeba skręcić w lewo. Następnie mija się Krojanty, przecina drogę 235 Chojnice - Kościerzyna, i przez Jarcewo, Chojniczki, Charzykowy. Po dotarciu do tego letniska należy skręcić w lewo w ulicę Długą. Przez rondo przejeżdżamy na wprost, jadąc tą ulicą do jej końca wyjeżdżamy z Charzykowa. Po około 1,5 km jesteśmy przy skrzyżowaniu z drogą 212, gdzie skręcamy w prawo.

google maps
zobacz mapę


Powrót znad morza, czyli kierunek Bytów - Tuchola, drogi nr 212 – 22 - 240.

Można oczywiście pojechać wyżej omówioną trasą w kierunku odwrotnym, ale jest jeszcze inna możliwość. W tym wariancie jadący drogą 212 wjeżdżają do centrum Chojnic ulicą Bytowską, na rondzie u jej końca korzystamy z pierwszego zjazdu w prawo. Przez ulicę Batorego, plac Jagielloński i ul. Szeroką dojeżdżamy do ronda im XXV-lecia NSZZ Solidarność. Przed tym rondem stoi tablica informacyjna, gdzie jest podane, że na Malbork należy skręcić w lewo. Nie przejmujemy się tym i jedziemy przez rondo na wprost drogą 212 na Sępólno, aby wjechać na obwodnicę Chojnic. Przejeżdżamy do końca ulicę 14 Lutego i granicę miasta, pokonujemy wiadukt nad obwodnicą i zaraz za nim skręcamy w prawo na stację paliw „Odejewscy”. Pokonujemy ten kompleks kierując się na trasę 22 wjeżdżając w prawo pod wiaduktem. Po obwodnicy należy jechać do węzła Lipienice przez ok. 6 km. Tam trzeba kierować się na Tucholę na drogę nr 240. Uwaga! Wyjazd w lewo w kierunku Człuchowa jest zakazany!

google maps
zobacz mapę


Kierunek Tuchola – Kościerzyna, drogi nr 240 – 22 - 235.

Chcących przez Chojnice pojechać w stronę Kościerzyny zachęcamy do skręcenia w Pawłowie w prawo drogą na Krojanty, po ok. 2 km dojedziecie do skrzyżowania z trasą nr 22. W tym miejscu zaczyna się obwodnica południowa Chojnic. Po skręcie w prawo i przejechaniu ok. 500 m należy skręcić w lewo w drogę do Krojant. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do szosy 235, gdzie skręcamy w prawo. Można przejechać przez Pawłowo bez skręcania w wąską szosę na Krojanty. Należy po ok. 2 km przed wiaduktem nad obwodnicą zjechać w prawo na drogę 22 kierunek Malbork. Dalej, tak jw.

google maps
zobacz mapę


Kierunek Tuchola – Człuchów, drogi nr 240 – 22.

Za Pawłowem po 2 km koniecznie zjedźcie z 240 na obwodnicę Chojnic kierunek Człuchów.

google maps
zobacz mapę


Kierunek Sępólno Kr. – Starogard Gd., drogi 212 – 22.

Również można ominąć miasto poprzez skorzystanie z wjazdu na obwodnicę Chojnic na stacji paliw „Odejewscy”. Po przejechaniu przez Nieżychowice przed wjazdem na wiadukt nad obwodnicą należy skręcić w lewo na stację i następnie skręcić w prawo na wjazd na obwodnicę, która jest częścią trasy nr 22. Kierunek odwrotny nie jest możliwy, gdyż nie ma zjazdu w tym miejscu z niej na wiadukt nad nią i jazdę w stronę Sępólna.

google maps
zobacz mapę


Kierunek Starogard Gd. – Bytów/Charzykowy, drogi 22 – 212.

Za Jeziorkami i Szlachetną docieramy do skrzyżowania z drogą Krojanty – Nowa Cerkiew, na którym trzeba skręcić w prawo. Dalej, jak w wariancie A; czyli mija się Krojanty, przecina drogę 235 Chojnice - Kościerzyna, i przez Jarcewo, Chojniczki, Charzykowy. Po dotarciu do tego letniska należy skręcić w lewo w ulicę Długą. Przez rondo przejeżdżamy na wprost, jadąc tą ulicą do jej końca wyjeżdżamy z Charzykowa. Po około 1,5 km jesteśmy przy skrzyżowaniu z drogą 212, gdzie skręcamy w prawo.

google maps
zobacz mapę


Kierunek Człuchów – Bytów, drogi 22 – 212.

Kierujący samochodami osobowymi mogą spróbować skręcić w lewo w Rychnowach w drogę na Czarnoszyce. Większe pojazdy mogą skorzystać z wariantu trochę dłuższego, niż sugeruje tablica informacyjna przed początkiem obwodnicy i nie skręcić w lewo (tamtejsza szosa woła o remont!), a pojechać dalej obwodnicą ok. 4 km. Przed wiaduktem, którym biegnie szosa Chojnice – Sępólno 212, zjechać trzeba na stację benzynową, po czym jej przejechaniu skręcamy w lewo do Chojnic. Dalej cały czas prosto – ul. 14 Lutego, rondo na wprost, Batorego, kolejne rondo drugi zjazd, i potem Bytowska do końca.

google maps
zobacz mapę


Kierunek Człuchów – Kościerzyna, drogi 22 – 235.

Niestety, ale nie dotyczy on samochodów ciężarowych. Nie mogą one pojechać szosą przez Krojanty, więc muszą skręcić w lewo przed obwodnicą i przeciskać się przez Chojnice. Pozostali kierowcy mogą zignorować tablicę tam stojącą i pojechać dalej obwodnicą całą jej długość. Po ok. 500 metrach od jej końca jest skrzyżowanie z drogą Krojanty – Nowa Cerkiew, na którym skręcamy w lewo. Następnie mija się Krojanty i wkrótce jest skrzyżowanie z trasą 235, gdzie oczywiście skręcamy w prawo.

google maps
zobacz mapę

(je)