Książki dla dzieci i młodzieży

Co czytać swojemu dziecku, jakie książki mu podsuwać, żeby rozbudzić w nim czytelniczą pasję? Jak zachęcić do czytania nastolatka? Propozycje poniżej.

Książki dla dzieci i młodzieży zapewniają fantastyczną rozrywkę czytelnikom w każdym wieku.   |  fot. nad.

Literatura od pierwszych dni życia

Dziecko uczone miłości do książek już od pierwszych dni życia z większym prawdopodobieństwem będzie sięgać po literaturę w przyszłości. Na szczęście na rynku dostępne są pozycje, które nadadzą się nawet dla najmłodszych. 

Wydawałoby się, że niemowlętom najbardziej spodobają się kolorowe książeczki, pełne jaskrawych obrazków. Nic bardziej mylnego. Wzrok niemowląt jest ich najsłabiej rozwiniętym zmysłem, widzą niewyraźnie i niewiele. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są książeczki kontrastowe, z czarno białymi obrazkami. Pozwalają one zobaczyć dzieciom pierwszy kształty i kolory.

Dla nieco starszych maluszków polecane są na przykład książeczki "wodoodporne", to znaczy takie, które można wziąć ze sobą do wanny. Taka książka - zabawka rozbudza w dziecku miłość do książek, pokazuje, że książki to także zabawa.

Nie zapominajmy o tym, że warto też swojemu dziecku czytać. Dla najmłodszych stworzono serie takie jak ta o Kici Koci czy Puciu. Wspólne czytanie może być elementem wieczornego rytuału.

Dla początkujących czytelników

Kiedy dziecko zacznie wykazywać zainteresowanie nauką czytania, warto wykorzystać ten moment i podsunąć mu takie pozycje wydawnicze, które zdobędą jego serce. Dzięki temu maluch może z większym zapałem podejść do możliwości samodzielnego czytania. Ciekawą propozycją jest na przykład książka "Ikabog" J.K. Rowling. Autorka opisuje wymyślone królestwo - nie jest to jednak miejsce jak z bajki, ale kraj, a którym podstępy i niesprawiedliwość mają się świetnie. Nagle pojawia się wieść o potworze Ikabogu, który może stanowić zagrożenie dla królestwa. Ta magiczna książka to nie tylko piękna baśń, ale także dobry pretekst do dyskusji z dzieckiem.

Kolejną propozycją dla młodych czytelników jest seria "Mali WIELCY" o znanych osobistościach ze świata kultury, nauki, mody. Pięknie wydane książeczki prezentują dzieciom postaci takie jak Frida Kahlo, Coco Chanel czy Martin Luther King.

Pamiętajmy też o klasyce. Od lat jednymi z najpopularniejszych książek dla dzieci są powieści Astrid Lindgren. "Pippi Pończoszanka", "Dzieci z Bullerbyn" czy "Ronja, córka zbójnika" to te książki, od których warto zacząć kompletować biblioteczkę malucha. Kolejną wyjątkową pozycją jest "Mały Książę". Wszystkie te książki w dzieciach wzbudzić mogą radość czytania, a w rodzicach - sentyment.

Co zaproponować nastolatkowi?

Dział literatury młodzieżowej to bardzo szybko rozwijająca się gałąź wydawnicza. Pośród szerokiego wyboru książek znajdziemy fantasy, powieści obyczajowe czy książki typu young adult. Na pograniczu literatury dziecięcej i młodzieżowej znajduje się "Harry Potter". Cykl "rośnie" wraz z czytelnikiem, stając się coraz bardziej mrocznym i dojrzałym. Fantasy bardziej dostosowane do młodszych czytelników to książki Ricka Riordana, będące nowym spotkaniem z mitologią.

Starsza młodzież doceni książki Leigh Bardugo, ostatnio jeszcze popularniejszej, dzięki ekranizacji "Cienia i kości" z trylogii Griszów. Ciekawą pozycją jest też książka "Niewidzialne życie Addie LaRue" - to powieść łącząca w sobie wątki obyczajowe i fantasy. Powieść czerpie motyw z "Fausta" - pakt z diabłem jest jej główną osią.

Warto też zwrócić uwagę na autorów takich jak Nicola Yoon czy Rainbow Rowell. To już twórcy młodzieżowych obyczajówek, które przez długi czas utrzymywały się na liście bestsellerów. Poruszają tematy bliskie codzienności - związki, przyjaźń, konieczność podejmowania życiowych, często niełatwych wyborów.

Książki i gry dla dzieci i młodzieży w dobrych cenach znajdziemy na przykład na Allegro. Warto tam zajrzeć w poszukiwaniu ciekawych pozycji wydawniczych.

(Nad.)