Krótkoterminowe OC, czyli co łączy kombajn, sprowadzone Audi i “malucha” na żółtych tablicach?

Nie każdy pojazd może otrzymać OC na krócej niż 12 miesięcy. Czy Ty też możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Czym różni się OC na miesiąc od całorocznego ubezpieczenia?

Polskie prawo dopuszcza wykupienie OC krótkoterminowego w przypadku właścicieli pojazdów sprowadzonych z zagranicy, które do tej pory były tam zarejestrowane.   |  fot. nad.

Możliwość wykupienia polisy na miesiąc lub po prostu na krócej niż rok nie zależy od tego, kim jest właściciel samochodu, ale od cech jego pojazdu. Kiedy więc możesz wykupić OC na miesiąc? Szczegółowe informacje na ten temat przeczytasz w artykule https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/oc-na-miesiac/, a poniżej znajdziesz kilka najważniejszych faktów na temat krótkoterminowego OC.

Jakie pojazdy mogą być ubezpieczone krótkoterminowo?

Zgodnie z prawem każdy pojazd musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie dotyczy to tylko nielicznych rodzajów pojazdów historycznych i wolnobieżnych, które wyróżniają się także tym, że mogą być ubezpieczone na czas krótszy niż 12 miesięcy.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych uwzględnia kilka typów pojazdów mogących posiadać krótkoterminowe OC. Są to:

samochody sprzedawane w komisach,

pojazdy sprowadzone z zagranicy,

samochody zarejestrowane czasowo,

pojazdy historyczne,

samochody do jazd testowych,

pojazdy wolnobieżne.

Dla większości z tych pojazdów można wykupić OC na minimum 30 dni, ale dla pojazdów wolnobieżnych dostępne jest tylko 3-miesięczne lub dłuższe krótkoterminowe ubezpieczenie.

Czym jest OC komisowe?

OC na miesiąc nazywane jest też komisowym. Takie ubezpieczenie mogą wykupić właściciele przedsiębiorstw zajmujących się skupem i sprzedażą aut. Nie mają jednak takiego obowiązku. Jeżeli poprzednie OC auta znajdującego się w komisie jeszcze obowiązuje, przedsiębiorca przejmujący pojazd może je wykorzystać. Będzie musiał wykupić krótkoterminowe OC tylko wtedy, gdy poprzedni rok polisowy dobiegnie końca, a auto nie zostanie jeszcze sprzedane.

OC dla samochodów zarejestrowanych czasowo

Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy masz prawo zarejestrować go czasowo i wykupić dla niego krótkoterminowe OC. Czasowa rejestracja służy właścicielom sprowadzanych aut do momentu zarejestrowania ich na stałe w starostwie powiatowym odpowiednim dla ich miejsca zamieszkania albo prowadzenia działalności gospodarczej. Krótkoterminowe ubezpieczenie musi oczywiście zostać zastąpione całoroczną polisą.

Samochód może zostać zarejestrowany czasowo (oraz otrzymać krótkoterminowe OC) również w trzech innych wypadkach, a dokładnie gdy:

ma być wywieziony za granicę,

przetransportowany z miejsca jego zakupu do miejsca odbioru,

przewieziony do warsztatu w celu wykonania badania technicznego lub naprawy.

Więcej na temat wspomnianych badań technicznych pojazdu znajdziesz w artykule Przegląd samochodu — wszystko, co musisz wiedzieć!.

Czym prócz wieku wyróżniają się historyczne pojazdy i co łączy zabytkowe auto z kombajnem?

Samochody historyczne wyróżnia nie tylko ich wartość sentymentalna lub właśnie historyczna. Auta określane jako historyczne (czyli przynajmniej 40-letnie lub minimum 25-letnie, ale uznane za unikatowe bądź zabytkowe) nie tylko mają prawo do krótkoterminowego OC, ale i do przerw w jego posiadaniu.

Tylko pojazdy historyczne i nieliczne wolnobieżne mogą mieć lukę w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Sprawia to, że wielbiciel starych aut może wykupić OC dla swojego pojazdu tylko na czas zlotu samochodów historycznych, a osoba korzystająca z kombajnu jedynie przez kilka miesięcy w roku ma możliwość zdobycia dla niego na przykład 3-miesięcznego ubezpieczenia.

Czy jeszcze różni się OC na miesiąc od całorocznego?

Krótkoterminowe OC różni się od jego całorocznej wersji tym, że nie jest automatycznie przedłużane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Po jego zakończeniu musisz więc pamiętać o wykupieniu kolejnej polisy. W przeciwnym wypadku grożą Ci kary za brak OC, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Skoro krótkoterminowe OC nie ulega automatycznemu przedłużeniu, nie trzeba też go wypowiadać. Dzięki temu możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC bez konieczności napisania i dostarczenia wypowiedzenia do towarzystwa wystawiającego polisę.

Co jeśli nie możesz wykupić OC na miesiąc, a nie potrzebujesz całorocznej polisy?

Planujesz niebawem sprzedać auto i nie chcesz kupować dla niego OC na 12 miesięcy? Możesz zdecydować się na ubezpieczenie na raty. Wtedy część rat przypadnie na okres używania samochodu przez Ciebie, a resztę będzie musiał uiścić jego przyszły właściciel.

Czy OC na miesiąc to zawsze dobry pomysł?

Nie zawsze musisz korzystać z możliwości wykupienia OC na miesiąc. Czasem bardziej opłacalne okazuje się znalezienie taniego całorocznego ubezpieczenia. Pomogą Ci w tym porównywarki OC. Jeżeli jednak zdecydujesz się na krótkoterminowe ubezpieczenie, pamiętaj, że nie przedłuża się ono automatycznie,  a po jego zakończeniu trzeba wykupić kolejną polisę.

(mat. partnera)