Krojanckie uroczystości pod znakiem jubileuszy

Już po raz czterdziesty pod pomnikiem ułanów w Krojantach została zorganizowana uroczystość patriotyczna. Natomiast po raz piętnasty zorganizowano widowisko historyczne.

Finałem dzisiejszej uroczystości była szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich na pozycje niemieckiej piechoty w dniu 1 września 1939 r.   |  fot. (ro)

Premierowo pod pomnikiem został odczytany apel pamięci, gdzie wymieniono oprócz żołnierzy z różnych frontów II wojny światowej także ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Niestety, zmarli już wszyscy  uczestnicy krojanckiej szarży, w ich imieniu kwiaty składali ich potomkowie.

Za to na polu militarnego pikniku można było dostrzec kilka nowości, zwłaszcza jeśli chodzi o prezentację najnowszego sprzętu na wyposażeniu polskiej armii. Po raz pierwszy zaprezentowano efektowną stację radiolokacyjną, polskie transportery Rosomaki oraz dwa niemieckie Leopardy.

Także inscenizacja miała kilka nowych elementów – przede wszystkim użycie dwóch samolotów. Niestety z powodu ulewnego deszczu nie udało się w pełni pokazać w akcji współczesnych żołnierzy – planowany pokaz walki śmigłowców został odwołany. Mimo wszystko nie bacząc na fatalną pogodę, krojanckie widowisko przyjechało oglądać kilkanaście tysięcy osób.

(ro) i (m.n.)


 1. 17 września 2016  01:41   niech zyje wojan   Jerzy

  smutny to kraj gdzie swietuje sie rozpoczecie wojny. uczestniczylem w obchodach zanim staly sie festynem, byly podniosle, sklanialy do zadumy, czekam kiedy stworza klamstwo na ten temat- moze pislamisci powiedza nam teraz ze to Polacy wygrali starcie pod Krojantami. Kto z uczestnikow wie jeszcze o wloskich dziennikarzach zdajacych relacje z tej potyczki i ten niefortunny kadr z "Lotnej " Wjady, Niemcy mieli tyle samo koni w swej armii, Oddajmy czesc dzielnym zolnierzom- walczyli meznie, ale wiedzieli ze nie obronia kraju "Nie chcieli umierac w piekny letnie dzien dzien" Dobre relacje z innmi krajami, a nie karabiny sa gwarantem wolnej Polski.

  0
  0
 2. 5 września 2016  18:03   I tak poraz pierwszy ... (2)   Chojniczanin

  I tak poraz pierwszy sprzedano honor i tradycję za 30000 zł , wstyd i hańba . Ale najważniejsze że wola Kaczora została spełniona , kłamstwo i obłuda to przewodnia siła rządzących . Aby tych co zgineli w katastrofie nazywać poległymi to więcej niż SKANDAL.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 września 2016  23:50   A Tobie kto płaci za poklask ...   Kaszeba

   A Tobie kto płaci za poklask tego wstydu?! Jesteś klakierem do wynajęcia?

   0
   0
  • 5 września 2016  18:16   Kaczor   !!!???@@@

   Ciekawe kto ci zapłacił za to blablanie?

   0
   0
 3. 5 września 2016  12:28   APEL   JA

  i zupełnie przypadkiem apel pamięci został "apelem POLEGŁYCH w Smoleńsku..obudź się POLSKO!

  0
  0
 4. 5 września 2016  09:47   A gdzie się podziały ...   anonim

  A gdzie się podziały obiecywane tak przez Wójta Abramsy ?! Przecież z góry było wiadomo,że pod Krojanty nie przyjadą. Tani chwyt reklamowy.

  0
  0